Francja
Ostrzeżenia dot. COVID-19
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 31.12.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: dodatkowe warunki dla podróżujących lotami z Chin obowiązują do 31.01.2023 r.
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: wprowadzenia od 1.01.2023 r. dodatkowych warunków dla podrózujących lotami z Chin.
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Od 1 sierpnia 2022 roku nie musisz okazywać paszportu sanitarnego/unijnego certyfikatu Covid-19 przy wjeździe do Francji.
Podróże do departamentów i terytoriów zamorskich
Jeśli podróżujesz do departamentów i terytoriów zamorskich Francji, od 1 sierpnia 2022 roku nie musisz okazywać ani paszportu sanitarnego/unijnego certyfikatu ani negatywnego wyniku testu.
Należy pamiętać, iż zależnie od sytuacji epidemicznej, lokalne władze mogą wprowadzić nowe ograniczenia.
Osoby niezaszczepione
Od 1 sierpnia 2022 roku nie musisz okazywać negatywnego wyniku testu na Covid-19.
Ozdrowieńcy
Od 1 sierpnia 2022 roku nie musisz okazywać negatywnego wyniku testu na Covid-19 ani certyfikatu ozdrowieńca.
Dzieci
Od 1 sierpnia 2022 roku nie musisz okazywać paszportu sanitarnego/unijnego certyfikatu Covid-19 przy wjeździe do Francji.
Kierowcy zawodowi
Kierowcy wykonujący usługi transportu międzynarodowego pomiędzy państwami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Wielkiej Brytanii nie podlegają obowiązkowi przedstawiania dokumentów potwierdzających zaszczepienie, przebycie choroby COVID-19 lub wykonanie testu.
Tranzyt
Tranzyt z Polski przez teren Francji do Państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw strefy zielonej (patrz rozdział „Pozostałe informacje praktyczne”) nie podlega ograniczeniom.
Tranzyt z i do pozostałych państw przez terytorium Francji podlega ograniczeniom zależnie od wskaźników epidemiologicznych (patrz rozdział „Pozostałe informacje praktyczne”).
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Przy wjeździe do Francji nie musisz okazywać paszportu sanitarnego, unijnego certyfikatu Covid-19 ani negatywnego wyniku testu, chyba że podróżujesz z Chin.
Jeśli planujesz podróż z Chin do Francji, również z przesiadką pod drodze, musisz spełnić następujące warunki:
-
od 1.01 do 31.01.2023 r. obowiązek noszenia maski chirurgicznej podczas lotu, z wyjątkiem dzieci do ukończenia 6 roku życia i osób niepełnosprawnych posiadających zaświadczenie lekarskie zwalniające z tego obowiązku;
-
od 5.01 do 31.01.2023 r. obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2, wykonanego najwcześniej 48h przed lotem, podpisania oświadczenia o braku symptomów zakażenia, braku kontaktu z osobami chorującymi na Covid-19 w ciągu 14 dni przed lotem oraz zobowiązania do poddania się testowi po przylocie i kwarantannie w razie wyrycia zakażenia. Te warunki obowiązują podróżnych od ukończenia 11 roku życia.
Przepisy zobowiązują linie lotnicze do niewpuszczania na pokład osób niespełniających powyższych warunków. Termin obowiązywania ograniczeń może zostać przedłużony. W razie wątpliwości skontaktuj się z przewoźnikiem, który odpowiada za kontrolę pasażerów przed lotem.
Podróże do departamentów i terytoriów zamorskich
Jeśli podróżujesz do departamentów i terytoriów zamorskich Francji, podlegasz zasadom obowiązującym dla kontynentalnej części Francji.
Zależnie od sytuacji epidemicznej, lokalne władze mogą wprowadzić nowe ograniczenia.
Obostrzenia na miejscu
Nie ma ograniczeń w dostępie do miejsc użyteczności publicznej. Noszenie maski nie jest obowiązkowe. Nie ma obowiązku posiadania unijnego certyfikatu COVID-19.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Aktualne informacje w języku francuskim na temat sytuacji epidemicznej i obowiązujących przepisów są dostępne na stronie Info Coronavirus Covid-19 | Gouvernement.fr.
Lista punktów szczepień wydających unijne certyfikaty COVID-19 na podstawie zaświadczeń o szczepieniach przyjętych za granicą: Santé.fr (sante.fr).
Bezpieczeństwo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Francji szczególną ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.
Na całym terytorium Francji obowiązuje 2 poziom zagrożenia terrorystycznego Planu VIGIPIRATE = SECURITE RENFORCEE, RISQUE ATTENTAT. Oznacza to, że zdaniem władz francuskich, istnieje ryzyko zamachu.
Na francuskich przejściach granicznych nadal obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa. Jeśli udajesz się do Francji drogą lądową, musisz liczyć się z kontrolami na drogach i kolejkami pojazdów oczekujących na przekroczenie granicy francuskiej.
Miejsca publiczne (środki transportu, centra handlowe, muzea, miejsca zgromadzeń publicznych) mają wzmocnioną ochronę. Władze porządkowe wzywają mieszkańców, aby zachowali szczególną ostrożność i zgłaszali funkcjonariuszom policji potencjalne zagrożenia. Kontynuowana jest operacja wojskowa Sentinelle. Jej efekty są widoczne na ulicach i przypominają o podwyższonym ryzyku zdarzeń nadzwyczajnych. Sporadycznie mogą występować utrudnienia w transporcie publicznym.
W Paryżu i okolicach należy szczególnie uważać na bardzo częste kradzieże kieszonkowe. Jeśli planujesz zakupy w północnych rejonach Paryża, może Cię spotkać włamanie do samochodu, wybicie w nim szyb, zdarza się także wyrywanie torebek oraz saszetek. Najlepiej noś przy sobie jedynie drobne kwoty w gotówce, transakcje handlowe opłacaj bezgotówkowo.
Jeśli podróżujesz autostradą, bądź bardzo ostrożny nocą, podczas postojów na stacjach benzynowych i parkingach autostradowych. Często zdarzają się przypadki napadów rabunkowych na zagranicznych turystów. Napadów tych dokonują zorganizowane grupy przestępcze, szczególnie w południowych regionach Francji (Langwedocja - Roussillon i Lazurowe Wybrzeże).
Kierowcom TIR zalecamy ostrożność w czasie obowiązkowych postojów nocnych. Powtarzają się przypadki kradzieży (odsysania) paliwa z baków samochodów ciężarowych, a także przewożonych towarów.
Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty TAK
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Do ostatniego dnia terminu ważności.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Nie.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Nie.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Nie.
- Zasady pobytu
Obywatele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku rejestracji pobytu. We Francji nie ma również obowiązku meldunkowego.
Zdrowie
Poza aktualnym ryzykiem zakażenia koronawirusem nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia są nieobowiązkowe.
Jeśli wybierasz się do Francji na krótko jako turysta lub odwiedzasz kogoś, przed wyjazdem z Polski zaopatrz się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uzyskasz ją w swoim oddziale NFZ. Dzięki tej karcie możesz korzystać tylko z podstawowych usług medycznych. EKUZ pokrywa część kosztów, które ponosisz. Szczegółowe informacje na temat limitu zwrotów oraz zasad opłacania usług medycznych znajdują się na stronie internetowej NFZ.
Koszty leczenia we Francji są bardzo wysokie. Cena wizyty u lekarza specjalisty wynosi od 30 do 150 EUR, doba leczenia w szpitalu – od 600 do 1500 EUR. Powinieneś więc przed wyjazdem wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by pokrywała także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzycy), transportu medycznego, a w razie śmierci – koszt transportu ciała do Polski.
Informacje dla kierowców
We Francji możesz używać polskiego lub międzynarodowego prawa jazdy. Autostrady są płatne. Za łamanie przepisów drogowych grożą surowe kary.
Wszystkich pasażerowie muszą mieć zapięte pasy.
Dozwolona prędkość:
- 50 km/h w terenie zabudowanym,
- 80 km/h w terenie niezabudowanym na drodze dwukierunkowej bez separatora,
- 90 km/h w terenie niezabudowanym,
- 130 km/h na autostradzie (w czasie deszczu 110 km/h).
Jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h, służby zatrzymają Twoje prawo jazdy. Za mniejsze przekroczenie prędkości otrzymasz wysoki mandat. Policja lub żandarmeria mogą uniemożliwić dalszą jazdę, np. zatrzymać dokumenty samochodu. Będziesz mógł jechać dalej, gdy zapłacisz mandat (gotówką na miejscu) lub gdy przyjedzie inny kierowca (jeśli służby zatrzymały Twoje prawo jazdy).
Kierowca może rozmawiać przez telefon komórkowy tylko, jeśli używa zestawu głośnomówiącego. Nawet za taką rozmowę grozi jednak kara. Stanie się tak, jeśli ktoś udowodni (np. na podstawie billingu), że rozmowa przyczyniła się do wypadku. Za rozmowy przez telefon podczas prowadzenia samochodu grozi mandat w wysokości 90 EUR. Jeśli drastycznie naruszysz przepisy lub odmówisz zapłacenia mandatu na miejscu, sprawa może trafić do sądu. Sąd z kolei może nałożyć grzywnę w wysokości 150 EUR. Mandat do 1500 EUR grozi za posiadanie antyradaru. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu to kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak grozi mandat w wysokości 135 EUR.
Jeśli w autokarze siedzenia dla pasażerów mają pasy bezpieczeństwa, podróżni bezwzględny muszą je zapiąć. Kierowcy autokarów wycieczkowych i samochodów ciężarowych muszą przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy i przerw w jeździe. Za łamanie tych zasad służby nakładają wysokie grzywny (od kilku do kilkunastu tysięcy euro).
Konsulaty nie mogą opłacać mandatów ani wpływać na miejscowe władze, by odstąpiły od wymierzenia kary. Pamiętaj, że we Francji przepisy i orzecznictwo sądowe w sprawach wypadków drogowych stawiają pieszego na pozycji uprzywilejowanej. Z tego powodu, szczególnie w dużych miastach, piesi często przechodzą przez jezdnię na czerwonym świetle. W dużych aglomeracjach zalecamy więc jazdę z niewielką prędkością, tak abyś mógł się zatrzymać, jeśli pieszy nagle wejdzie na drogę. Zasadę ograniczonego zaufania stosuj w dużych miastach, a zwłaszcza w Paryżu, gdzie miejscowi kierowcy rzadko używają kierunkowskazów. Dość często skręcają z prawego pasa jezdni w lewo i odwrotnie. W Paryżu zasada pierwszeństwa przejazdu dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony obowiązuje także na rondach. Poza stolicą na rondach pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się już na rondzie, o czym informują stosowne znaki drogowe.
Cło
Zgodne z unijnymi przepisami, służby celne mogą przeprowadzać kontrole na całym obszarze Republiki Francuskiej, także w mieszkaniach prywatnych.
Przepisy prawne
Jeśli przemycasz narkotyki lub nimi handlujesz, grozi Ci kara do 10 lat pozbawienia wolności. Karę możesz otrzymać także, jeśli wwieziesz do kraju podrobione artykuły znanych firm francuskich.
Jeśli dziecko mieszka we Francji, jego rodzice lub opiekunowie prawni muszą zgodzić się na to, żeby przekroczyło granicę bez nich. W tym celu wypełniają i podpisują formularz CERFA oraz dołączają do niego kopie swoich dokumentów tożsamości.
Departamenty i terytoria zamorskie Francji
Niektóre departamenty i terytoria zamorskie Francji leżą w strefach, w których zdarzają się trzęsienia ziemi i cyklony tropikalne. Informacje i porady, jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub huraganu znajdują się na stronie.
Jeśli podróżujesz do departamentów i terytoriów zamorskich Francji, śledź informacje o lokalnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Przed wyjazdem dobrze przygotuj się do takiej podróży, a w czasie pobytu pamiętaj o zasadach zachowania się w specyficznych warunkach strefy tropikalnej. W ostatnim czasie na Gujanie Francuskiej, Martynice, Gwadelupie, Saint Martin i Saint-Berthelemy wystąpiły przypadki zarażenia wirusem Zika. Stosuj się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Na obszarach tych departamentów nie ma żadnego polskiego urzędu konsularnego. Swoim działaniem obejmuje je Wydział Konsularny Ambasady RP w Paryżu. Pamiętaj więc, że masz ograniczone możliwości, aby w razie potrzeby uzyskać pomoc polskich służb konsularnych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.