W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Droga do IGF 2021 - konferencja „Etyka w technologii” - 31.05.2021

31.05.2021

Szczyt Cyfrowy ONZ odbędzie się w grudniu w Katowicach. A już 31 maja jedno z wydarzeń poprzedzających, z udziałem światowych ekspertów – konferencja „Etyka w technologii”. Zapraszamy!

Etyka w technologii

Jak połączyć technologiczną rzeczywistość z wartościami o wymiarze uniwersalnym? Na to pytanie szukają odpowiedzi nie tylko filozofowie i duchowni, ale też prawnicy, programiści i naukowcy. Poszukają jej także uczestnicy naszej konferencji.

Etyka robota?

Spotkanie „Ethics in Technology&Internet” – to jedna z inicjatyw, które odbędą się w ramach przygotowań do Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. Organizatorami konferencji są pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. 

Wydarzenie odbędzie się online w poniedziałek 31 maja 2021 r. w godzinach 15:00 - 17:00. 

Zachęcamy do rejestracji – wystarczy wypełnić formularz

Przyszłość jest nierozłącznie związana z technologią, zarówno w wymiarze społecznym, gospodarczym, jak i klimatycznym. Jest to ważne szczególnie dla młodych ludzi, którym może pomóc rozwiązać kluczowe problemy związane z ich przyszłością, takie jak nierówności czy globalne ocieplenie. Z drugiej strony, jeśli zostanie źle pokierowana – może je spotęgować. Dyskusja, którą podejmiemy z naszymi gośćmi będzie niezwykle interesująca i ważna dla przyszłości młodego pokolenia – mówi Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wydarzenie będzie unikalną okazją do zderzenia opinii doradców największych międzynarodowych organizacji i rządów. Wśród nich znajdują się Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan – doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ. 

Wydarzenie otworzą Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej oraz… Sophia The Robot, najbardziej znany robot na świecie posiadający obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. 

Zaangażuj się w globalny ruch

Społeczeństwo informacyjne właśnie przebudziło się z fazy ekonomicznego źródła informacji do fazy bycia społeczeństwem wiedzy. Dla zaistnienia tej konwersji nie wystarczy tylko wymiana informacji, ale kluczowe jest praktykowanie wartości, z troską i odpowiedzialnością za kondycję człowieka, jego integralność fizyczną i psychiczną, a także własny i wspólny rozwój poprzez zachowanie środowiska naturalnego jako dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Tutaj pojawia się centralna kwestia etycznego współistnienia technologii, internetu i interfejsu człowieka i maszyn w budowaniu społeczności pokoju – mówi Robert Kroplewski.

Znalezienie modelu, w którym maszyny rozumieją i stosują moralność będzie równe nowemu przewrotowi kopernikańskiemu i umożliwi ponowne wyjście ze skupienia na  człowieku: zmianę aksjomatu antropocentryzmu do zespolenia, spowoduje humanizację procesów i odejście od maksymalizacji efektywności do troski o drugiego człowieka i naturę. Paradoksem jest to, że oddalając się od niej tak bardzo, do powrotu możemy potrzebować czegoś, co ma w nazwie Artificial – dodaje Julian Romuald Żelaznowski, doradca wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego i koordynator Zespołu ds. Międzynarodowych w ramach RDzMP.

Podczas wydarzenia członkowie Youth IGF Polska zaproszą uczestników do zaangażowania się w globalny ruch Youth IGF. – Będzie to możliwe już tej jesieni, kiedy to wspólnie z entuzjastami z całego świata będziemy tworzyć propozycje zmian oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu – mówi Emilia Zalewska, członkini Komitetu Sterującego IGF Młodych Polska.

Zapraszamy! Zachęcamy do rejestracji – wystarczy wypełnić formularz. 

****
Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021

W dniach 6-10 grudnia 2021 r. Polska będzie gospodarzem Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021. Spotkamy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

Internet Governance Forum (IGF) to międzynarodowa inicjatywa ONZ, której celem jest inicjowanie i ułatwianie globalnej dyskusji o rozwoju internetu oraz o najbardziej aktualnych i palących zjawiskach związanych z jego funkcjonowaniem. Biorą w nim udział głowy państw z całego świata, przedstawiciele biznesu – w tym największych i najbardziej znanych firm internetowych z różnych kontynentów, działacze organizacji pozarządowych i środowiska naukowego. 

Szczególnie ważne jest dla nas zaangażowanie w ten dialog ludzi młodych, przyszłych liderów cyfrowego świata. Szczyt Cyfrowy to wyjątkowa okazja, żeby pokazać jak bardzo ważny jest ich głos i opinia. Do zobaczenia w Katowicach! – mówi Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. 

Więcej informacji: https://www.gov.pl/igf2021 

Zapraszamy na IGF 2021 w Katowicach! 

Wideo