W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie cyfrowym w Tallinnie o budowie opartego na zaufaniu otoczenia dla gospodarki cyfrowej w regionie Trójmorza

10.09.2021

„Łączność zaufana” (Trusted Connectivity), Inicjatywa Trójmorza, publiczna infrastruktura cyfrowa – to główne tematy tegorocznego Szczytu Cyfrowego w Tallinie, w którym uczestniczył online premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wziął udział w panelu liderów „Rallying the World’s Democracies with Trusted Connectivity” wspólnie z premier Estonii Kają Kallas. Uczestnicy debaty rozmawiali o przyspieszeniu cyfrowej transformacji usług rządowych, a także wykorzystaniu cyfryzacji w celu podnoszenia jakości życia mieszkańców. Premier Morawiecki podkreślił, że Polska wspiera wszelkiego rodzaju inicjatywy, które prowadzą do stworzenia regulacji między podobnie myślącymi krajami w zakresie dzielenia się danymi.

Premier Mateusz Morawiecki online na Szczycie Cyfrowym w Tallinnie

Premier zadeklarował wsparcie Polski dla wszelkich form współpracy technologicznej, naukowej i regulacyjnej między państwami like-minded. Zaapelował o budowanie międzynarodowych partnerstw cyfrowych i tworzenie transgranicznych platform współpracy opartej na zaufaniu między ich członkami, co sprzyja innowacjom i inwestycjom. Odniósł się też do Inicjatywy Trójmorza, wskazując jako cel polityczny wzmocnienie globalnego znaczenia regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Podkreślił też znaczenie ścisłych relacji transatlantyckich także w kontekście rozwoju infrastruktury cyfrowej.

 

Premier opowiedział się jako zwolennik tworzenia szans rozwojowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, które odgrywają istotną rolę w procesie cyfryzacji i powinny zapewniać przeciwwagę dla rosnącej pozycji technologicznej globalnych gigantów. Wskazał też na konieczność opracowania przez wspólnotę państw demokratycznych standardów w zakresie udostępniania danych w celu ulepszenia demokratycznych procedur, w tym tak istotnych jak akt wyborczy.

{"register":{"columns":[]}}