W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Ambasadora RP w Republice Islandii

12.11.2020

Przekazujemy oświadczenie Ambasadora RP w Republice Islandii, Gerarda Pokruszyńskiego, w związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w mediach islandzkich.

komunikat2

Oświadczenie Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z artykułem, jaki ukazał się we Frettablaðið w dniu 8 listopada oświadczam, że informacja podana przez Panią Justynę Grosel o rzekomym wezwaniu policji do usunięcia transparentu umieszczonego naprzeciwko Rezydencji Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej jest kłamstwem.

Podobne kłamstwo Pani Martyny Dobrowolskiej opublikowało Stundin w dniu 7 listopada. Tego typu informacje Redakcje powinny sprawdzać u źródła, czyli na Policji.

W demokratycznym kraju, takim jak Polska czy Islandia każdy ma prawo demonstrować swoje poglądy i byłoby skandalem, gdyby Ambasador jakiegokolwiek kraju demokratycznego „wzywał Policję do usunięcia transparentu”, który w swej treści nie narusza prawa.


Policja została poproszona o interwencję w związku z wtargnięciem na teren Rezydencji Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej, co stanowi rażące naruszenie artykułów 22 i 30 Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, a co w krajach europejskich zdarza się bardzo rzadko i stanowi podstawę do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które naruszają postanowienia ww. Konwencji. Artykuł 22 stanowi: „1. Pomieszczenia misji są nietykalne.(…). 2. Państwo przyjmujące ma szczególny obowiązek przedsięwzięcia wszelkich stosownych kroków dla ochrony pomieszczeń misji przed jakimkolwiek wtargnięciem lub szkodą oraz zapobieżenia jakiemukolwiek zakłóceniu spokoju misji lub uchybieniu jej godności.”, a treść artykułu 30: „1. Rezydencja prywatna przedstawiciela dyplomatycznego korzysta z takiej samej nietykalności i ochrony jak pomieszczenia misji.” 


Gerard Pokruszyński
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej
w Republice Islandii