W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27.01.2021

W związku z 76. rocznicą wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau i ustanowionym w tym dniu Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Ambasada RP w Reykjaviku przekazuje przemówienie Ambasadora RP w Republice Islandii - Gerarda Pokruszyńskiego oraz Marka Magierowskiego, Ambasadora RP w Państwie Izrael a także koncert muzyczny w wykonaniu braci - Nikodema oraz Mikołaja Frach.

auschwitz2

27 stycznia 76 lat temu został wyzwolony niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Tego dnia na całym świecie obchodzona jest uroczystość upamiętnienia ofiar Holokaustu. Wśrod ofiar sześciu milionów Żydów połowę stanowili obywatele polscy. Wielu z nich wykazało się heroizmem walcząc za wolność Polski, Europy i świata w polskich Siłach Zbrojnych. Ich groby z gwiazdą Dawida znajdujemy na Polskich Cmentarzach Wojennych wszystkich frontów. Wielu z nich swój patrotyzm okazywali również w dzialalności publicznej. Jednym z nich jest Artur Rubinstein, który stracił z rąk Niemców prawie całą rodzinę w II wojnie światowej. Na znak protestu przeciwko zbrodniom niemieckim nigdy nie wystąpił z żadnym koncertem ani w RFN, ani w NRD. 26 czerwca 1945 roku podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych polska delegacja nie została zaproszona  ponieważ Związek Radziecki nie uznawał Rządu RP, a zachodnie mocarstwa nie chciały drażnić Stalina. Światowej sławy pianista – Polak o żydowskich korzeniach – podczas gry spostrzegł, że miejsca polskiej delegacji są puste, a wśród 50 flag nie ma biało-czerwonej. Przerwał i powiedział: „Tutaj, w tej sali, chcecie urządzić szczęśliwą przyszłość świata. Brakuje mi chorągwi Polski, za którą walczyliście. Ja tego nie mogę tolerować. Zagram hymn mojego narodu, którego przedstawicieli tu nie ma, ale który pierwszy chwycił za broń i przeciwstawił się złu. I proszę wstać!”. Słowa te i wykonanie Mazurka Dąbrowskiego wzbudziły owację na stojąco.

Ambasada RP w Reykjaviku składa hołd ofiarom hitlerowskiego totalitaryzmu – ludziom skazanym na śmierć oraz polskim patriotom żydowskiego pochodzenia za ich walkę i działalność dla Polski.

Gerard Pokruszyński

Ambasador RP w Republice Islandii

Wideo

{"register":{"columns":[]}}