W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje Stypendium Prezesa Rady Ministrów zakończone wielkim sukcesem! Tysiące uczestników i zgłoszonych pomysłów, kilkaset zespołów i blisko półtora tysiąca głosów na wybrane pomysły!

Przez ostatnich kilka miesięcy razem z młodzieżą pracowaliśmy nad tym, aby stworzyć nowe zasady przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów. 30 marca 2021 rozpoczęły się konsultacje, które okazały się wielkim sukcesem – około 1000 zgłoszeń pomysłów, około 3500 osób uczestniczących w konsultacjach i blisko 1500 głosów na wybrane koncepcje.

Na grafice znajduje się napis: Konsultacje Stypendium Premiera zakończone sukcesem!

O Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Obecnie, Stypendium jest przyznawane jedynie uczniom, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce. Nowe zasady przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów są trzecim filarem Programu Młodych Liderów ogłoszonego przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w dniu 22 września 2020 r. podczas Gali Liderów Innowacji i Liderów Podatkowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Program promuje i wspiera aktywną postawę młodego obywatela XXI wieku - działacza społecznego, ucznia i przede wszystkim nieustannie rozwijającego się poszukiwacza nowych wyzwań.  

Podsumowanie konsultacji z młodzieżą

Z dniem 30 marca 2021 roku odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono rozpoczęcie konsultacji nowych zasad przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów, tym samym ruszył konkurs na propozycje zmian w Stypendium Prezesa Rady Ministrów, który trwał do 1 czerwca 2021 roku.

W ramach konkursu zespoły wypełniały raporty, w których proponowano kompleksową reformę Stypendium - począwszy od kryteriów oceniania, wnioskowania przez kwotę, a zakończywszy na ilości przyznawanych stypendiów na szkołę. Raporty wypełniano w grupach do 5 do 8 osób - uczniowie klas cztery-osiem szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wysyłali propozycje wypracowane wspólnie w zespole. Łącznie około tysiąca osób zgłosiło pomysły w tym trybie.

Kluczowym momentem konsultacji było wydarzenie z dnia 14 czerwca 2021 roku zorganizowane z udziałem Justyny Orłowskiej - Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Piotra Mazurka - Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. W konsultacjach wzięło udział aż ok. 3500 młodych ludzi, którzy zostali podzieleni na około 900 kilkuosobowych zespołów i pracowali nad propozycjami nowych zasad przyznawania Stypendium Premiera.

Na sam koniec konsultacji odbyło się ogólnopolskie głosowanie trwające od 18 do 22 czerwca. W ciągu trzech dni na wybrane koncepcje zagłosowało blisko 1500 młodych osób.

Kolejnym etapem będą prace nad programem pilotażowym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Dziękujemy Wam za każdy pomysł i zaangażowanie w konsultacje!

{"register":{"columns":[]}}