W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O nas

W Departamencie GovTech Polska łączymy sektor publiczny z najlepszymi pomysłami obywateli i przedsiębiorców!

banner z logo GovTech

O Departamencie GovTech Polska

Jesteśmy zespołem doradczym Rady Ministrów działającym w Ministerstwie Cyfryzacji – to znaczy że działamy przekrojowo w całym sektorze publicznym na rzecz koordynacji strategicznych projektów cyfrowych, angażując w to przedsiębiorców, urzędników, obywateli i wszystkich tych, którzy swoimi pomysłami mogą wesprzeć transformację polskiego sektora publicznego. Czerpiemy z najlepszych doświadczeń międzynarodowych, ale sami też dzielimy się wiedzą z innymi krajami, pokazując Polskę jako kraj, który w sferze cyfrowej jest w stanie wnieść równie dużo, co najwięksi światowi gracze. Kluczowe jest dla nas też to, by osoby kompetentne, kreatywne i z wizją, w tym młodzi, mieli zawsze uważnego partnera po stronie rządowej. 

Naszym nadrzędnym celem jest koordynowanie całości procesu tworzenia przez administrację publiczną cyfrowych narzędzi, skupiając się jednak nie tylko na samym technologicznym aspekcie, ale także  uczestnicząc w procesie tworzenia cyfrowej rzeczywistości i jej popularyzacji wśród obywateli. Kluczowym elementem naszego działania jest otwarte i proaktywne podejście do relacji z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i innymi innowatorami.  

Departament jest także odpowiedzialny za kluczowe projekty cyfryzacyjne w Polsce – od tych już funkcjonujących, po te dopiero powstające. Departament łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań znajdują odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzy się sektor publiczny, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli

GovTech (od angielskiego Government Technology) jest sektorem już dziś wartym w skali światowej kilkaset miliardów dolarów rocznie, a ta wartość cały czas szybko rośnie. Dlatego większość z najbardziej rozwiniętych krajów utworzyło cyfrowe laboratoria, których rolą jest pilotowanie innowacyjnych projektów w sektorze publicznym oraz wdrażanie ich na szerszą skalę w służbie obywatelom. To jest właśnie nasza rola.

Program GovTech Polska

GovTech Polska powstał w wyniku ewolucji wciąż funkcjonującego Programu GovTech Polska, którego głównym celem jest zwiększenie efektywności wdrażania innowacji przez sektor publiczny w dialogu ze społeczeństwem, sektorem prywatnym oraz z zagranicą. 

Trzy najważniejsze obszary działań, które obejmuje program to:

  • Opracowywanie innowacyjnych modeli pozyskiwania informacji

Pierwszy obszar dotyczy opracowywania innowacyjnych modeli pozyskiwania od obywateli oraz w ramach instytucji publicznych, informacji o potrzebach oraz sugestiach ich zaspokojenia. Realizowane w ramach programu projekty mają wytworzyć mechanizmy dialogu ze społeczeństwem pozwalające na zdobycie wiarygodnych informacji o jego potrzebach oraz wykorzystać wiedzę o funkcjonowaniu sektora publicznego do ułatwienia wdrażania pomysłów obywateli.

  • Finansowanie innowacyjnych projektów

Drugi obszar skupia się na dofinansowywaniu lub finansowaniu innowacyjnych projektów usprawniających działanie sektora publicznego ze szczególnym naciskiem na rozwiązania usprawniające interakcje obywateli oraz przedsiębiorców z instytucjami publicznymi.

  • Podnoszenie kompetencji sektora publicznego

Trzeci obszar to podnoszenie kompetencji sektora publicznego dotyczących innowacyjności oraz popularyzacji obecnie istniejących, w poszczególnych instytucjach, dobrych praktyk. Chodzi także o wspieranie obecnie istniejących programów innych instytucji dotyczących innowacyjności poprzez dodatkowe finansowanie, lub wsparcie merytoryczne.

Program jest realizowany w oparciu o podejście modułowe tj. przeprowadzanie pilotaży poprzedzających wdrożenie danego pomysłu na szerszą skalę. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko niepowodzenia oraz oszczędza środki, które w innym przypadku byłyby wydane na znacznie droższe poprawki do docelowego systemu.

W ramach programu możliwe jest dofinansowywanie działań podejmowanych przez centralne oraz lokalne instytucje publiczne, a także udzielanie grantów w ramach wcześniej sformułowanych zasad. Program umożliwia także zawieranie porozumień międzynarodowych oraz finansowanie międzynarodowych przedsięwzięć służących realizacji celów programu.

Uchwała w sprawie Programu GovTech Polska​ została przyjęta przez Radę Ministrów 22 października 2019 r. Od listopada 2020 r. jego realizację kontynuuje Centrum GovTech. 

Nagrody i wyróżnienia

Materiały

GovTech, czyli nowe technologie w sektorze publicznym
GovTech​_czyli​_nowe​_technologie​_w​_sektorze​_publicznym​_PIE.pdf 2.29MB
GovTech - new technology in the public sector 2019 (ENG)
GovTech​_-​_new​_technology​_in​_the​_public​_sector​_2019.pdf 2.58MB
{"register":{"columns":[]}}