W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Finał XXIII Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów im. Aleksandra Głazka

28.06.2021

Finał XXIII Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów im. Aleksandra Głazka-baner

W dniach 23–25 czerwca 2021 r. odbył się finał XXIII Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów
im. Aleksandra Głazka, który przeprowadzony został we współpracy Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury. Turniej to przedsięwzięcie dydaktyczne skierowane do Aplikantów aplikacji prokuratorskiej i aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Rywalizując w Turnieju Aplikanci mają doskonałą okazję do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności na progu drogi zawodowej.

Scenariusz finału Turnieju składa się z dwóch części, teoretycznej odbywającej się w pierwszym dniu oraz praktycznej przeprowadzanej w drugim dniu. W części teoretycznej zadaniem Finalistów jest rozwiązanie testu z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, psychiatrii i psychologii sądowej oraz sporządzenie optymalnej liczby postanowień o zasięgnięciu opinii – powołaniu biegłego, na podstawie przygotowanych akt sprawy z postępowania przygotowawczego. Część praktyczna polega na przeprowadzeniu przez każdego z Aplikantów czynności kryminalistyczno-procesowej do upozorowanego zdarzenia.

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród Laureatom Turnieju odbyła się w dniu 25 czerwca 2021 r. W uroczystości udział wzięli: Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Pan Bogdan Święczkowski, Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Pan Przemysław Funiok, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Pan sędzia Dariusz Pawłyszcze, Zastępca Dyrektora ds. aplikacji prokuratorskiej KSSiP Pan Ryszard Tłuczkiewicz, Zastępca Prokuratora Regionalnego w Krakowie Pan Krzysztof Pijaj, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Pan Aleksander Gut, Wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Pani Katarzyna Wysokińska-Walenciak, prokuratorzy z Działu Dydaktycznego Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej KSSiP Pani Małgorzata Jarska i Pani Agnieszka Kluczewska oraz Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie Pan mjr Maciej Niemiec i Pani kpt. Katarzyna Dudek z tego zakładu karnego. Rolę gospodarzy Turnieju pełnili Dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych Pan dr hab. Dariusz Zuba, prof. IES oraz Kierownik Działu Organizacji i Zarządzania IES Pani Edyta Rzeszuto.

Zwycięzcą Turnieju został Pan Jakub Kret, który osiągnął także najlepszy wynik w konkurencji polegającej na sporządzeniu postanowień o zasięgnięciu opinii – powołaniu biegłego, na podstawie akt z postępowania przygotowawczego. Drugie miejsce zajął Pan Marcin Gudajczyk. Na trzecim miejscu uplasował się Pan Tomasz Molenda, który uzyskał także najwyższe wyniki w pozostałych dwóch konkurencjach turniejowych, tj. w rozwiązaniu testu z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, psychiatrii i psychologii sądowej oraz w przeprowadzeniu czynności kryminalistyczno-procesowej polegającej na oględzinach miejsca zdarzenia. W bieżącym roku upozorowane zdarzenie przygotowano na terenie Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie.

Organizatorzy Turnieju mają pełne przekonanie, że wiedza zdobyta przez Aplikantów w czasie Turnieju zaowocuje w Ich pracy zawodowej.