W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmarł prof. Jerzy Łukaszewski, były Ambasador RP we Francji

04.06.2020

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Jerzego Łukaszewskiego, pierwszego Ambasadora RP we Francji mianowanego po przemianach ustrojowych 1989 roku.

J. Łukaszewski

Jerzy Łukaszewski urodził się w 1924 roku, ukończył ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie Poznańskim. Odbył następnie studia na Uniwersytecie Harvarda jako stypendysta Fundacji Forda.

Zmuszony był pozostać na emigracji. W latach 1961-1990 był kolejno pracownikiem, wykładowcą oraz rektorem Kolegium Europejskiego w Brugii. Wykładał także prawo na Uniwersytecie w Namur.

W latach 1991-1996 sprawował funkcję Ambasadora RP we Francji. Następnie był członkiem Komitetu Integracji Europejskiej.

Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi polskimi i zagranicznymi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Komandor Legii Honorowej.

Jerzy Łukaszewski jest autorem licznych publikacji na tematy polityczne, historyczne oraz dotyczących integracji europejskiej.

 

Cześć Jego Pamięci!

 

Fot.: polakroku.be