W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pracownicy IES współautorami podręcznika „Medycyna sądowa”

05.10.2020

Medycyna sądowa

W dniu 30 września 2020 r. ukazał się drugi tom podręcznika „Medycyna sądowa” pod redakcją naukową Grzegorza Teresińskiego, wydany przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

Nowowydany tom podręcznika obejmuje tematy szeroko rozumianej diagnostyki sądowej (toksykologicznej, genetycznej, obrazowej), czyli wykorzystania różnych technik badawczych ukierunkowanych na dostarczanie umocowanych naukowo ekspertyz i opracowywania optymalnych metod wyjaśniania spornych kwestii w obszarze związanym z wszelkimi aspektami naruszenia lub zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia.

Autorami lub współautorami wielu rozdziałów są pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych:  

  • dr hab. Piotr Adamowicz, prof. IES (toksykologia sądowa),
  • dr Tomasz Kupiec (genetyka sądowa),
  • dr hab. Teresa Lech, prof. IES (toksykologia sądowa),
  • dr Wojciech Lechowicz (toksykologia sądowa),
  • mgr Maria Wróbel (genetyka sądowa),
  • mgr Ewa Wach (psychologia sądowa),
  • dr hab. Dariusz Zuba, prof. IES (toksykologia sądowa).

Podręcznik „Medycyna sądowa” definiuje standardy opiniowania dla praktykujących biegłych oraz przedstawia aktualne osiągnięcia i najnowsze sposoby wsparcia procesowego w aspekcie dochodzenia prawdy materialnej, m.in. w zakresie toksykologii i genetyki sądowej, obrazowania medycznego oraz wybranych obszarów kryminalistyki.

Krąg odbiorców książki nie ogranicza się jedynie do profesjonalistów z obszarów toksykologii i genetyki oraz lekarzy, którzy mogą znaleźć się w sytuacji wymagającej współpracy z organami i decydentami procesowymi w roli biegłych. Książka skierowana jest także do studentów kierunków medycznych i prawnych, lekarzy w trakcie szkolenia podyplomowego (nie tylko z zakresu medycyny sądowej), jak również diagnostów laboratoryjnych.

Adresatami publikacji są również adepci różnych dziedzin kryminalistyki oraz szerokiego obszaru nauk sądowych, jak również prawnicy mający styczność z problemami oceny okoliczności przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu oraz ich skutków – w roli prokuratora, sędziego, radcy prawnego czy adwokata. Rozdziały podręcznika mogą stanowić swego rodzaju przewodnik dla zleceniodawców poszukujących wykonawców określonych rodzajów ekspertyz.

Więcej informacji na temat książki dostępnych jest na stronie wydawcy – link w materiałach poniżej.

Materiały

Strona PZWL - Podręczniki akademickie medyczne
{"register":{"columns":[]}}