W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Generator lokalnego biznesu w Stargardzie - projekty z Hackathonu pomagają miastom

Rozwiązania powstałe w ramach "Hackathon dla Miast" współorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Centrum GovTech, pomagają lokalnym społecznościom i przedsiębiorcom.

Napis na grafice: Generator lokalnego biznesu w Stargardzie Hackathon dla Miast

Problem miasta Stargard

Problem, który został zgłoszony przez miasto Stargard ,dotyczył  sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które podczas pandemii znalazły się w trudnej sytuacji z uwagi na spadającą sprzedaż i brak kanałów dotarcia do klientów. Trudności te dotyczyły szczególnie małych, rodzinnych firm handlowych, usługowych i gastronomicznych, które z uwagi na brak cyfrowych narzędzi i kompetencji, zaczęły przegrywać konkurencję ze sklepami sieciowymi i dużymi koncernami. Władze miasta postanowiły stworzyć dla stargardzkich przedsiębiorców platformę online, która stanowić miała miejsce promocji dla lokalnego biznesu. Na kupujlokalnie.stargard.pl zarejestrowało się jednak jedynie 100 z ponad 6000 działających w mieście firm. W ocenie urzędników miejskich miało to związek z obawami przed problemami logistycznymi związanymi z handlem elektronicznym. 

Udział w hackathonie

Po pierwszych próbach rozwiązania problemu pojawił się pomysł  zgłoszenia się do hackathonu i wypracowania prostej aplikacji mobilnej, która mogłaby zastąpić do tej pory funkcjonującą platformę. Zgodnie z założeniami, miała ona dawać przedsiębiorcom możliwość łatwego i intuicyjnego dodawania produktów i podstawowych danych o nich w postaci zdjęć, ceny i lokalizacji firmy. Aplikacja powinna także upraszczać kwestie płatności oraz umożliwiać zamawianie produktów z dostawą bezpośrednio do klienta lub do paczkomatu, co wpływa znacząco na podniesienie bezpieczeństwa transakcji podczas pandemii. Spośród zespołów rywalizujących podczas „Hackathonu dla Miast”, jurorzy wybrali jako zwycięski projekt „znani-lokalnie.pl” zespołu Rzeszów Smart Team. Ich rozwiązanie opierało się na stworzeniu aplikacji mobilnej składającej się z trzech modułów.  

  • Pierwszy z nich to część publiczna, widoczna i dostępna dla mieszkańców. Zawiera ona widok: listy firm, profil pojedynczej firmy, widok listy produktów i profil pojedynczego produktu oraz widok listy usług i zakładkę kontaktową. 
  • Drugi moduł przeznaczony jest dla firmy i umożliwia dodawanie zdjęć, informacji produktowych, danych firmy oraz zarządzania produktami i usługami.  
  • Trzeci zaś moduł to panel administratora, dzięki któremu miasto ma zarządzać produktami i usługami w aplikacji.  

W celu stworzenia aplikacji miasto udostępniło programistom m.in. wypracowane w ramach www.kupujlokalnie.stargard.pl doświadczenia w zakresie programowania, dane i kontakty firm obecnych na platformie, jak również dostęp do analityki serwisu. Zespół Rzeszów Smart Team otrzymał również dostęp do zebranych przed hackathonem poprzez Google Analytics danych, a także mógł skorzystać z doświadczenia osób tworzących serwis (w tym zewnętrznych deweloperów), jak również wsparcia promocyjnego i dostępu do wszelkich kanałów kontaktu z otoczeniem (strona www miasta, profil FB, lokalny magazyn informacyjny). 

Oceniamy współpracę jako ciekawą i na pewno zwiększającą poziom naszej wiedzy na temat startupów, funkcjonowania młodych firm i segmentu IT. Sukces ostatecznego rozwiązania na pewno zależy na efektywnym połączeniu technologii i podejścia do wdrażania aplikacji wśród przedsiębiorców, co jest nie mniej trudnym wyzwaniem niż sam proces tworzenia rozwiązania. - wskazuje  Arkadiusz Kocikowski, Dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego w Stargardzie 

Stargard ma już pewne doświadczenia w nowych metodach wsparcia lokalnego biznesu. Wcześniej miasto prowadziło projekt pod nazwą StartupShaker Stargard, gdzie młodzi ludzie, w większości uczniowie szkół średnich pracowali nad własnymi, innowacyjnymi projektami biznesowymi. Współpraca z programistami podczas hackathonu była jednak dla Stargardu nowym doświadczeniem.

{"register":{"columns":[]}}