W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ministra Rozwoju i Technologii Piotra Nowaka w Paryżu

25.01.2022

Dnia 25 stycznia br. Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak przebywał z wizytą w Paryżu, podczas której spotkał się z francuskimi ministrami resortów gospodarczych oraz z francuskimi inwestorami w Polsce i polskimi inwestorami we Francji.

20220125173848_IMG_2223(2)

Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z polskimi inwestorami we Francji w Ambasadzie RP w Paryżu, z którymi Minister rozmawiał o ich doświadczeniach i możliwościach wsparcia na francuskim rynku. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele następujących firm: Chemet, Inpost, Comarch, JBG.

Po południu Minister Piotr Nowak udał się do siedziby największego stowarzyszenia pracodawców we Francji (MEDEF), gdzie spotkał się z prezesem organizacji Geoffroy Roux de Bezieux oraz z francuskimi inwestorami w Polsce. Podczas rozmów Minister podkreślił, że Polska liczy na dalszy wzrost zarówno inwestycji francuskich w Polsce jak i polskich inwestycji bezpośrednich we Francji, a także na wzrost partnerstw pomiędzy polskimi i francuskimi przedsiębiorstwami.

Następnie Minister spotkał się z Ministrem Gospodarki, Finansów i Odbudowy, Bruno Le Maire’m. Podczas rozmowy Piotr Nowak zaznaczył, że docenia, iż prezydencja francuska jest zdecydowana zaangażować Radę ds. Konkurencyjności w monitorowanie negocjacji pakietu Fit for 55. Podkreślił również, że ważną rolę w obecnej zielonej transformacji odgrywa system ETS. Polska postuluje jego reformę, aby zatrzymać manipulacje cenami na rynku ETS i ograniczyć rolę instytucji finansowych w wyznaczaniu ich ceny. Podczas spotkania z francuskim Ministrem Gospodarki poruszono także kwestię mechanizmu CBAM i jego wpływu na konkurencyjność gospodarki europejskiej.

Wizyta zakończyła się spotkaniem z Minister ds. Przemysłu Agnès Pannier-Runacher, podczas którego Minister Piotr Nowak podkreślił wagę wzmacniania potencjału europejskiego przemysłu w ramach programu IPCEI (ang. Important Projects of Common European Interests), w tym IPCEI Health. Minister poinformował również, że Polska wyraziła wstępne zainteresowanie przystąpieniem do IPCEI Health.

Francja jest obecnie 3. partnerem handlowym Polski pod względem polskiego eksportu, zaraz po Niemczech i Czechach. Ubiegły rok przyniósł dynamiczne ożywienie w obrotach handlowych między naszymi krajami. Po 11 miesiącach 2021 r. polski eksport do Francji wzrósł o 21 proc. – do blisko 15 mld euro i o tyle samo import (21 proc.) – 8,7 mld euro.    

Francuskie firmy zajmują 4. miejsce wśród największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wartość kapitału francuskiego zainwestowanego w naszym kraju wyniosła 17,2 mld euro w 2020 r. Obecnie w Polsce działa ponad 1200 podmiotów z kapitałem francuskim.

Ambasada RP w Paryżu organizuje co roku Galę Polskiego Biznesu pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas której nagradza najlepszych polskich inwestorów we Francji oraz francuskich inwestorów w Polsce.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}