W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kondolencje przedstawicieli najwyższych władz państwowych Republiki Islandii w związku z tragicznym pożarem, w którym zginęli polscy obywatele

03.07.2020

W związku ze śmiercią polskich obywateli w tragicznym pożarze, który w czwartek 25 czerwca br. wybuchł w domu na ul. Bræðraborgastígur w centrum Reykjaviku, Prezydent Republiki Islandii pan Guðni Th. Jóhannesson skierował list kondolencyjny do Ambasadora RP w Republice Islandii pana Gerarda Pokruszyńskiego.

1

Na ręce Ambasadora Pokruszyńskiego złożyła także kondolencje Premier Republiki Islandii pani Katrín Jakobsdóttir. Dziękując w imieniu społeczności polskiej na Islandii za kondolencje, Ambasador RP wezwał najwyższe władze Islandii do współpracy w celu polepszenia sytuacji zagranicznych pracowników na Islandii. Tragiczne wydarzenie przypomniało, że wielu pracowników z zagranicy, w tym z Polski, żyje w złych, często niezgodnych z prawem, warunkach mieszkalnych. Ambasador Pokruszyński przekazał także podziękowania dla wszystkich islandzkich służb, które uczestniczyły w akcji ratowniczej. Ofiary pożaru, które straciły dach nad głową otrzymały w Konsulacie RP zapomogę oraz pierwszą niezbędną pomoc. Na prośbę Ambasady RP także Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bartoszek oraz władze miasta Reykjavik udzieliły pomocy poszkodowanym, oferując im dwutygodniowe zakwaterowanie oraz możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej. Ambasador pragnie wyrazić podziękowanie za udzieloną pomoc przez wolontariuszy, a zwłaszcza Kościół Katolicki oraz Fundację Zabiegani Reykjavik.

Materiały

List kondolencyjny Prezydenta Republiki Islandii
Sendiherra​_Pollands.pdf 0.20MB
List Ambasadora RP w Republice Islandii do Prezydenta Republiki Islandii
Letter​_of​_PLAmb​_to​_President​_of​_Iceland.pdf 0.03MB