W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w Lyonie Piotra Cywińskiego, Dyrektora Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady

Wizyta zorganizowana dniach 10-11 grudnia przez Metropolię Lyonu, Memoriał Maison d’Izieu, Akademię Regionu Owernia Rodan Alpy oraz Konsulat generalny w Lyonie objęła debatę z przedstawicielami regionalnego oddziału CRIF (Rady Przedstawicieli Organizacji Żydowskich we Francji), wykład dla 300 uczniów gimnazjów lyońskich, którzy na początku przyszłego roku będą brali udział w „Podróży pamięci” do Auschwitz, a także wykład dla ponad 100 nauczycieli historii z Lyonu i okolic, którzy towarzyszą uczniom podczas ich podróży do Polski.

Piotr Cywiński w Lyonie

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Zagłady. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy Oświęcimia, dla masowo aresztowanych Polaków. Począwszy od 1942 roku stał się największym ośrodkiem „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane Niemców tereny. W obozie zamordowano ponad 1,1 miliona osób, z czego milion stanowili Żydzi.

Podczas spotkań zwracano uwagę, iż historia obozu nie może być przedstawiana poza kontekstem II Wojny światowej, w wyniku której zginęło prawie 6 milionów polskich obywateli (w tym 3 miliony Żydów, niemieckiej napaści na Polskę, grozy okupacji czy odwagi Sprawiedliwych.

Piotr Cywiński przedstawił także aktualne wyzwania Muzeum związane ze stale rosnącą  wielomilionową liczbą zwiedzających, trudnymi zagadnieniami konserwacji, etyki pamięci w dobie mediów społecznościowych, edukacji dla wielonarodowej publiczności posiadającej często znikomą i bardzo zróżnicowaną wiedzę historyczną, czy też odchodzenia ostatnich świadków, którzy przeżyli obóz.

W trakcie spotkań zwrócono uwagę na rolę pamięci o Zagładzie, jako aktualnego wciąż – wobec powtarzających się przypadków ludobójstwa na świecie - ostrzeżenia przed ksenofobią, rasizmem i antysemityzmem. Podkreślono znaczenie ostatniej wizyty Kanclerz Angeli Merkel i  Premiera Mateusza Morawieckiego (6.12.2019), a także przygotowania do obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu w styczniu przeszłego roku.

Piotr Cywiński należy we Francji i na świecie do najwyższych autorytetów w zakresie refleksji oraz nauczania o Zagładzie. Wraz z materiałami został upowszechniony jego tekst „Jak nauczać o Zagładzie w XXI wieku”, który można przeczytać pod linkiem poniżej.

W spotkaniach z P. Cywińskim wzięło udział ponad 500 osób.

Materiały

Jak nauczać o Auschwitz w XXI wieku
Jak​_edukować​_o​_Auschwitz​_w​_XXI​_wieku​_PL.docx 0.02MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}