W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Strategiczne mapy hałasu

Strategiczne mapy hałasu – sporządzanie i sprawozdawczość

Podstawy prawne:

  • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. 2021 poz. 1973)
  • Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2019 poz. 2087),
  • Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, sposobu ich prezentacji i formy ich przekazywania (Dziennik Ustaw 2021 r. poz. 1325).

 

Do dnia 31 stycznia 2020 r., a następnie co 5 lat :

Zarządzający drogą, linią kolejową lub lotniskiem, z wyłączeniem zarządzających drogami gminnymi, dokonują identyfikacji głównych dróg, głównych linii kolejowych lub głównych lotnisk. W przypadku zidentyfikowania w zakresie swojej właściwości głównych dróg, głównych linii kolejowych lub głównych lotnisk (zlokalizowanych poza granicami miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy) przekazują do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dane identyfikujące te obiekty w postaci arkuszy kalkulacyjnych i zbiorów danych przestrzennych za pomocą elektronicznego formularza udostępnionego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W przypadku niezidentyfikowania w zakresie swojej właściwości głównych dróg, głównych linii kolejowych lub głównych lotnisk przekazują Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska pisemną informację w tym zakresie.

oraz Prezydent miasta o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy przekazuje do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dane identyfikujące w postaci arkuszy kalkulacyjnych i zbiorów danych przestrzennych za pomocą elektronicznego formularza udostępnionego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prezydent miasta o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy przekazuje do GIOŚ tylko i wyłącznie dane określone w art. 117 a ust.2 ustawy Prawo ochrony środowiska tj. aglomeracji.

Do dnia 30 czerwca 2022 r., a następnie co 5 lat Zarządzający drogą, linią kolejową lub lotniskiem oraz Prezydent miasta o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy sporządza strategiczne mapy hałasu i przekazuje je Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska oraz właściwemu marszałkowi województwa. Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska wraz ze strategicznymi mapami hałasu przekazuje się zaktualizowane dane identyfikujące oraz dane ze strategicznych map hałasu, w postaci arkuszy kalkulacyjnych i zbiorów danych przestrzennych, za pomocą elektronicznego formularza udostępnionego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mapy należy wykonać w oparciu o dane dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego, w którym należy ją sporządzić. Zgodnie z treścią rozporządzenia z dnia 1 lipca 2021 r. zarządcy głównych dróg i linii kolejowych mają obowiązek wykonać strategiczne mapy hałasu poza terenem miast > 100 000 tys. mieszkańców. Dla obiektów zlokalizowanych na granicy miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy strategiczne mapy hałasu sporządzają prezydenci miast.

W celu wsparcia merytorycznego podmiotów i organów zobowiązanych do sporządzenia strategicznych map hałasu, jak również uregulowania wymagań odnośnie sposobu wykonywania i przekazywania informacji ze strategicznych map hałasu, a także w celu zapewnienia porównywalność tych map poniżej zamieszczono opracowanie pn.: Dobre praktyki wykonywania strategicznych map hałasu – Wytyczne Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Do dnia 18 lipca 2024 r., a następnie co 5 lat sejmik województwa uchwala dla obszaru województwa program ochrony środowiska przed hałasem i przekazuje jego streszczenie do dnia 1 sierpnia 2024 r. Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, na formularzu udostępnionym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W celu wywiązania się z wymogów w zakresie przekazywania danych Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, podmioty i organy przysyłają dane w postaci arkuszy kalkulacyjnych i zbiorów danych przestrzennych poprzez formularz elektroniczny znajdujący się na stronie: https://ekoinfonet.gios.gov.pl/ehalasM/login. W celu otrzymania dostępu do formularza, proszę o kontakt z administratorem bazy: admin.ehalas-m@gios.gov.pl. Poniżej zamieszczono arkusze sprawozdawcze (dane tabelarycznie i dane przestrzenne) danych identyfikujących oraz strategicznych map hałasu wraz z wytycznymi ich wypełniania oraz instrukcją nadawania kodów."

Materiały

Wzmocnienie monitoringu hałasu
Wzmocnienie​_monitoringu​_hałasu​_w​_zakresie​_opracowania​_map​_hałasu.pdf 6.92MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
14.10.2022 13:41 Michał Nurzyński
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Anna Katarzyna Wiech
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Strategiczne mapy hałasu 4.0 08.12.2023 14:05 Michał Nurzyński
Strategiczne mapy hałasu 3.0 10.02.2023 11:28 Katarzyna Moskalik
Strategiczne mapy hałasu 2.0 10.02.2023 11:06 Katarzyna Moskalik
Strategiczne mapy hałasu 1.0 14.10.2022 13:41 Michał Nurzyński

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}