W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Recyklingu

18.03.2024

Dzięki recyklingowi nie tylko zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowiska, ale również oszczędzamy energię i chronimy środowisko naturalne. Warto wiedzieć, że pierwszym krokiem do udanego recyklingu jest poprawna segregacja odpadów dzięki której mogą one zyskać drugie życie. Z okazji Światowego dnia recyklingu przedstawiamy kilka rad praktycznych, jak postępować ekologicznie, aby zwiększyć odzysk odpadów surowcowych.

segregacja odpadów jest kluczem do uzyskania wysokiego poziomu recyklingu

Ponowne wykorzystanie

Recykling, czyli przetwarzanie odpadów i ponowne ich wykorzystanie to metoda gospodarowania odpadami, która chroni środowisko dzięki oszczędności wszystkich komponentów potrzebnych

do wyprodukowania nowego surowca od samego początku. Należy pamiętać, że odzyskiwanie

surowców z opadów jest bardzo ważne, ponieważ pozwala oszczędzić energię i wodę oraz zmniejszyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, które zostałyby wytworzone w procesie produkcyjnym. W tym kontekście pomyślmy, o tym jak poprawnie segregować odpady w naszych domach, tak aby jak najwięcej z nich zostało powtórne odzyskanych i wróciło do obiegu, jako pełnowartościowy surowiec.

Rodzaje recyklingu możemy podzielić ze względu na:

  1. ponowne zastosowanie odpadów tj. kiedy odpady podlegają niewielkiej obróbce i mogą być wykorzystane powtórnie z tym samym przeznaczeniem.
  2. dalsze zastosowanie tj. kiedy odpady poddawane są złożonym procesom fizykochemicznym, lub biologicznym w celu użycia ich w nowej formie do produkcji kolejnych artykułów.
  3. ponowne użytkowanie tj. w przypadku regeneracji starego sprzętu elektronicznego, produkcyjnego etc.

Jak zmniejszyć wytwarzanie odpadów i przyczynić się do wzrostu recyklingu? Kilka rad praktycznych

  • Nie wyrzucaj odpadów surowcowych, które da się odzyskać do pojemnika z odpadami zmieszanymi. O tym jak segregować odpady zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie selektywnego zbierania wybranych frakcji przeczytasz: TUTAJ.
  • Planujesz zakup nowego sprzętu elektronicznego? Pamiętaj, że ten którego już nie użyjesz możesz oddać np.: do szkół czy instytucji niosących pomoc ubogim.
  • Nie kupuj nawozów sztucznych pamiętaj, że do uprawy roślin możesz użyć kompostu pozyskanego z odpadów bio.
  • Czy wiesz, że szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100 % i można je przetwarzać bez ograniczeń? Zwróć uwagę czy wyrzucając szklaną butelkę do pojemnika z napisem: SZKŁO zdejmujesz wszystkie papierowe etykiety?
  • Nie wyrzucaj starych ubrań. Można dać im drugie życie przynosząc je do społecznych punktów zbiórki np. Podzielnik Caritas lub do PCK.
  • Nie zdołasz zjeść zakupionego jedzenia a w twojej spiżarni odnotowujesz nadmiar produktów z bliskim terminem ważności? Zanieś je do najbliższej jadłodzielni!
  • Odpady surowcowe są czyszczone w sortowni, dlatego nie myj ich przed segregacją.
  • Kieruj się zasadą maksymalnego wykorzystania każdego produktu.
  • Czy wiesz, że papier w procesie recyklingu możemy przetwarzać jedynie kilkukrotnie?
  • Czy wiesz, że dzięki ponownemu wykorzystaniu złomu aluminiowego w procesie produkcji kolejnych materiałów spada zużycie rudy żelaza, węgla i wapnia o ok. 90% i wody ok. 40%, są to konkretne efekty dla środowiska!

Wideo

{"register":{"columns":[]}}