W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rwanda

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Rwandą zostały nawiązane 10 lipca 1965 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny 

  • Od lat 60. XX wieku do 2017 r. w Rwandzie akredytowany był ambasador RP w Kenii.
  • Następnie, od 2018 r. w Rwandzie akredytowany był ambasador RP w Tanzanii.
  • Dn. 1 grudnia 2022 r. powstała Ambasada RP w Rwandzie z siedzibą w Kigali. Jednak do momentu uzyskania przez nią pełnej operacyjności większość działań będzie nadal prowadzona przez Ambasadę RP w Dar es Salaam, w tym wszystkie czynności konsularne.
  • W 2021 r. Rwanda otworzyła swoją pierwszą w historii placówkę dyplomatyczną w Warszawie. Ambasadorem Rwandy w Polsce jest prof. Anastase Shyaka.

Współpraca polityczna w okresie III RP 

30 czerwca 2003 r. miała miejsce wizyta w Polsce ówczesnego ministra spraw zagranicznych i współpracy regionalnej Rwandy Charlesa Murigande. W 2009 r. wizytę w Rwandzie złożył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Wziął udział w uroczystym otwarciu sfinansowanego ze środków Polskiej pomocy „Ośrodka Kształcenia Ogólnego i Zawodowego Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących” w Kibeho. Ośrodek prowadzony jest przez Siostry Franciszkanki - Służebnice Krzyża. Minister Sikorski został przyjęty przez ówczesnego premiera Rwandy Bernarda Makuzę. 17-18 stycznia 2013 r. w Rwandzie przebywała wiceminister spraw zagranicznych, K. Pełczyńska-Nałęcz. Wizyta wiązała się przede wszystkim z projektami polskiej pomocy rozwojowej.

W kwietniu 2018 r. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przeprowadził konsultacje polityczne z ministrem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rwandy Olivierem J. P. Nduhungirehe. Rozmowy dotyczyły m.in. aktywności Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście rozwiązywania problemów Afryki. W trakcie wizyty min. J. Czaputowicz odwiedził Centrum Pamięci o Ludobójstwie w Kigali, gdzie oddał hołd ofiarom ludobójstwa wobec Tutsi. Podczas ceremonii z udziałem przedstawicieli międzynarodowych sądów i trybunałów, minister wręczył międzynarodową nagrodę im. Rafała Lemkina organizacji Aegis Trust, zajmującej się upamiętnianiem ofiar zbrodni popełnionych w 1994 r. w Rwandzie. Min. Czaputowicz odwiedził też ośrodek w Kibeho. 

We wrześniu 2019 r. Rwandę odwiedził wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Podczas wizyty odbył konsultacje z ministrem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rwandy, Olivierem J. P. Nduhungirehe oraz odwiedził ośrodek w Kibeho.

Dn. 11 maja 2021 r. ministrowie spraw zagranicznych Zbigniew Rau i Vincent Biruta podpisali MoU między MSZ RP a Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Republiki Rwandy ws. konsultacji politycznych oraz MoU między KPRM a Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Republiki Rwandy o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

W październiku 2021 r. wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wziął udział w spotkaniu ministerialnym UE-Afryka w Kigali.

W dn. 10-15 października 2022 r. w Rwandzie przebywała delegacja polskiego Sejmu i Senatu, która uczestniczyła w 145. Sesji IPU w Kigali oraz spotkała się z przewodniczącym Senatu Rwandy i ministrem spraw zagranicznych tego kraju.

W dn. 4-6 grudnia 2022 r. oficjalną wizytę w Rwandzie odbył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który spotkał się m.in. z rwandyjskim premierem Édouard Ngirente oraz wziął udział wraz z ministrem spraw zagranicznych Rwandy Vincentem Birutą w konsultacjach polityczno-ekonomicznych. W wizycie wzięli także udział polscy wiceministrowie: finansów Artur Soboń oraz rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Współpraca ekonomiczna

Polsko-rwandyjskie obroty handlowe utrzymują się na niewysokim poziomie. W Rwandzie operuje LunaSmelter, założona przez polskie konsorcjum Luma Investment i spółkę miejscową. Firma  prowadzi jedyną w chwili obecnej nowoczesna hutę cyny w Afryce Wschodniej. 

Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju relacji gospodarczych między Polską a Rwandą było Polsko-Rwandyjskie Forum Biznesowe, które odbyło się 5 grudnia 2022 r. w Kigali. Wzięło w nim udział ok. 150 polskich i rwandyjskich firm i instytucji.

Więcej informacji można znaleźć na stronach Informatora Ekonomicznego MSZ.

         

Współpraca kulturalna

W Rwandzie w 2015 r. został nakręcony film o ludobójstwie „Ptaki Śpiewają w Kigali”, realizowany we współpracy z miejscowymi władzami, wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i śp. Krzysztofa Krauze. Podczas wizyty wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza we wrześniu 2019 r. zorganizowano „narodowe czytanie” przy udziale Polonii i absolwentów polskich uczelni.

Współpraca naukowa

Umowy dwustronne:

11 maja 2021 r. ministrowie spraw zagranicznych Zbigniew Rau i Vincent Biruta podpisali MoU między MEN RP a Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Republiki Rwandy o współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego.

Uznawalność kształcenia 

Dokumenty potwierdzające kształcenie są uznawane na zasadach ogólnych. Więcej informacji można uzyskać na stronach:

Ministerstwa Edukacji Narodowej
Rwandyjskiej Rady Edukacyjnej (Rwanda Education Board, REB) 

{"register":{"columns":[]}}