W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Przyjaciele Solidarności" Dr Marcina Frybesa

29.09.2020

Powstanie „Solidarności” przed 40 laty, a także jej dalsze losy to nie tylko zasługa jej twórców, osób bezpośrednio zaangażowanych w jej wpieranie, niezliczonych rzesz członków i polskich zwolenników ruchu, to także bezprecedensowe wsparcie ludzi i organizacji z zagranicy: „Przyjaciół Solidarności” na całym świecie. Francuzi należeli do tych, którzy najbardziej zaangażowały się w pomoc ruchowi, który doprowadził do rewolucyjnych zmian w Europie: do przywrócenia prawa samostanowienia krajom, będącym po II wojny Światowej w sferze wpływów ZRSS.

Przyjaciele Solidarności

Od kilkudziesięciu lat mój mąż dr Marcin Frybes bada i opisuje to niezwykle wsparcie zagranicznych „Przyjaciół Solidarności”. Wydał poświęcone im albumy („Merci pour votre Solidarite”, „Solidarność and Solidarity”, współorganizował program TVP Polonia „Dziękujemy za solidarność”, napisał kilkadziesiąt artykułów opublikowanych w różnych pismach na świecie. Na wydanie czeka książka pod nazwą „Amerykańscy i francuscy przyjaciele „Solidarności” , powstała na podstawie pracy doktorskiej na ten sam temat.

Z okazji 40-lecia powstania ruchu „Solidarność” rozpoczął publikacje PORTRTETÓW niektórych „Przyjaciół Solidarności” na Facebooku. Z przyjemnością polecam Państwu powstałą, jako efekt tych działań, witrynę internetową: www.mfrybes.com/przyjaciele_Solidarności , gdzie odnajdą Państwo wielu Francuzów, być może nawet Państwa znajomych. Polecam także interaktywną właściwość akcji, poprzez kontakt na stronie internetowej mogą Państwo przesyłać własne propozycje „Przyjaciół”, zdjęcia, skany listów, dokumentów  czy własne wspomnienia.

 

Joanna Kozińska-Frybes

Konsul generalny RP w Lyonie