W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Życzenia Ambasadora Tomasza Młynarskiego i Konsula RP Andrzeja Szydły z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2021

Dzień_Polonii_i_Dzień_Flagi

Szanowni Państwo,

Obchodzone w dniu 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej są doskonałą okazją do podziękowania wszystkim Polakom żyjącym za granicami naszego kraju za kultywowanie naszej tożsamości narodowej i naszych tradycji, pracę na rzecz wspólnego dobra oraz nieustającą gotowość do wspierania Polski i budowania jej wizerunku.

Wasze szczególne zaangażowanie i szacunek wobec innych, wyrażane na co dzień, zasługują na najwyższe uznanie, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy świat zmaga się z nowymi wyzwaniami zarówno w strefie medycznej, politycznej jak i gospodarczej.

Polskie środowiska za granicą zawsze aktywnie włączają się w niesienie pomocy Rodakom oraz sąsiednim społecznościom w potrzebie. Po raz kolejny pokazaliście jak wielka jest Wasza solidarność, zwłaszcza wobec obywateli polskich na Wschodzie. Mimo odległości jaka dzieli Was z ojczystym krajem, nigdy nie zapominacie o potrzebie jedności.

Dzisiejsza Polonia i Polacy za granicą z zapałem kontynuuje dzieło swoich przodków, kultywując to, co było dla nich niegdyś najważniejsze: tradycję, kulturę i obyczaje oraz język i pamięć historyczną.

Z okazji dzisiejszego święta, pragnę serdecznie podziękować za codzienną działalność wszystkich środowisk polonijnych obecnych we Francji, które swoim zaangażowaniem budują poczucie polskości wśród najmłodszych pokoleń. To one, choć daleko od kraju, będą dzięki Wam przyczyniały się w przyszłości do propagowania dziedzictwa polonijnego i wartości tak bliskich każdemu Polakowi.

W tym szczególnym dla nas wszystkich okresie, życzę całej wspólnocie polonijnej, tu we Francji, zdrowia, siły i wiary w lepsze jutro oraz nieustającej wrażliwości na dobro Naszej Ojczyzny będącej częścią zjednoczonej Europy. Niech żyje Polska!

 

Tomasz Młynarski                                                                                                      Andrzej Szydło

Ambasador RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako                             Konsul RP w Paryżu