W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador RP w Ammanie uruchamia projekt Cancer Screening AI w obozie Zaatari

09.08.2021

W poniedziałek (09.08.2021) Ambasador RP, J.E. Lucjan Karpiński odwiedził Polskie Centrum Szkoleń i Konsultacji Medycznych w obozie Zaatari i zainaugurował projekt badań przesiewowych w kierunku nowotworów dla uchodźców, finansowany przez Polską Pomoc i realizowany przez JHAS. Projekt wykorzystuje najnowszą technologię sztucznej inteligencji, aby wspomóc wczesne wykrywanie raka i poprawę stanu zdrowia pacjentów. "To zawsze miła chwila, kiedy Polska może okazać swoje wsparcie mieszkańcom Jordanii i uchodźcom, którzy są tu tak hojnie goszczeni" - mówi J.E. Ambasador Lucjan Karpiński.

1

"W Jordanii skupiamy się przede wszystkim na sektorze opieki społecznej, ponieważ chcemy odciążyć jordańską służbę zdrowia w związku z liczbą pacjentów i pandemią COVID-19. Nasz projekt dostarcza wartość dodaną do istniejących mechanizmów i zapewnia istotne wsparcie dla potrzebujących. Rak jest powszechnym problemem zdrowia publicznego. Wiemy, że wczesne rozpoznanie raka jest ważne dla pacjentów, aby mieli oni jak największe szanse na skuteczne leczenie." -powiedział J.E. Lucjan Karpiński.

W regionie liczba zachorowań na raka rośnie w zastraszającym tempie. Państwa Zatoki Perskiej i kraje wschodniego rejonu Morza Śródziemnego (EMR) wykazują na niepokojący wzrost liczby chorych na raka. Długoterminowe prognozy wskazują, że do 2030 r. nastąpi 1,8-krotny wzrost zachorowań na raka. W Jordanii według najnowszych statystyk jordańskiego Ministerstwa Zdrowia, skumulowana liczba zarejestrowanych przypadków piersi w latach 1996-2014 w Jordanii wyniosła 13 899 przypadków, a ostatni raport  wskazał, że wskaźniki zachorowań na raka w Królestwie są "alarmująco" wysokie.

"W tym projekcie wykorzystamy pierwsze panele przesiewowe dla wielu nowotworów, aby wykorzystać moc sztucznej inteligencji w celu poprawy dokładności i użyteczności przystępnego testu markerów nowotworowych, aby pomóc w identyfikacji sześciu lub większej ilości typów raka. W oparciu o powszechnie zlecane markery nowotworowe, takie jak PSA, CEA, AFP, CA-125 i inne, algorytm sztucznej inteligencji może pomóc we wczesnym wykrywaniu wielu rodzajów nowotworów, w tym tych, które nie są typowo przesiewowe, takich jak płuco, wątroba, trzustka" - powiedział dr Yaroup Al-Ajlouni, prezes JHAS.

"Dziś Polska współpracuje z JHAS przy wielu projektach służących Jordańczykom, uchodźcom i ich rodzinom. To partnerstwo jest jednym z tych, które naprawdę cenimy za to, że byliśmy jego częścią w przeszłości, a po ocenie osiągnięć jesteśmy zdeterminowani, aby nadal wspierać jordański system dziś i w przyszłości." - powiedział J.E. Lucjan Karpiński.

Ambasador Karpiński podczas swojej wizyty w obozie Zaatari spotkał się również z przedstawicielami agencji ONZ, które prowadzą wyjątkową działalność na rzecz uchodźców.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}