W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”

31.08.2020

Dnia 30 sierpnia br., Ambasador Tomasz Młynarski wziął udział w obchodach 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

40. rocznica powstania Solidarności

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w polskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, celebrowaną przez księdza infułata Stanisława Jeża, b. rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Ambasadorowi towarzyszył konsul RP w Paryżu Andrzej Szydło. We mszy wzięli również udział przedstawiciele środowisk polonijnych oraz poczty sztandarowe.

Po mszy Ambasador złożył wieniec na płycie Solidarności na placu Inwalidów, która jest symbolicznym miejscem upamiętniającym wsparcie Francuzów i francuskiej Polonii dla Solidarności w czasach komunizmu. Na uroczystości pod płytą na Placu Inwalidów upamiętniającą wspólne masowe protesty Polaków i Francuzów przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku obecni byli również świadkowie tamtych wydarzeń.

Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady RP w Paryżu oraz Klubu Gazety Polskiej w Paryżu płyta zostanie w tym roku poddana renowacji, która ma na celu przywrócenie jej pierwotnego stanu.

Zdjęcia (7)