W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ograniczenia obowiązujące na terenie Islandii w związku z epidemią COVID-19 oraz informacje dla podróżujących

03.09.2020

Wszystkie szczegółowe informacje na temat obowiązujących ograniczeń na Islandii dostępne są (także w języku polskim) na stronie covid.is

1

Ograniczenia dot. ruchu międzynarodowego

 • Granice Islandii pozostają otwarte dla obywateli UE/EGO oraz Wielkiej Brytanii.
 • Wszyscy pasażerowie przybywający do Islandii od 19 sierpnia 2020 r. muszą poddać się dwóm testom przesiewowym na COVID-19 wraz z pięciodniową kwarantanną do czasu poznania wyników drugiego testu, lub odbyć 14-dniową kwarantannę. Dzieci urodzone w 2005 roku lub później są zwolnione z obowiązku poddania się testom przesiewowym i kwarantannie, podobnie jak osoby, które po przejściu testów PCR na koronawirusa uzyskały od islandzkich organów opieki zdrowotnej zaświadczenie o przebytym zakażeniu chorobą COVID-19 i zakończeniu izolacji lub jeśli na podstawie pomiarów przeciwciał wykazano, że wyzdrowiały po infekcji COVID-19.  Pasażerowie tranzytowi, którzy nie opuszczają terminali na granicy, nie są zobowiązani do poddania się testom przesiewowym ani kwarantannie.
 • Pierwszy test przesiewowy wykonywany jest bezpośrednio po przekroczeniu granicy. Następnie pasażerowie muszą przez 5–6 dni pozostawać na kwarantannie, zgodnie z zasadami odbywania kwarantanny domowej lub zasadami odbywania kwarantanny przez osoby przyjeżdżające do Islandii.
 • Drugi test przesiewowy wykonywany jest w punktach służby zdrowia na terenie całego kraju. Zwolnienie z kwarantanny następuje po uzyskaniu negatywnego wyniku drugiego testu przesiewowego.

Ograniczenie obowiązujące na terenie kraju

 • Liczba dorosłych biorących udział w zgromadzeniu ograniczona jest do 100 osób. Dzieci urodzone w 2005 roku i później są zwolnione z tego obowiązku.
 • Zgodnie z wytycznymi Głównego Epidemiologa, wymagane jest, aby każda osoba w kontaktach z innymi zachowywała w miarę możliwości dwumetrowy odstęp. Jeżeli niemożliwe jest stosowanie zasady zachowania odległości dwóch metrów między poszczególnymi osobami, należy używać maseczek zakrywających usta i nos. Dotyczy to m.in. transportu publicznego, w tym lotów krajowych i promów pasażerskich, oraz takich miejsc jak salony fryzjerskie czy gabinety masażu.
 • W szkołach średnich i na wyższych uczelniach dopuszczalna jest odległość jednego metra między osobami bez maseczki.
 • Podczas treningów i zawodów kontakt pomiędzy zawodnikami jest dozwolony. W szatniach i innych pomieszczeniach poza miejscem zawodów i treningów należy jednak przestrzegać zasady zachowania dwumetrowej odległości od innych osób. Pozostałe osoby, w tym trenerzy, pracownicy i wolontariusze, również muszą przestrzegać zasady zachowania odległości dwóch metrów.
 • Podczas prób sztuk widowiskowych i muzycznych kontakt jest dozwolony na zasadach obowiązujących w sporcie. To samo dotyczy planów filmowych.
 • W ośrodkach aktywności fizycznej ograniczenia wynikające ze szczególnego ryzyka infekcji pozostaną takie same jak w przypadku basenów i kąpielisk. Liczba osób korzystających z nich w tym samym czasie nie może nigdy przekroczyć połowy dopuszczalnej maksymalnej liczby użytkowników, zgodnie z pozwoleniami na prowadzenie działalności.
 • Punkty sprzedaży detalicznej, budynki publiczne i ogólnodostępne przedsiębiorstwa usługowe mają obowiązek zapewnić dostęp do środków dezynfekujących dla osób z zewnątrz i pracowników przy wejściach oraz w pobliżu powierzchni dotykanych przez dużą liczbę osób oraz jak najczęściej odpowiednio czyścić i dezynfekować powierzchnie dotykane przez wiele osób.
 • Kluby nocne i restauracje serwujące alkohol będą nadal zamykane o godzinie 23:00.

Aktualne ograniczenia obowiązują od godziny 00:00 w dniu 28 sierpnia 2020 r. do godziny 23:59 w dniu 10 wrzesień 2020 r.

Więcej informacji na stronie covid.is