W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Vincent Dumestre nowym dyrektorem artystycznym krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia

15.01.2024

Vincent Dumestre, wybitny dyrygent, muzykolog i specjalista od repertuaru barokowego, ogłoszony dyrektorem artystycznym jednego z czołowych krakowskich festiwali, Misteria Paschalia, zaprezentował swój program podczas konferencji prasowej w Ambasadzie RP w Paryżu.

Miseria Paschalia_AMBA_Cracovie_mm_

Konferencję otworzył Minister Pełnomocny Wiesław Tarka, zastępca kierownika placówki, który podkreślił doskonałą współpracę francusko-polską w dziedzinie kultury i wyraził radość z więzi nawiązanych między Krakowem a Vincentem Dumestre.

Miasto reprezentowali Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury oraz Karolina Pietyra, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, którzy mówili o skarbach i bogatej działalności kulturalnej tego szczególnego miejsca na mapie Polski oraz podziękowali Vincentowi Dumestre’owi za przyjęcie roli dyrektora i opracowanie niezwykle wyrafinowanego programu muzycznego.

Dziennikarze obecni na konferencji wysłuchali prezentacji programu festiwalu Misteria Paschalia, który Vincent Dumestre oparł na na dziedzictwie muzycznym i architektonicznym. „Barokowy repertuar jest najlepiej rozumiany, a zatem najlepiej doceniany, gdy rezonuje z miejscami i dziełami, w których powstał” - powiedział, wyjaśniając wybór miejsc, w których odbędą się tegoroczne koncerty.

Po konferencji odbył się występ Le Poème Harmonique, zespołu założonego i kierowanego przez Vincenta Dumestre’a. Uczestnicy zapoznali się również z wystawą zatytułowaną „Skarby Krakowa”, ilustrującą dziedzictwo tego wyjątkowego miasta.

Misteria Paschalia

Odbywający się w Krakowie od blisko 20 lat festiwal Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych europejskich festiwali muzyki dawnej. Wydarzenie nastawione jest przede wszystkim na repertuar sakralny i odbywa się w czasie Świat Wielkanocnych i poprzedzającego ją Wielkiego Tygodnia. Koncerty odbywają się w gotyckich i barokowych kościołach zabytkowej dzielnicy Krakowa, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co roku festiwal przyciąga liczne grono miłośników muzyki dawnej, którzy przybywają na koncerty takich sław jak Antonio Florio, Jordi Savall, René Jacobs, Fabio Biondi, Marc Minkowski, Ottavio Dantone, Diego Fasolis, Christophe Rousset czy Vincent Dumestre. Koncertów zarejestrowanych podczas festiwalu i transmitowanych przez platformę Mezzo oraz Polskie Radio słuchają miliony melomanów na wszystkich kontynentach.

W 2017 roku festiwal otrzymał EFFE Label i dołączył do Europejskiej Sieci Muzyki Dawnej (REMA).

W tym roku, przez 9 dni koncerty odbędą się w barokowych kościołach, a także na Zamku Królewskim na Wawelu, w jednej z najstarszych synagog w Europie, w Pałacu Potockich a także w kaplicy kopalni soli w Wieliczce.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się tutaj.

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}