W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmarł Wojciech Karpiński

18.08.2020

Ambasador Tomasz Młynarski ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Wojciecha Karpińskiego, związanego z Instytutem Literackim Kultura.

Wojciech Karpiński

Dnia 18 sierpnia w Paryżu zmarł Wojciech Karpiński, historyk literatury i publicysta związany z Instytutem Literackim Kultura, znawca literatury francuskiej, z wykształcenia filolog romański i filozof. Pierwsze wyjazdy na Zachód w latach sześćdziesiątych umożliwiły mu poznanie wybitnych polskich pisarzy, m.in. Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Józefa Czapskiego, których twórczość następnie popularyzował. We Francji mieszkał od 1982 roku, gdzie na stałe związał się ze środowiskiem paryskiej Kultury i redakcją Zeszytów Literackich. Wydał kilkanaście książek. W 1989 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Zygmunta Hertza za całokształt twórczości.

Fot. By Hrehorowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52697950