W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwszy Salon Weimarski w Paryżu

14.02.2023

Dnia 14 lutego ambasador Jan Emeryk Rościszewski, jego niemiecki odpowiednik Hans-Dieter Lucas oraz senator Christian Cambon dyskutowali o roli Trójkąta Weimarskiego we wspieraniu Ukrainy podczas Pierwszego Salonu Weimarskiego zorganizowanego wspólnie przez ambasady Polski i Niemiec w Paryżu.

Salon Weimarski

W debacie, moderowanej przez Marca-Antoine'a Eyl-Mazzegę z Institut Français des Relations Internationales, wzięli udział przedstawiciele francuskiej administracji, think-tanków, społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarze.

W przemówieniu otwierającym konferencję ambasador Jan Emeryk Rościszewski podkreślił potrzebę większego wsparcia dla Ukrainy we wszystkich jej wymiarach. Odniósł się do historii Trójkąta Weimarskiego, formatu, który może okazać się przydatny w zapewnieniu demokratycznych przemian na Ukrainie. „Dziś Trójkąt Weimarski może pomóc Ukrainie sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nią perspektywa przyszłego członkostwa w UE” - zauważył.

Podkreślił, że porażka Ukrainy oznaczałaby porażkę modelu demokratycznego i porządku światowego opartego na poszanowaniu prawa międzynarodowego, co doprowadziłoby do konieczności zaakceptowania nowego równoległego modelu społeczno-politycznego niezgodnego z wartościami europejskimi. „Naszym obowiązkiem i naszą historyczną odpowiedzialnością jest pomóc Ukrainie stać się pełnoprawnym członkiem Europy, pomagając jej w pomyślnym przejściu do demokracji, tak aby mogła być prawdziwie zakotwiczona w Europie - Europie, która musi oddychać dwoma płucami: zachodnim i wschodnim” - powiedział ambasador Jan Emeryk Rościszewski. Wspomniał również o planowanym spotkaniu między trzema krajami na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, demonstrując wolę ścisłej współpracy w najważniejszych kwestiach międzynarodowych.

Ambasador Niemiec Hans-Dieter Lucas podkreślił, że Trójkąt Weimarski jest formatem, który służy i działa na rzecz wzmocnienia Europy w czasach, gdy rywalizacja geopolityczna zagraża naszemu kontynentowi. Odniósł się do roli, jaką odegrała Polska od początku rosyjskiej agresji i przypomniał o dotychczasowej pomocy udzielonej Ukrainie przez Niemcy, w tym pomocy wojskowej i humanitarnej. Podkreślił konieczność dalszego wspierania Ukrainy, przy zachowaniu ostrożności, by nie dopuścić do tego, by NATO stało się stroną konfliktu. Uznał również, że spotkania przywódców trzech krajów są bardzo wyraźnym sygnałem, potwierdzającym ich zaangażowanie w ochronę Ukrainy i porządku europejskiego, podkreślając jednocześnie inkluzywny charakter formatu Trójkąta Weimarskiego.

Gość honorowy spotkania, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Sił Zbrojnych Senatu Republiki Francuskiej, powiedział, że wojna na Ukrainie odcisnęła swoje piętno na historii samej UE, prowadząc do „geopolitycznego przebudzenia Europy”, a działania podjęte przez kraje Trójkąta Weimarskiego na rzecz Ukrainy były tego wyrazem. Uznał, że Trójkąt Weimarski może być dźwignią odbudowy Europy i że format ten powinien być również otwarty na współpracę z innymi krajami, aby pomóc im w integracji z Europą. Z zadowoleniem przyjął parlamentarny wymiar współpracy weimarskiej i podkreślił, że trzy kraje powinny kontynuować współpracę w celu opracowania wspólnej wizji strategicznej.

Salon Weimarski, wspólna inicjatywa Ambasad Polskiej i Niemieckiej w Paryżu, ma na celu zgromadzenie przedstawicieli trzech krajów Trójkąta Weimarskiego wokół regularnych konferencji, które mogłyby pomóc wzbogacić debatę na temat najważniejszych kwestii dnia dzisiejszego. Debaty będą odbywać się dwa razy w roku, odpowiednio w Ambasadzie RP i Ambasadzie Niemiec w Paryżu.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}