W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus - informacje dotyczące Francji

26.11.2020

Przedstawiamy zalecenia dla osób przebywających we Francji, planujących podróż między Francją a Polską lub przejazd przez terytorium francuskie.

koronavirus

MSZ apeluje o unikanie podróży, które nie są konieczne

Od 30 października 2020 r. na terenie całej Francji obwiązują nowe ograniczenia związane z epidemią, obejmujące ograniczenia w opuszczaniu miejsca zamieszkania i podróżowaniu.

Zapowiedź złagodzenia restrykcji, w szczególności:

- od 28 listopada możliwość oddalania się w celach rekreacyjnych na 20 km, udziału w nabożeństwach religijnych do 30 osób oraz otwarcie sklepów, nadal obowiązują atestacje;

- od 15 grudnia zniesienie ograniczeń w poruszaniu się po całym terytorium Francji z wyjątkiem godzin nocnych oraz otwarcie kin, teatrów i muzeów;

- od 20 stycznia wznowienie zajęć stacjonarnych na uczelniach wyższych i w liceach oraz otwarcie restauracji.

Ograniczenie możliwości opuszczania miejsca zamieszkania

Osoby przebywające na terenie Francji kontynentalnej i na Martynice obowiązuje ograniczenie pobytu poza miejscem zamieszkania do niezbędnego minimum. Dopuszczalne są wyjścia w celach zawodowych (jeśli nie jest możliwa praca zdalna), do szkoły, po niezbędne zakupy, z ważnych powodów rodzinnych, do lekarza lub po niezbędne leki, na wezwanie organów sądowych lub administracyjnych oraz w celach rekreacyjnych - w promieniu 1 kilometra od miejsca zamieszkania przez czas nie dłuższy niż 1 godzina dziennie (spacer w gronie domowników, sport indywidualny lub wyprowadzenie psa).

Ograniczenia w opuszczaniu miejsca zamieszkania obejmują również podróże poza miejscowość zamieszkania, które są dopuszczalne tylko z ważnych powodów i jeśli nie mogą zostać przełożone.

Przy przebywaniu poza miejscem zamieszkania należy posiadać oświadczenie o celu jego opuszczenia. Można je pobrać ze strony https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestations-de-deplacement lub wypełnić w postaci elektronicznej na stronie https://media.interieur.gouv.fr/deplacement-covid-19/.

Ograniczenia funkcjonowania miejsc użyteczności publicznej

Sklepy i punkty usługowe podstawowej potrzeby lub niezbędne do wykonywania czynności zawodowych pozostają otwarte. Działają żłobki, przedszkola i szkoły i świetlice.

Obowiązkiem noszenia maseczek zostały objęte dzieci od szóstego roku życia.

Czynne są również poczty i urzędy.

Parki, plaże, ogrody i cmentarze pozostają otwarte.

Kościoły i inne miejsca kultu są otwarte dla wiernych. Zakazane są ceremonie religijne z wyjątkiem pogrzebów (do 30 uczestników) i ślubów (do 6 uczestników). Msze święte nie będą się odbywać.

Nieprzestrzeganie zakazów jest zagrożone karą pieniężną od 135 Euro.

Podróżowanie z i do Francji

Granice Francji z państwami Unii Europejskiej i Strefy Schengen pozostają otwarte, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z ograniczeń opuszczania miejsca zamieszkania. Podróżni przekraczający granicę nie mają obowiązku odbycia kwarantanny, posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Wymagane jest oświadczenie o celu podróży wypełnione na formularzu wykorzystywanym do uzasadnienia pobytu poza miejscem zamieszkania. Można je pobrać ze strony https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestations-de-deplacement lub wypełnić w postaci elektronicznej na stronie https://media.interieur.gouv.fr/deplacement-covid-19/.

Wjazd do Francji spoza terenu Unii Europejskiej i Strefy Schengen jest możliwy jedynie w uzasadnionych przypadkach. Podróżni muszą przedstawić przy przekraczaniu granicy:

•             negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą

•             wypełnione oświadczenie o braku symptomów

•             wypełnione oświadczenie o konieczności podróży wraz z dokumentami potwierdzającymi wskazane w oświadczeniu okoliczności.

Dostępność polskich urzędów konsularnych

Wydział Konsularny Ambasady RP w Paryżu i Konsulat Generalny RP w Lyonie przyjmują interesantów na niezmienionych zasadach. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja wizyty na stronie www.e-konsulat.gov.pl. Podczas wizyty w urzędzie należy zachować powszechnie obowiązujące zasady higieny: używać środków dezynfekujących, zakrywać usta i nos, zachować odpowiednią odległość od innych osób.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Informacje i zalecenia władz polskich dotyczące sytuacji w kraju można znaleźć na stronie www.gov.pl/koronawirus.