W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Biologia sądowa

25.09.2020

Zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych

Biologia sądowa – zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych

W piątek, 25 września 2020 roku, w Instytucie odbyły się warsztaty dla słuchaczy studiów podyplomowych „Biologia sądowa”, które prowadzone są przez Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Ekspertyz Sądowych. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, uczestnicy zostali podzieleni na małe grupy, a zajęcia odbywały się z zachowaniem zalecanego reżimu sanitarnego.

Uczestnicy brali udział w zajęciach z zakresu zabezpieczania i identyfikacji „narkotyków”, ujawniania i zabezpieczania śladów biologicznych, zabezpieczania danych cyfrowych oraz badania sfałszowanych podpisów, dokumentów i banknotów.

W trakcie ćwiczeń obejmujących badania dokumentów, uczestnicy mieli okazję do przeprowadzenia samodzielnych badań związanych z identyfikacją wykonawcy zapisów i podpisów, ustaleniem, czy któryś z dowodowych dokumentów (listy anonimowe) został sporządzony na urządzeniach kopiujących zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, a także z potwierdzeniem lub wykluczeniem autentyczności banknotów. Ponadto, zaprezentowane zostało działanie aparatu ESDA, służącego do ujawniania reliefów zapisów oraz komparatora spektralnego VSC 6000, wykorzystywanego w trakcie nieniszczących badań dokumentów.