Edukacja przez zabawę - podlaska KAS na wyjątkowym Dniu Dziecka
29.05.2026
- Radosny gwar, setki uśmiechów i moc atrakcji – tak wyglądał wyjątkowy Dzień Dziecka zorganizowany przez Podlaski Urząd Wojewódzki (PUW) dla wychowanków domów dziecka z regionu.
- Udział w wydarzeniu, obok innych służb i instytucji, wzięli także przedstawiciele podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
W piątek 29 maja w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, pod patronatem Wojewody Podlaskiego, odbył się Dzień Dziecka zorganizowany dla wychowanków domów dziecka.
Obok stoisk służb mundurowych - wojska, policji, straży pożarnej czy służby więziennej i białostockich uczelni, stoisko edukacyjne zaprezentowali także przedstawiciele podlaskiej KAS. To właśnie tam dzieci mogły dotknąć i poznać okazy chronionej przyrody oraz dowiedzieć się czym są i dlaczego płacimy podatki.
Funkcjonariuszki Służby Celno-Skarbowej przybliżyły dzieciom tematykę CITES, czyli międzynarodowej konwencji o ochronie zagrożonych gatunków. Najmłodsi dowiedzieli się, dlaczego nie wolno przywozić z wakacji pamiątek z dzikich zwierząt i z bliska oglądali okazy, które służba celno-skarbowa zabezpieczyła na granicach przed nielegalnym przemytem. Dzieci poznały także, jak wygląda codzienna służba funkcjonariuszy z podlaskiej KAS oraz przed jakimi zagrożeniami chronią granice naszego kraju.
Podatkową strefę edukacyjno-kreatywną prowadziły natomiast edukatorki Akademii Podatkowej Podlaskiej KAS. Podczas spotkania rozmawiały z dziećmi o tym, czym jest budżet państwa i dlaczego przypomina on wspólną skarbonkę, z której finansuje się ważne dla wszystkich cele. Oprócz lekcji o roli podatków na najmłodszych czekało mnóstwo zabawy - tematycznych kolorowanek i pamiątkowych stempelków. Wielu wzięło udział w quizie wiedzy, odpowiadając na pytania dotyczące podatków oraz codziennej pracy w KAS czy mogło wcielić się w rolę artystów i zaprojektować własne, unikalne banknoty.