W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi RP w Tartu

02.05.2022

2 maja br. Ambasada RP w Tallinnie zorganizowała, po raz pierwszy w historii, obchody Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Tartu – mieście o szczególnym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa w Estonii. Flaga miasta, nadana przez polskiego króla Stefana Batorego w 1584 r., jest wzorowana na fladze Rzeczypospolitej i jako jedyna w Estonii ma kolory biały i czerwony. Trwały ślad w polskiej i estońskiej historii pozostawili tzw. dorpatczycy – ok. 2.000 polskich studentów Uniwersytetu w Tartu z ziem zaboru rosyjskiego.

UT220502AT0215
POOLA LIPU PÄEVA TÄHISTAMINE TARTUS
Foto Andres Tennus/Tartu Ülikool

Placówka zorganizowała w tym dniu szereg przedsięwzięć, w których uczestniczyli najważniejsi przedstawiciele miejscowych elit: burmistrz, przewodniczący rady miasta, rektor Uniwersytetu w Tartu, dziekan Baltic Defence College, Naczelny Archiwista Republiki Estońskiej, dyrektor Estońskiego Muzeum Narodowego, a także wiceminister ds. europejskich w estońskim MSZ. Licznie reprezentowana była miejscowa Polonia, świat nauki i kultury.   

 

Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczystość w Auli Głównej Uniwersytetu w Tartu, podczas której Ambasador RP wręczył byłemu ministrowi kultury Tõnisowi Lukasowi Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP, nadany przez Prezydenta RP. Uroczystość stanowiła też formalne zakończenie obchodów stulecia polsko-estońskich stosunków dyplomatycznych; z tej okazji odbył się finisaż wystawy „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów” oraz zaprezentowano katalog wystawy. Wydarzenie uświetnił koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Jakuba Kuszlika, laureata XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu MKiDN oraz NIFC w ramach programu działań promujących Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Narwie dla młodych pianistów w Narwie oraz dziedzictwo Fryderyka Chopina w Estonii. 

 

Wcześniej, w Ogrodzie Botanicznym w Tartu, Ambasador RP i Rektor Uniwersytetu w Tartu zasadzili drzewo (wierzbę kulistą) dedykowane botanikowi Bolesławowi Hryniewieckiemu, absolwentowi Uniwersytetu w Tartu i rektorowi Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W Szkole Muzycznej Heino Ellera otwarto wystawę „Fryderyk Chopin: life” opracowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 

Z okazji Dnia Flagi RP na tartuskim rynku przed budynkiem Miejskiego Ratusza powiewała polska flaga, a dzwony na wieży zegarowej odgrywały o pełnych godzinach melodię poloneza a-moll Pożegnanie Ojczyzny M.K. Ogińskiego.

 

Ambasador RP i Konsul RP oddali hołd osobom zasłużonym dla relacji polsko-estońskich, składając kwiaty na grobach lektora języka polskiego w okresie międzywojennym Jerzego Kaplińskiego, wybitnego poety Jaana Kaplinskiego i dysydenta z czasów sowieckich Enna Tarto. Wieniec złożono też przed tablicą dedykowaną Stefanowi Batoremu, ufundowaną w ubiegłym roku we współpracy z Ambasadą Węgier.  

 

{"register":{"columns":[]}}