W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

03.09.2020

Koronawirus

Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię.

Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Zachęcamy do śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

Wszyscy podróżni udający się do tego kraju są zobowiązani do posiadania zaświadczenia zdrowotnego oraz testu genetycznego (RT-PCR) na obecność COVID-19 sporządzonego w języku angielskim, bądź poświadczonego przez właściwy urząd konsularny Iranu w państwie wylotu. Test powinien być wykonany nie później niż 96 godzin przed wylotem. W przypadku jego braku cudzoziemcy nie otrzymają zgody na przekroczenie granicy. Dodatkowo, każdy pasażer podlega ogólnej kontroli stanu zdrowia, a w przypadku wykrycia symptomów zakażenia wirusem będzie poddany testowi PCR i skierowany na obowiązkową kwarantannę w miejscu wyznaczonym przez służby sanitarne do czasu uzyskania wyniku negatywnego lub ustąpienia wcześniej stwierdzonych objawów. Granice lądowe pozostają zamknięte dla ruchu poza transportem drogowym.

Dostępne obecnie połączenia lotnicze do większych portów lotniczych są obsługiwane przez Qatar Airways (Doha) oraz Iran Air (Londyn, Mediolan, Paryż, Amsterdam).

 

Służby irańskie bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Przebywanie w niedozwolonych strefach, które mogą znajdować się na całym terytorium kraju oraz fotografowanie infrastruktury uznawanej za kluczową dla bezpieczeństwa państwa może skutkować zatrzymaniem, a w niektórych przypadkach nawet oskarżeniami o szpiegostwo.

 

Iran leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.