W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odnowienie pomnika marynarzy polskiego statku „Wigry”

01.11.2021

Niedawno zakończyły się prace nad odnowieniem grobu marynarzy polskiego statku „Wigry” na cmentarzu Fossvogskirkjugarður.

pomnik marynarzy polskiego statku „Wigry”

Grób marynarzy został odnowiony dzięki współpracy Ambasady RP w Reykjaviku z Instytutem Pamięci Narodowej, firmą Granity Skawara im. Stefana Skwary, która wykonała tablicę na zlecenie IPNu oraz władzom cmentarza Fossvogskirkjugarður. Do zachowania pamięci o polskich marynarzach na Islandii szczególnie przyczynił się Pan Witold Bogdański, przedstawiciel islandzkiej Polonii.

Polski okręt „Wigry” należący do Bałtyckiej Spółki Okrętowej po wybuchu II Wojny Światowej służył aliantom jako statek transportujący broń oraz żywność. W styczniu 1942 r. płynął on z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych, po drodze zatrzymując się w Islandii. Statek zatonął u wybrzeży Islandii 15 stycznia 1942 roku, podczas bardzo silnego sztormu. Zginęło 25 z 27 członków załogi, w tym 12 Polaków, łącznie z kapitanem Władysławem Grabowskim.

1 listopada 2021 r., jak co roku, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów na mogile polskich marynarzy statku “Wigry” na cmentarzu Fossvogur w Reykjaviku. Przy tej okazji odbyło się również poświęcenie niedawno odnowionego pomnika. Ambasador RP Pan Gerard Pokruszyński oraz Pan Witold Bogdański, złożyli kwiaty pod pomnikiem. W obecności duchowieństwa odmówiono modlitwę oraz zapalono znicze.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}