W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Michał Kurtyka polskim kandydatem na Sekretarza Generalnego OECD

27.10.2020

Polska zgłosiła kandydaturę Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska na stanowisko Sekretarza Generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na kadencję 2021-2026.

M Kurtyka

Michał Kurtyka jest rozpoznawalny na arenie międzynarodowej dzięki swojej unikalnej umiejętności budowania konsensusu. Jako Prezydent konferencji klimatycznej ONZ COP24 doprowadził do przyjęcia przez 196 państw i UE biorących udział w obradach dokumentu Katowice Rulebook, umożliwiającego implementację Porozumienia paryskiego. Michał Kurtyka został także wybrany Przewodniczącym Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) na szczeblu ministerialnym w 2019 r. Przyczynił  się do przyjęcia wspólnego komunikatu – IEA Ministerial Communiqué, który pogodził różne oczekiwania Państw Członkowskich Organizacji, co nie udało się w ciągu poprzednich 10 lat. Michał Kurtyka przewodniczył również w latach 2016-2017 pracom IEA w obszarze przygotowania całościowej reformy finansowej Agencji „Long Term Financial Health”, która umożliwiła zrównoważone finansowanie działalności IEA.

W cieniu pandemii koronawirusa, Michał Kurtyka zaproponował w swoim programie dla OECD wprowadzenie projektu odbudowy gospodarczej „New Growth”, który będzie służył kreowaniu lepszej jakości życia dla społeczeństw. Zaapelował do Członków Organizacji, aby podejmowane działania nie ograniczały się tylko do reagowania na bieżące potrzeby, ale obejmowały perspektywę długoterminową. „Nawet w trakcie kryzysu, musimy myśleć o przyszłości i budować gospodarkę odporną na kolejne wstrząsy” – powiedział Michał Kurtyka.

Proces wyboru nowego Sekretarza Generalnego rozpocznie się 1 listopada i może potrwać do 1 marca 2021 roku.