Powrót

UWAGA! Kolejna fala oszustw „na zwrot podatku”. KAS ostrzega przed fałszywymi mailami.

01.04.2026

emaile w formie białych kopert z czerwonymi wykrzyknikami na tle laptopa
  • Oszuści podszywający się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) wysyłają fałszywe maile, w których nakłaniają do potwierdzenia rachunku bankowego w celu szybkiego otrzymania zwrotu nadpłaty PIT.
  • Wykorzystują do tego celu błędne adresy email i platformę PUESC.
  • Podatnicy są w mailach proszeni o zweryfikowanie konta bankowego, poprzez kliknięcie w link zamieszczony w wiadomości. Czynność ta rzekomo uruchamia transakcję zwrotu.
  • Jeśli otrzymałeś podejrzaną wiadomość e-mail albo masz wątpliwości co do jej autentyczności, skontaktuj się z infolinią KAS: 22 330 03 30 lub najbliższym urzędem skarbowym.

Przestrzegamy przed oszustami, którzy w ostatnich dniach wysyłają fałszywe wiadomości e-mail z adresu sugerującego powiązania z administracją publiczną: zwroty.puesc.mf.gov.pl.
Nakłaniają w nich do „potwierdzenia rachunku bankowego”, co rzekomo ma umożliwić szybką wypłatę nadpłaty z podatku PIT. Całość uzupełnia link kierujący jakoby do portalu PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Choć platforma ta jest autentycznym narzędziem administracji państwowej, w tym kontekście służy jedynie jako „przykrywka” dla oszustów.

Przykład fałszywego maila

PUESC to nie miejsce na Twój PIT

Należy pamiętać, że platforma PUESC nie służy do obsługi zwrotów podatku dochodowego PIT. To system dedykowany zupełnie innym zadaniom, takim jak:

  • obsługa importu i eksportu towarów,
  • rejestracja w systemie SENT (monitorowanie przewozu towarów wrażliwych),
  • składanie deklaracji akcyzowych,
  • zarządzanie certyfikatami celnymi.

Jeśli zostaniesz poproszony o logowanie się tam w celu „odebrania pieniędzy z PIT”, jest to próba wyłudzenia twoich danych.

Jak w rzeczywistości przebiega proces wypłaty środków z PIT?

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że proces zwrotu nadpłaty jest zautomatyzowany i nie wymaga dodatkowych potwierdzeń drogą mailową.

Ważne: KAS nigdy nie wysyła wiadomości z prośbą o numer konta czy kliknięcie w link w celu „uruchomienia” przelewu.

O czym musisz wiedzieć:

  1. Urząd skarbowy korzysta z rachunku, który podatnik wskazał wcześniej w formularzu ZAP-3 (lub w deklaracji podatkowej).
  2. Jeśli chcesz zmienić numer konta, musisz to zrobić oficjalną drogą – np. poprzez e-Urząd Skarbowy lub osobiście w urzędzie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.
  3. Jeśli urząd nie posiada Twojego numeru rachunku, nadpłata zostanie wysłana tradycyjnym przekazem pocztowym pod Twój adres zamieszkania.

Co robić w przypadku otrzymania fałszywej wiadomości?

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać nikomu poufnych informacji, zwłaszcza po otrzymaniu podejrzanych wiadomości e-mail czy SMS zawierających prośbę o udostępnienie danych.

Jeżeli otrzymana wiadomość e-mail lub SMS budzi Twoje wątpliwości, lub gdy ktoś zadzwonił i podał się za pracownika urzędu skarbowego żądając wrażliwych informacji, zachęcamy aby zadzwonić i wyjaśnić tę sytuację na infolinii KAS: 22 330 03 30.

Zachęcamy również do korzystania z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Obserwuj nasze social media: FacebookX oraz Instagram

Materiały

Oszuści podszywają się pod KAS - wypowiedź rzecznika prasowego podlaskiej KAS Radosława Hancewicza
Oszustwo​_PUESC.mp3 2.86MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}