W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tanzania

Bezpieczeństwo

W Tanzanii, zwłaszcza na Zanzibarze, mogą występować niepokoje na tle politycznym, w tym zamieszki. Należy unikać miejsc, w których gromadzi się duża liczba osób, w szczególności wieców i zgromadzeń. Zalecane jest również monitorowanie lokalnych mediów w celu unikania miejsc najbardziej zagrożonych. Podczas zamieszek policja może używać gazu i innych środków przymusu w celu rozproszenia tłumu.

W Tanzanii istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony organizacji Al-Shabaab. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne.

Większość wyjazdów turystycznych przebiega bezpiecznie, jednak zdarzają się kradzieże, w tym wyrywanie toreb i plecaków przez przejeżdżające motocykle i autoriksze (bajaj). Ofiarami rabunków mogą być spacerujący po plażach, zwłaszcza nocą. Odnotowano również porwania turystów w celu wymuszenia wypłacenia pieniędzy z bankomatu. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach mogą zdarzać się napady, w tym z bronią. Należy korzystać wyłącznie z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek.

Zachęcamy do zgłaszania wszelkich przestępstw na najbliższy posterunek policji i żądania kopii raportu policyjnego.

Zaleca się unikanie noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz wartościowych przedmiotów, w tym biżuterii i zegarków, zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii.

 

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: NIE*
  • Dowód osobisty: NIE

* Tanzania co do zasady nie uznaje paszportów tymczasowych wydanych poza krajami Unii Wschodnioafrykańskiej. W związku z powyższym urzędnicy imigracyjni na lotnisku mogą w różny sposób podejść do kwestii posługiwania się przez polskiego obywatela paszportem tymczasowym.  

Z praktyki konsulnej w Dar es Salaam wynika, że Polacy podróżujący z paszportem tymczasowym zazwyczaj nie napotykają problemów przy wjeździe na teren Zanzibaru.

UWAGA

Utrudnienia dla posiadaczy paszportów tymczasowym mogą pojawić się przy odprawie na lotnisku bądź przy tranzycie. Pracownicy linii lotniczych (również na polskich portach lotniczych), mogą zdecydować o niewpuszczeniu posiadacza paszportu tymczasowego na pokład samolotu z uwagi m.in. na regulacje państwa tranzytowego.

  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii, dotyczy to także paszportów tymczasowych.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak. Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro) oraz przez Internet (https://eservices.immigration.go.tz/).

Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym i ważnej przez 90 dni to 50 USD. Na przejściach granicznych nie można uzyskać wizy wielokrotnego wjazdu.

Informacje na temat wiz do Tanzanii są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tanzanii (https://www.immigration.go.tz/index.php/en/services/visa-information).

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

W momencie przekraczania granicy Tanzanii przejeżdżający może zostać poproszony o okazanie biletu powrotnego lub udokumentowanie dalszej podróży. Musi także posiadać odpowiednie środki finansowe (nie sprecyzowano dokładnych kwot wymaganych na każdy dzień pobytu).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Immigration Services Department  www.immigration.go.tz/index.php/entry-requirements.

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak.

  1. Zasady pobytu

Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Wszyscy cudzoziemcy, którzy planują pobyt powyżej 90 dni są zobowiązani do wystąpienia o zezwolenie na pobyt (residence permit). Dostępne są trzy rodzaje zezwoleń: A, B, C, w zależności od celu pobytu. Osoby zainteresowane uzyskaniem zezwolenia na pobyt stały mogą znaleźć szczegółowe informacje na oficjalnym portalu Departamentu ds. Imigracji : https://eservices.immigration.go.tz/online/permit/guidelines.

Zdrowie

Zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej i na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna).

Turyści, którzy przejeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę.

W praktyce osoby nieposiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym. W takich sytuacjach należy poinformować urzędników granicznych, że jest się świadomym, kiedy szczepienie jest wymagane.

Zalecane jest sczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

Uwaga! 

21 marca 2023 r. władze Tanzanii ogłosiły pojawienie się w regionie Kagera – w północno-zachodniej części kraju przy granicy z Ugandą – ogniska choroby wywołanej wirusem Marburg. Choroba ta powoduje m.in. gorączkę krwotoczną i charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem śmiertelności. W związku z tym w trakcie podróży do Tanzanii, w szczególności w rejony, gdzie wykryto ogniska choroby, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, w tym unikania kontaktu z osobami z symptomami choroby, podwyższoną dbałość o higienę, a także unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami mogącymi przenosić chorobę.

Ponadto w związku z występującymi w tym regionie Afryki ogniskami Eboli (EVD)  istnieje możliwość pojawienia się przypadków tej choroby.

Sugerujemy, aby osoby podróżujące do Tanzanii i sąsiadujących krajów na bieżąco śledziły wskazania WHO dostępne na stronie: Disease Outbreak News (who.int)

Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, denga, cholera, skażenie wody mikroorganizmami (ameba, pałeczki duru brzusznego), śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse (na północy kraju włączając park Serengeti). Szacuje się, że ok. 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV.

Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia musza być transportowani do Kenii lub RPA.

Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę.

Lista leków, których wwiezienie na teren Tanzanii podlega kontroli jest dostępna online: www.tmda.go.tz/pages/import-and-export-control.

Pacjenci przyjmujący leki psychotropowe muszą posiadać specjalne zezwolenie, o które aplikuje się online: www.imis2.tmda.go.tz/#/public/app-home. Powracając do kraju należy uwzględnić wytyczne Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej.

Urzędem właściwym w kwestii wwożenia leków do Tanzanii jest TMDA - Tanzania Medicines and medical Devices Authority. Wszelkie zapytania należy kierować bezpośrednio do urzędu (email: info@tmda.go.tz). Konsul nie posiada dodatkowych informacji nt. konkretnych leków.

Podróżowanie po kraju

W zasadzie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych.

W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów i ciężarówek), jazda po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów, zły stan dróg i brak oświetlenia.

W 2017 r. miały miejsce 2 wypadki samolotów firmy Coastal Aviation lecących do Parku Narodowego Serengeti.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 6 miesięcy. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez Tanzania Revenue Authority (TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy.

Aby prowadzić samochód na Zanzibarze, należy posiadać polskie prawo jazdy, międzynarodowe prawo jazdy i lokalne prawo jazdy Zanzibaru (które można uzyskać za pośrednictwem firmy wynajmującej samochód).

Często występują policyjne blokady drogowe. Przed przyjęciem mandatu zaleca się poproszenie  policjanta o okazanie legitymacji.

Przepisy prawne

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.

Przydatne informacje

  • Od 1 czerwca 2019 roku w Tanzanii obowiązuje całkowity zakaz wwozu i użytkowania toreb plastikowych. Zakaz obejmuje wwóz, wywóz, wytwarzanie, sprzedaż, magazynowanie, zaopatrywanie i użytkowanie toreb plastikowych, bez względu na grubość plastiku. Zakaz dotyczy również bagażu obcokrajowców odwiedzających Tanzanię. Z zakazu wyłączone są fabryczne opakowania artykułów rolnych, spożywczych, przemysłowych, medycznych i sanitarnych oraz worki na śmieci. Możliwy będzie także wwóz, użytkowanie i wywóz plastikowych toreb na kosmetyki wielorazowego użytku typu zip-lock. Na głównych lotniskach uruchomione zostaną specjalne punkty, gdzie wyrzucić będzie można torby plastikowe przypadkowo wwiezione w bagażu głównym i podręcznym. Szczegółowe informacje dotyczące zakazu toreb plastikowych znaleźć można na stronie Kancelarii Wiceprezydenta Tanzanii pod adresem: www.vpo.go.tz
  • W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, mini spódnice, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości.
  • Również fotografowanie i filmowanie może wywołać sprzeciw miejscowej ludności.
  • W czasie ramadanu oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze mogą być w ciągu dnia nieczynne.
  • Walutą Tanzanii jest szyling tanzański, ale dolary amerykańskie są również akceptowane w wielu miejscach popularnych wśród turystów. Dolary amerykańskie i euro można wymieniać na szylingi tanzańskie wyłącznie w bankach.
  • Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą.
  • Wymiana banknotów dolarowych sprzed 2009 r. może nastręczać znacznych trudności.
  • W Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest słaba; powszechnie używany jest język suahili.
  • Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu wszystkich walut poza szylingami tanzańskimi.
  • Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}