Blisko 1,5 miliarda złotych wraca do mieszkańców regionu. Łódzka KAS podsumowuje akcję PIT
- Ponad 70 tys. złotych – to najwyższy zwrot podatku z deklaracji PIT 37 w województwie łódzkim.
- Łącznie w ramach rozliczeń za 2025 rok Izba Administracji Skarbowej w Łodzi przelała na konta mieszkańców regionu imponującą kwotę blisko 1,5 miliarda złotych.
- Podatnicy z województwa łódzkiego postawili na cyfrowe rozwiązania – aż 95% deklaracji trafiło do urzędów skarbowych drogą elektroniczną.
W tegorocznej akcji PIT mieszkańcy województwa łódzkiego złożyli łącznie ponad 1,5 mln deklaracji. Łączny dochód wykazany przez podatników w naszym regionie wyniósł niemal 136 miliardów złotych.
Najważniejsza informacja dla domowych budżetów to zwroty nadpłaconego podatku. Z niemal 993 tys. zeznań podatkowych wynikała nadpłata, co oznacza, że do portfeli mieszkańców województwa łódzkiego wróciło blisko 1,5 miliarda zł. Co ważne, dzięki korzystaniu z serwisu eUrząd Skarbowy i usługi Twój e-PIT nie trzeba było długo czekać na zwrot nadpłaconego podatku – średni czas oczekiwania na przelew w regionie wynosił zaledwie kilkanaście dni.
Rośnie też liczba osób, które w ogóle nie składają rozliczenia rocznego samodzielnie, czekają aż Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie zatwierdzi przygotowane rozliczenia roczne po 30 kwietnia. System Twój e-PIT jest bardzo popularny wśród podatników. Porównując dane rok do roku, widać wyraźny wzrost zeznań automatycznie zatwierdzanych bez udziału podatnika:
- w rozliczeniu za rok 2024 automatycznie zatwierdziło się blisko 380 tys. sztuk zeznań.
- w rozliczeniu za rok 2025 liczba ta wzrosła do niemal 410 tys. sztuk.
Milionerzy i rekordowe zwroty
W województwie łódzkim deklaracje z dochodem powyżej jednego miliona złotych złożyło w tym roku 2 308 podatników.
Tej skali zarobki przekładają się na rekordowe kwoty podatków oraz duże zwroty:
- rekordzista otrzymał ponad 71 tys. zł zwrotu wynikającego z zeznania PIT-37 złożonego w Urzędzie Skarbowym Łódź-Polesie, podatnicy z Urzędu Skarbowego w Łasku oraz Urzędu Skarbowego w Radomsku otrzymali zwroty nadpłaconego podatku, każdy w kwocie ponad 61 tys. zł.
- rekord zwrotu z PIT-36L: Urząd Skarbowy w Rawie Mazowieckiej zwrócił przedsiębiorcy ponad 730 tys. zł.
- najwyższa jednorazowa wpłata wynikająca z deklaracji PIT-37 wyniosła ponad 980 tys. zł w Urzędzie Skarbowym Łódź-Polesie, kolejna duża wpłata to ponad 937 tys. zł w Urzędzie Skarbowym Łódź-Widzew.
- w przypadku prowadzenia działalności (PIT-36) najwyższy wpłacony podatek wyniósł ponad 6 mln zł.
Chętnie pomagamy zdrowiu i przyrodzie
Mieszkańcy województwa łódzkiego chętnie korzystali z odliczeń zmniejszających podatki. W województwie odliczyliśmy kwotę blisko 233 mln zł w związku z ulgą na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czyli aktywnie gromadzimy kapitał na dowolny cel lub swoją emeryturę. Tutaj prym wiodą rozliczający się w Urzędzie Skarbowym Łódź-Widzew, podatnicy odliczyli ponad 33 mln zł.
Krwiodawcy skorzystali z ulgi odliczając kwotę niemal 2,3 mln zł. Obok ulgi internetowej, dla młodych czy pracujących seniorów chętnie korzystaliśmy z ulgi termomodernizacyjnej związanej z ekologicznymi inwestycjami w domach. Wartość odliczeń w tym przypadku to blisko 288 mln zł. Najwięcej bo blisko 22 mln. zł odliczyli podatnicy z Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew. Niewiele mniej bo ponad 19 mln odliczyli rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Bełchatowie. Zgierzanie również intensywnie inwestowali w ekologiczne rozwiązania i odliczyli od podatku ponad 16 mln zł.
Łączna wartość odliczeń z zeznań, w których wykazano ulgę rehabilitacyjną, wyniosła w tym roku w naszym województwie ponad 298 mln zł.
Blisko 149 milionów złotych dla OPP. Co drugi podatnik pomaga!
Akcja PIT to także okazja do pomagania. Mieszkańcy regionu po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serca. Na konta Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) zadeklarowano w tym roku kwotę blisko 149 mln zł. z ponad 820 tys. deklaracji. Oznacza to, że aż 54% wszystkich złożonych w województwie łódzkim zeznań zawierało wskazanie organizacji, której podatnicy chcieli przekazać swoje 1,5%.
Podziękowania dla podatników
Serdecznie dziękujemy wszystkim podatnikom z województwa łódzkiego za tak popularne korzystanie z e-usług w rozliczaniu podatku. Fakt, że aż 95% z Państwa wybrało drogę cyfrową, pozwoliło nam szybciej zwrócić nadpłacony podatek na Wasze konta bankowe. Cieszy nas popularność usług w eUrzędzie Skarbowym ponieważ jest to wygodna forma załatwienia swoich spraw bez wychodzenia z domu w dowolnym miejscu i czasie.