W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę Lądowania w Normandii

06.06.2020

Ambasador Tomasz Młynarski wziął udział w międzynarodowej uroczystości upamiętniającej 76. rocznicę Lądowania Aliantów w Normandii.

D-Day

Ceremonia, jedyna w tym roku z udziałem przedstawicieli krajów alianckich biorących udział w Lądowaniu, została zorganizowana przez Comité du Débarquement i odbyła się w sobotę 6 czerwca w Vierville-sur-Mer.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz francuskich, w tym p. Geneviève Darrieussecq, sekretarz stanu w Ministerstwie Armii, p. Jean-Marc Lefranc, Przewodniczący Comité du Débarquement oraz ambasadorowie Belgii, Danii, Kanady, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Polski, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonego Królestwa.

Ambasadorowi w uroczystościach towarzyszył Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Paryżu płk Marek Kurkowicz.

 

6 czerwca 1944 roku (D-Day) Alianci rozpoczęli operację „Overlord”, inwazję na okupowaną przez Niemców Francję, w celu otwarcia drugiego frontu w Europie Zachodniej. W osłanianiu największej operacji morsko-desantowej w dziejach świata brali udział Polscy marynarze oraz lotnicy. W późniejszych fazach kampanii na ziemi francuskiej wylądowała 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka, która wsławiła się bohaterstwem podczas walk pod Falaise w sierpniu 1944 roku. Determinacja polskich żołnierzy pozwoliła na ostateczne zwycięstwo Aliantów w Bitwie o Normandię i otworzyła drogę do wyzwolenia Paryża.

Zdjęcia (7)