W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Serial dokumentalny „Polscy. Seryjni”

08.02.2023

Serial dokumentalny „Polscy. Seryjni”

W roku 2022 stacja TVP HISTORIA wyemitowała 8 odcinków serialu dokumentalnego „Polscy. Seryjni”. Jest to program przybliżający sylwetki najgroźniejszych przestępców, którzy przed laty budzili strach, byli obiektami ogromnego zainteresowania mediów, a ich procesy wstrząsnęły polskim społeczeństwem w okresie PRL-u. W kilku jego odcinkach pracownicy Instytutu dzielili się swoją specjalistyczną wiedzą.

Pierwszy odcinek z serii dotyczy młodego mieszkańca Krakowa, oskarżonego o dwa zabójstwa i usiłowanie popełnienia co najmniej dziesięciu kolejnych – Karola Kota. Psychopata działał nieszablonowo, więc przez pewien czas pozostawał nieuchwytny, jednak gdy udało się go schwytać i osądzić, wykonano na nim wyrok śmierci przez powieszenie. W odcinku tym wystąpił emerytowany pracownik IES, dr Maciej Szaszkiewicz, który mówił między innymi o metodzie określania cech nieznanego sprawcy zabójstwa, a więc profilowaniu. W odcinku drugim, dotyczącym Władysława Mazurkiewicza, krakowskiego seryjnego mordercy, wypowiadała się psycholog Ewa Wach, kierownik Zakładu Psychologii Sądowej IES. Wyjaśniła ona czym się charakteryzują i w jaki sposób postępują zabójcy działający w celach rabunkowych, tacy jak Mazurkiewicz, który zwabiał swoje ofiary w pułapki i pozbawiał je oszczędności, biżuterii oraz życia.

Kierownik Pracowni Daktyloskopii i Antropologii Sądowej IES, Andrzej Czubak, wystąpił w odcinku piątym, opowiadającym o zbrodniach popełnionych przez Bogdana Arnolda w Katowicach. Specjalista z Instytutu wyjaśniał m.in. na czym polega proces superprojekcji, a także jak określa się parametry przyżyciowe na podstawie znalezionych kości i jak dokonuje się rekonstrukcji przyżyciowego wyglądu.

Z kolei w ósmym odcinku dr hab. Zuzanna Brożek-Mucha, biegła z pracowni badań mikrośladów, mówiła o tym, czym zajmuje się Pracownia Badania Mikrośladów IES oraz co dziś można znaleźć i zabezpieczyć na miejscu zbrodni. Odpowiadała także na pytanie czego można dowiedzieć się z badania przestrzelin i analiz prochu strzelniczego. Wszystko to związane było z niechlubną historią Władysława Baczyńskiego, którego medialny proces zakończył się wyrokiem kary śmierci.

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi odcinkami dostępnymi na platformie VOD TVP.

 

{"register":{"columns":[]}}