W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjaliści IES zaangażowani w przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci

16.04.2024

Specjaliści IES

Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Zespół do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu stanowić ma jeden z elementów instytucjonalnego zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Na wzór brytyjskiego podejścia „Serious Case Reviews”, celem działania Zespołu nie jest oskarżanie i szukanie winnych, ale rozpoznawanie braków w systemie i procedurach oraz sprawdzanie, czy można było zrobić coś więcej, żeby nie doszło do tragedii – np. czy na jakimś etapie nie doszło do zaburzenia przepływu informacji pomiędzy służbą zdrowia, szkołą, opieką społeczną bądź innymi instytucjami lub czy ktoś nie zignorował sygnału zwiastującego nieszczęście. Zgodnie z założeniem Zespół ma mieć charakter interdyscyplinarny, to znaczy zostaną do niego powołani specjaliści z zakresu: pediatrii, psychiatrii, prawa, psychologii, pedagogiki, socjologii oraz pracy socjalnej albo resocjalizacji.

Wyboru Specjalistów do Zespołu dokona Komisja powołana Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 12 marca 2024 r., w którym jako jeden z członków Komisji został wskazany dr Tomasz Rajtar – psycholog, adiunkt w Zakładzie Psychologii Sądowej IES.

Rekrutacja członków Zespołu przez Komisję przebiega w 3 etapach. Zgłosiło się 84 kandydatów, a pierwszy etap konkursu obejmował ocenę formalną zgłoszeń (sprawdzenie dokumentacji i stwierdzenie, czy kandydat spełnia opisane wymogi). W drugim etapie konkursu komisja oceniła zgłoszenia i podjęła w formie uchwały decyzję o dopuszczeniu najlepszych kandydatów do etapu trzeciego, tj. rozmów kwalifikacyjnych. Zgodnie z planem, jeszcze w kwietniu br. powinno zakończyć się postępowanie konkursowe.

Działania Komisji są elementem wprowadzania w życie przepisów nazywanych umownie "Ustawą Kamilka", których celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci (innym elementem tych działań jest m.in. opracowywanie i wdrażanie standardów ochrony małoletnich, z czym się obecnie zmagają np. placówki oświatowe, kulturalne i medyczne).

Należy nadmienić, że w działającym od grudnia 2023 r. Zespole ds. Ochrony Małoletnich zasiada mgr Ewa Wach – psycholog, Kierownik Zakładu Psychologii Sądowej IES, powołana do tego zadania przez Ministra Sprawiedliwości. Wcześniej, tj. w latach 2021–2023, Ewa Wach oraz Teresa Jaśkiewicz-Obydzińska, również psycholog z Zakładu Psychologii Sądowej IES, były zaangażowane w prace działającego wówczas Zespołu do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich.

 

{"register":{"columns":[]}}