W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Timor Wschodni

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i rozboje) nie jest duże. Należy pamiętać o ostrożności podczas jazdy autobusami (kradzieże kieszonkowe) i taksówkami. W miarę możliwości należy unikać samotnego podróżowania oraz podróży w nocy.

Sytuacja polityczna obecnie oceniana jest jako stabilna ale zawsze istnieje ryzyko niepokojów społecznych. Do ostatnich poważnych zamieszek doszło w 2006 i 2008 r.

Aby bezpiecznie podróżować po Timorze Wschodnim należy przede wszystkim zwracać uwagę na zalecenia dotyczące przestrzegania higieny i zasad związanych z niebezpieczeństwem zachorowań na choroby zakaźne. W porze deszczowej, czyli od listopada do kwietnia podczas gwałtownych opadów dochodzi często do powodzi oraz osunięć ziemi.

Timor Wschodni leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele UE nie potrzebują wizy przy wjeździe na terytorium Timoru Wschodniego do 90-dniowego pobytu w dowolnym 180-dniowym okresie. Aby skorzystać z ruchu bezwizowego, polscy obywatele muszą posiadać ważny paszport (zwykły, dyplomatyczny, służbowy/urzędowy lub specjalny). Ruch bezwizowy dotyczy wszystkich osób i dowolnego celu podróży (czy jest on turystyczny, czy kulturalny, naukowy, rodzinny, służbowy itp.) z wyjątkiem wykonywania działalności zarobkowej.

Przy wyjeździe z Timoru obowiązuje podatek wyjazdowy w wysokości 10 USD. Należy pamiętać, że przepisy imigracyjne na Timorze ulegają ciągłym zmianom i warto sprawdzić je bezpośrednio przed wyjazdem.

Ubezpieczenie

Nie należy udawać się w podróż zagraniczną bez ważnego ubezpieczenia od kosztów leczenia. W przypadku Timoru, szczególnie istotne jest aby wykupiona polisa ubezpieczeniowa obejmowała również pokrycie kosztów ewentualnej ewakuacji medycznej. Na Timorze brakuje podstawowej opieki medycznej i poważniejsze urazy lub choroby leczone są w szpitalach australijskich lub w Singapurze.

Zdrowie

Na Timorze Wschodnim powszechnie występują malaria i gorączka krwotoczna denga, okazjonalnie: japońskie zapalenie mózgu (encephalitis - istnieje możliwość wcześniejszego szczepienia).

Przed wyjazdem do Timoru Wschodniego nie są wymagane żadne szczepienia, jednak ze względu na spore zagrożenie epidemiologiczne zaleca się ich wykonanie, przykładowa lista szczepień:

DB – Dur brzuszny

BT – Błonica/tężec

WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka

Wścieklizna

Japońskie zapalenie mózgu

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Na terenie całego kraju występuje malaria. Przed wyjazdem należy zasięgnąć porady lekarza medycyny tropikalnej oraz przyjmować doustną szczepionkę przeciwko tej chorobie zgodnie z jego wskazaniami. Timor Wschodni jest krajem, gdzie poziom opieki medycznej oraz dostępności leków odbiega od europejskich standardów. W związku z czym osoby, które stale przyjmujące leki powinny zaopatrzyć się w ich zapas przed wyjazdem. Na miejscu mogą się one okazać niedostępne.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Aby wynająć samochód i swobodnie poruszać się po Timorze Wschodnim konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Samodzielne podróże mogą jednak dostarczyć wielu problemów ze względu na słabą infrastrukturę dróg oraz brak odpowiednich oznaczeń. Zaleca się więc wynajęcie samochodu z kierowcą. Jest to koszt rzędu 80-100 dolarów za dobę.

Na skutek konfliktu zbrojnego z wojskami indonezyjskimi w latach 1999-2002, zamieszek w 2006 r. oraz wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych korzystanie z dróg poza stolicą jest bardzo uciążliwe, a w porze deszczowej wręcz niemożliwe.

Cło

Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Obowiązuje wypełnienie deklaracji celnej na granicy i zgłoszenie wwozu kwoty większej niż 1.000 USD. Nadal bardzo niewiele punktów usługowych na Timorze akceptuje karty płatnicze.

Przepisy prawne

Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grożą bardzo surowe kary. Zabroniony jest również wywóz rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.