W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus - informacje dotyczące Francji

19.10.2020

Przedstawiamy zalecenia dla osób przebywających we Francji, planujących podróż między Francją a Polską lub przejazd przez terytorium francuskie.

koronavirus

MSZ apeluje o unikanie podróży, które nie są konieczne

17 października 2020 r. na terenie całej Francji wprowadzony został stan zagrożenia sanitarnego.

Od soboty 17 października obowiązują nowe ograniczenia, w tym przez co najmniej 4 tygodnie godzina policyjna (od 21:00 do 06:00) w regionie Ile-de-France (Paryż i okalające departamenty) i ośmiu innych metropoliach we Francji (Lille, Lyon, Aix-Marseille, Grenoble, Toulouse, Montpellier, Saint-Etienne et Rouen). Zakaz opuszczania miejsca zamieszkania nie dotyczy osób wykonujących w tym czasie obowiązki zawodowe. Zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające konieczność podroży po godzinie 21 (Le justificatif de déplacement professionnel), jak również zaświadczenie dla osób, które przebywają poza domem z innych uzasadnionych przyczyn (L'attestation de déplacement dérogatoire) dostępne są na stronach internetowych władz francuskich. Nieuzasadnione nieprzestrzeganie zakazu może skutkować karą pieniężną od 135 Euro.

Do innych ograniczeń należy zakaz zgromadzeń powyżej sześciu osób. Wizyty w centrach handlowych, otwartych ośrodkach sportowych, muzeach czy kinach są możliwe przy zachowaniu środków bezpieczeństwa (ograniczenie liczby osób).

Przypominamy o nakazie używania maseczek ochronnych przez osoby powyżej 11 roku życia w przestrzeniach zamkniętych. Obowiązek noszenia masek jest także nakładany przez władze lokalne w przestrzeniach otwartych (place, ulice, parki) o dużej koncentracji ludzi. Od dnia 28 sierpnia br. w miejscach publicznych w Paryżu oraz w departamentach Hauts-de-Seine (92), Seine-Saint-Denis (93) i Val de Marne (94) obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych również w przestrzeniach otwartych.

 

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się i wjeździe do Francji

Poruszanie się po Francji

Nie obowiązują żadne ograniczenia w poruszaniu się po terenie Francji kontynentalnej.

Transport miejski, komunikacja kolejowa i lotnicza funkcjonuje normalnie. W środkach transportu publicznego i innych miejscach użyteczności publicznej obowiązuje noszenie masek i pozostawanie w odległości co najmniej 1 metra od innych osób.

 

Wjazd i tranzyt przez Francję

Przy podróżach drogą lotniczą, może być wymagane złożenie deklaracji o braku symptomów zakażenia i styczności z wirusem oraz pomiar temperatury.

Kwarantanna jest obowiązkowa w przypadku osób, które wykazują symptomy zakażenia lub których wynik testu na obecność wirusa był pozytywny.

Podróże w granicach UE i strefy Schengen

Nie ma obostrzeń dotyczących osób podróżujących pomiędzy Polską a Francją. Wjazd osób na teren Francji kontynentalnej z terenu państw Unii Europejskiej i strefy Schengen nie podlega ograniczeniom. W stosunku do tych podróżnych nie ma obowiązku odbycia kwarantanny, posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2  lub posiadania oświadczenia o celu podróży.

W dniu 13 października 2020 r. opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrówzgodnie z którym Francja nadal nie figuruje na liście krajów objętych zakazem ruchu lotniczego do Polski. Zalecamy kontakt bezpośrednio z przewoźnikiem w celu potwierdzenia Państwa lotu. Przekraczanie granic wewnętrznych Unii Europejskiej i strefy Schengen z RP nie wymaga posiadania negatywnych wyników testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 ani nie wiąże się z obowiązkową kwarantanną.

Terytoria i wspólnoty zamorskie

Wjazd na Gujanę i Majottę jest możliwy wyłącznie w przypadku podróży z ważnych i uzasadnionych powodów, które nie mogą zostać odłożone w czasie.

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu na Martynikę, Gwadelupę, Saint-Barthèlemy, Saint-Martin, Reunion i Polinezję Francuską.

Osoby powyżej 11 roku życia podróżujące na terytoria zamorskie są zobowiązane do przedstawienia przed wylotem negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą. Wypełniana jest również deklaracja o braku symptomów.

Ze względu na zmienność sytuacji epidemicznej w przypadku podróży na terytoria zamorskie zalecamy bezpośredni kontakt z lokalną prefekturą.

Monako

Podróżujący do Monako spoza obszaru Unii Europejskiej oraz z krajów Unii o liczbie zachorowań przekraczających 60 przypadków na 100 000 osób na tydzień (strefy czerwona i ciemnopomarańczowa na mapie: www.ecdc.europa.eu) są zobowiązane do zgłoszenia się po przyjeździe do centrum COVID19 (covid19@gouv.mc) i podania podstawowych danych (imię oraz nazwisko, obywatelstwo, adres w Monako, sytuacja zawodowa, skąd osoba podróżuje, data podróży i powrotu, numer telefonu i adres e-mail). Muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego 72 godziny przed podróżą, albo poddać się badaniu na miejscu. Do momentu uzyskania wyników obowiązuje samoizolacja.

Informacja władz Monako: https://covid19.mc/thematiques/transports-et-voyages/ lub w języku angielskim: https://covid19.mc/en/thematiques/transports-et-voyages/

Wjazd z Wielkiej Brytanii

Osoby wjeżdżające z terytorium Wielkiej Brytanii, niezależnie od obywatelstwa, powinny poddać się dobrowolnej kwarantannie.

Wjazd spoza granic UE i strefy Schengen

Granice zewnętrzne UE i strefy Schengen pozostają zamknięte. Zakaz wjazdu spoza obszaru UE i strefy Schengen nie dotyczy obywateli państw członkowskich UE i należących do strefy Schengen.

Osoby powyżej 11 roku życia zamierzające podróżować do Francji drogą lotniczą z terenu Bahrajnu, Panamy, USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich są zobowiązane do przedstawienia przed wylotem negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą.

Podróżni powyżej 11 roku życia przybywający drogą lotniczą z terenu Algierii, Argentyny, Armenii, Boliwii, Bośni-Hercegowiny, Brazylii, Chile, Czarnogóry, Dominikany, Gwinei Równikowej, Indii, Izraela, Kataru, Kirgistanu, Kolumbii, Kosowa, Kostaryki, Kuwejtu, Madagaskaru, Malediwów, Meksyku, Mołdawii, Omanu, Palestyny, Panamy, Peru, RPA, Serbii i Turcji, nieposiadające wyniku takiego badania będą poddane badaniu na lotnisku we Francji bezpośrednio po przylocie.

Zasady pracy urzędów konsularnych

Zapisy na wizyty w polskich placówkach konsularnych są dostępne w systemie e-konsulat.

Z powodu trwającej epidemii i dla zapewnienia bezpieczeństwa interesantom, liczba spotkań dostępnych każdego dnia jest ograniczona. Zastrzegamy sobie prawo odmowy przyjęcia osób zgłaszających się bez wcześniejszego umówienia.

Bez zapisu będą przyjmowane wyłącznie osoby zgłaszające się po odbiór gotowych dokumentów oraz w przypadkach wymagających natychmiastowego załatwienia.

Podczas pobytu w urzędzie wymagane jest zakrycie ust i nosa maseczką lub inną częścią garderoby, stosowanie żelu dezynfekującego i utrzymywanie odległości co najmniej 2 metrów od innych osób.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Informacje i zalecenia władz polskich dotyczące sytuacji w kraju można znaleźć na stronie www.gov.pl/koronawirus.