W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O Śląsku dla turystów

Katowice

Katowice to największe miasto w województwie śląskim, zamieszkujące ponad 300 tysięcy osób. Początki miasta sięgają wieku XVI, kiedy to był on ośrodkiem kuźniczym i rolniczym. Obecnie Katowice to miasto nowoczesne, dobrze skomunikowane międzynarodowo i krajowo, które stanowi ważny ośrodek gospodarczy, w szczególności handlowo-usługowy, a także przemysłowy, kulturalny, akademicki i specjalistycznych usług medycznych.

Przez co najmniej dziesięć ostatnich lat Katowice pracowały nad przemianą swojej przestrzeni. Dziś są nowoczesnym miastem, gospodarzem wielu ważnych wydarzeń, uznanym przez UNESCO miastem muzyki, a także pełne są zieleni – licznie odwiedzanych przez mieszkańców parków i lasów.

Warto zobaczyć

Moderna

Miasto może poszczycić się najciekawszą i najliczniejszą grupą modernistycznych zabytków, posiadających wybitne walory w skali ogólnopolskiej. Wśród najcenniejszych jest gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego, uznany przez Prezydenta RP za pomnik historii. Jego szczególną atrakcją jest wciąż działająca winda paciorkowa, której kabiny są w ciągłym ruchu i nie zatrzymują się na piętrach. W podziemiach budynku natomiast znajduje się skarbiec, zabezpieczony mechanizmem, który – w przypadku włamania – zatapia zawartość w basenie znajdującym się poniżej.

Równie ciekawym obiektem jest budynek, który w latach 30. ub. wieku, czyli w momencie zakończenia pięcioletnich prac budowlanych, był jednym z najwyższych w Europie. To za jego między innymi przyczyną Katowice nazwano „polskim Chicago”. Dzięki zastosowanej stalowej konstrukcji, wznosi się na wysokość 14 pięter, trzy kondygnacje natomiast ukryto pod ziemią. Te i 14 innych obiektów połączono w liczący parę kilometrów Szlak Moderny, którego architektura jest wyrazem nowatorskiego jak na ówczesne czasy spojrzenia na miejską przestrzeń.

 

Dolina Trzech Stawów

Dolina Trzech Stawów

Prawie połowa powierzchni miasta to tereny zielone. Dolina Trzech Stawów to liczące około 65 ha tereny zielone, położone w śródmiejskiej dzielnicy Katowic – Muchowcu. Przyciągają tutaj możliwości rekreacji: zbiorniki wodne, z częściowo zagospodarowanymi nabrzeżami, przystań wodna, kąpielisko z plażą czy ścieżki rowerowe i rolkowe.

Można tu wypożyczyć nie tylko rower, ale też kajak i spędzić leniwe popołudnie nad wodą, najmłodsi katowiczanie natomiast pokochali wodny plac zabaw, który tłumnie odwiedzają w upalne dni. Na terenie Doliny znajduje się też kemping oraz restauracje i bary z widokiem na staw.

 

Szlak Zabytków Techniki

Nikiszowiec, wybudowany niegdyś dla rodzin górniczych, dziś uznawany jest za architektoniczny unikat. Osiedle zostało zaprojektowane przez Emila i Georga Zillmannów. Wielu miało okazję je poznać dzięki filmom m.in. Kazimierza Kutza i Lecha Majewskiego. O Nikiszowcu często mówi się, że jest magicznym miejscem, co pewnie jest zasługą działających tu również dzisiaj artystów z Grupy Janowskiej, nazywanych prymitywistami lub malarzami naiwnymi. Mimo iż przedstawiają oni rzeczywistość prostą kreską, to jednak Art Naif Festival, organizowany co roku w pobliskiej Galerii Szyb Wilson, gromadzi tłumy pasjonatów tej sztuki. Dodatkowo to miejsce pracy lokalnych rzemieślników, którzy tworzą piękne akwarele, czy też biżuterię z węgla.

Od wielu lat Nikiszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, który łączy obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem województwa śląskiego. Podążając tą trasą, warto też zajrzeć do sąsiedniego Giszowca – osiedla wybudowanego, również ponad 100 lat temu, z myślą o pracownikach zakładów należących do koncernu Giesche. Jego projekt został opracowany wg koncepcji miasta-ogrodu, którego pomysłodawcą był angielski urbanista Ebenezer Howard. Na katowickim odcinku Szlaku Zabytków Techniki mieści się też Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku, a także Fabryka Porcelany, zrewitalizowany teren której przekształcono w park technologiczny, gdzie może nie produkuje się już porcelany, a jedynie ją zdobi, a następnie w formie pięknych kolekcji lub indywidualnych wyrobów wystawia na sprzedaż w otwartych tam salonach.

 

Muzeum Śląskie

Kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, wraz z innymi powstałymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego miasta. Kopalnia węgla kamiennego “Katowice” pracowała od trzeciego dziesięciolecia XIX wieku, aż do końca stulecia ubiegłego. Łącznie wydobyła około 120 mln ton węgla. Pozostały po niej charakterystyczne, zabytkowe budynki, spośród których duża część została zbudowana jeszcze w XIX wieku, a poszczególnym gmachom nadano kształty nawiązujące do budownictwa romańskiego i gotyckiego.

Muzeum Śląskie

To właśnie te tereny pokopalniane zagospodarowało na swoją nową siedzibę Muzeum Śląskie.

Do najciekawszych budowli zaliczają się: budynek nadszybia z wieżą wyciągową szybu „Bartosz” z 1883 roku, maszynownia tegoż szybu (z czynną maszyną parową, skonstruowaną w 1895 roku), dawna elektrownia, postawiona w latach 1893-95, maszynownia i wieża wyciągowa szybu „Warszawa” z początku XX wieku, dawna maszynownia szybu „Gwarek”, łaźnia dozoru górniczego, magazyny, stolarnia i 40-metrowa wieża ciśnień.

Na terenie Muzeum znajduje się Wieża wyciągowa szybu kopalnianego "Warszawa", do której dobudowano panoramiczną windę. Rozciąga się z niej panorama na całe miasto.

 

2 x UNESCO - tak, to śląskie!

Światowa Lista Dziedzictwa Kulturowego UNESCO to wielkie wyróżnienie dla atrakcji turystycznej. Na liście znajdują się obiekty kulturowe i naturalne o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Od 2017 roku wpisem na tą prestiżową listę pochwalić się mogą Tarnowskie Góry. Drugi magnes na turystów, także związany z UNESCO, to stolica regionu - Katowice. W 2015 roku otrzymały tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Jest jeszcze krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego, na której od 2018 roku znajduje się m.in. Barbórka oraz tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej.

 

Kamienny most na rzece Mlecznej w Katowicach Podlesiu

W Katowicach Podlesiu na uwagę zasługuje most łączący oba brzegi rzeczki Mlecznej. Zbudowany na przełomie XIX i XX w., jest najstarszym, czynnym mostem w województwie. Do początku lat 90-tych XX w. był jeszcze przejezdny, natomiast od tego czasu, ze względu na zagrożenie dewastacją przez ruch kołowy, można przezeń poruszać się jedynie pieszo. Przepływająca tędy rzeczka Mleczna bierze swój początek w rejonie rezerwatu Ochojec w Katowicach i jest dopływem Gostyni.

 

Źródło: https://www.polska.travelhttps://www.silesia-sot.pl/