W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Islandii

04.05.2021

W piątek Ambasador RP Gerard Pokruszyński spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Islandii Guðlaugurem Þórem Þórðarsonem. Spotkanie dotyczyło m.in. sytuacji związanej z pandemią COVID-19 na Islandii oraz skutków pandemii dla społeczeństwa.

spotkanie2

Poniżej komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Islandii:

 

„Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Guðlaugur Þór Þórðarson, podkreślił podczas spotkania z Ambasadorem RP w Islandii Gerardem Pokruszyńskim w ten weekend, że obwinianie Polaków na Islandii za infekcję jest przejawem dyskryminacji.

Relacje islandzko-polskie były głównym tematem piątkowego spotkania Ministra Guðlaugura Þóra Þórðarsona z Ambasadorem Pokruszyńskim w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ambasador wyraził zaniepokojenie negatywnymi dyskusjami dot. Polaków na Islandii w związku z epidemią Covid-19. Minister podkreślił, jak ważne jest zadbanie o to, by mieszkańcy Islandii – Polacy ale także pozostali obcokrajowcy– nie byli dyskryminowani w związku z epidemią COVID-19.

„Epidemia ujawniła wiele dobrych, ale też i złych cech naszego narodu. Jedną z nich jest przypisywanie winy za infekcje, które w ostatnich tygodniach dotknęły mieszkańców Islandii, osobom obcego pochodzenia. Nie możemy tolerować dyskryminacji ludzi na takiej podstawie, ponieważ wirus nie jest związany z cechą narodowości. Polonia w tym kraju nie tylko stała się wartościową częścią społeczeństwa islandzkiego, zwiększając jego różnorodność, ale także przyczyniła się do znacznego rozwoju gospodarczego, dlatego negatywne opinie o niej wygłaszane w ostatnim czasie są krzywdzące i niesprawiedliwe”- mówi Minister Guðlaugur Þór Þórðarson.

Na spotkaniu Minister pozytywnie ocenił relacje między Islandią a Polską oraz szanse, jakie niesie ze sobą intensyfikacja współpracy, m.in. przy wykorzystaniu Funduszy EOG.

W ostatnich latach nastąpił istotny rozwój współpracy bilateralnej między tymi państwami [Polską i Islandią] w wymiarze gospodarczym i politycznym. Na Islandii mieszka około dwudziestu tysięcy Polaków i stanowią oni zdecydowanie najliczniejszą grupę imigrantów w kraju.”

(Ministerstwo Spraw Zagranicznych Islandii, 3. Maj. 2021)

 

Poniżej link do komunikatu na stronie MSZ Islandii.

 

https://www.stjornarradid.is/efst-a-baugi/frettir/stok-frett/2021/05/03/Smitskommun-i-gard-Polverja-til-umraedu-a-fundi-med-polska-sendiherranum/?fbclid=IwAR1YHmAlutDTCr5Q1afcv_DBMq1WahuYNNFuNqtqMPaAj7tteBAPVJi1Fqw