W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska szóstym państwem ramowym Eurokorpusu

25.01.2022

Dnia 25 stycznia br., w Strasburgu odbyła się ceremonia przystąpienia Polski jako szóstego państwa ramowego do struktur Eurokorpusu. W uroczystości wzięli udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Ambasador RP w Republice Francuskiej Tomasz Młynarski.

lead

Ceremonia powitania Polski jako szóstego Kraju Ramowego w strukturach Eurokorpusu rozpoczęła się spotkaniem Ministra z gen. broni Peterem Devogelaere, dowódcą Eurokorpusu oraz szefami sztabów państw ramowych.

Uroczystości w Koszarach Aubert de Vincelles w Strasburgu towarzyszyło symboliczne dołączenie polskiego pocztu sztandarowego jako szóstego w szyku państw należących do Eurokorpusu oraz podniesienie flagi Polski na maszt. Ceremonii przewodniczył dowódca Eurokorpusu, gen. broni Peter Devogelaere.

Minister Błaszczak zaznaczył, że wraz z przyjęciem do grona państw ramowych, Polska zaangażuje się w rozwój Eurokorpusu.

„Będziemy pracować nad wypełnieniem zobowiązania, które dzisiaj bierzemy na siebie. Po kilku latach zaangażowania w prace organów wewnętrznych Eurokorpusu, Polska już w pełni angażuje się w działania kwatery. (…) Dotychczas Eurokorpus był skoncentrowany na zagrożeniach płynących z południa. Celem naszej aktywności jest pokazanie, że Europa jest także zagrożona od wschodu. To są doświadczenia polskie związane chociażby z ostatnimi miesiącami, z atakiem hybrydowym, który został dokonany na granicy polsko-białoruskiej. Celem naszej aktywności jest pokazanie, że Polska daje swój wkład do tego, aby tworzyć wspólnotę bezpieczną, wspólnotę, która odstrasza ewentualnych agresorów oraz że Polska nie jest konsumentem bezpieczeństwa, ale dostawcą bezpieczeństwa” - podkreślił szef MON.

Polska jest Krajem Stowarzyszonym Eurokorpusu od 2002 roku. Liczący obecnie ponad 60 żołnierzy polski kontyngent zostanie wkrótce powiększony o kolejnych oficerów, a polscy żołnierze obejmą kilka stanowisk dowódczych w Kwaterze Głównej. W latach 2023-2025 polski generał będzie pełnił funkcję dowódcy Eurokorpusu.

***
Eurokorpus to europejskie siły szybkiego reagowania dostępne dla UE i NATO. Ta wielonarodowa struktura w Strasburgu jest zdolna do planowania, przygotowywania i kierowania wielkoskalowymi i złożonymi operacjami wojskowymi. W jej skład wchodzi 6 państw ramowych: Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania i od teraz Polska. Są one współwłaścicielami, którzy wspólnie kierują, zarządzają, finansują i obsadzają Eurokorpus. Narody Stowarzyszone to: Austria, Grecja, Włochy, Rumunia i Turcja. To partnerzy, którzy głównie wspierają Eurokorpus poprzez zapewnienie personelu wojskowego.

źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Zdjęcia (25)

{"register":{"columns":[]}}