W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Jordania jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla obcokrajowców. Z uwagi na zaostrzony reżim policyjny nie jest wskazane przemieszczanie się w strefach przygranicznych (dotyczy wszystkich granic) oraz na terenie obozów zamieszkałych przez uchodźców palestyńskich i syryjskich.

Poza centrami turystycznymi  zalecamy zachowanie ostrożności z uwagi na ograniczone możliwości pomocy (w tym medycznej).

Przed wejściem do centrów handlowych, hipermarketów, restauracji, miejsc turystycznych oraz urzędów administracji państwowej, jak również w miejscach większych zgromadzeń, np. koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych należy liczyć się z możliwą kontrolą toreb i plecaków, do której należy się zastosować. 

Możliwa jest szczegółowa kontrola bagażu przy wjeździe do Jordanii pod kątem posiadania przedmiotów/leków/alkoholu których przywóz jest zabroniony (szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Zdrowie oraz Prawo).

Przed wjazdem do Jordanii zapoznaj się z zakładką: Ważne informacje dotyczące zakazów i ograniczeń na terenie Królestwa

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Zagrożenie przestępczością

Jordania pozostaje krajem o niskim zagrożeniu przestępczością. Działalność przestępcza skierowana przeciwko obcokrajowcom jest rzadkością, należy jednak zachować czujność w miejscach turystycznych i zatłoczonych. Sporadycznie zdarzają się drobne przestępstwa, w tym kradzież kieszonkowa, z tych względów nie należy eksponować posiadania  rzeczy wartościowych, gotówki oraz kosztowności.

Cudzoziemcy powinni pamiętać o różnicach kulturowych. Niektórzy Jordańczycy mogą postrzegać pozornie nieszkodliwe zachowanie, takie jak jazda na przednim siedzeniu taksówki, a nawet uprzejma rozmowa z płcią przeciwną jako zapraszanie/ przyzwolenie na dalszy kontakt. Należy liczyć się z możliwym przypatrywaniem, wynikającym zazwyczaj z ciekawości, czy słownymi zaczepkami. Naruszanie nietykalności cielesnej jest jednak bardzo rzadkie. Społeczeństwo jordańskie cechuje się także niskim poziomem agresji.

Kradzieże pojazdów i włamania do samochodów są niezwykle rzadkie, zaleca się  jednak parkowanie w dobrze oświetlonych miejscach, upewniając się, że nic wartościowego nie znajduje się na widoku, wewnątrz pojazdu.

Posiadanie, transport i sprzedaż broni wymaga zezwolenia. Chociaż jest to sprzeczne z jordańskim prawem, uroczyste salwy, szczególnie podczas ślubów, pogrzebów i po opublikowaniu wyników akademickich, są powszechne.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK
 • Dowód osobisty NIE
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych (koszt 40 JOD). Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy na dowolnym posterunku policji.

O wizy z prawem do wielokrotnego wjazdu można ubiegać się jedynie w jordańskich misjach dyplomatyczno-konsularnych za granicą. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii. Placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Dodatkową opcją oferowaną przez władze jordańskie jest wykupienie wizy połączonej z biletem wstępu do głównych atrakcji turystycznych kraju, znanej pod nazwą Jordan Pass. Szczegółowe informacje oraz warianty tego rozwiązania przedstawione są na stronie - www.jordanpass.jo – płatność odbywa się online. Jordan Pass ważny jest 12 miesięcy, uprawnia do miesięcznego pobytu, jednego wjazdu na terytorium Jordanii oraz jednokrotnego dostępu do niemal 40 atrakcji turystycznych kraju (wyjątek stanowi Petra – która w zależności od nabytej wersji uprawnia do jednego, dwóch lub trzech dni zwiedzania). Ponadto w Jordanii obowiązuje tzw. podatek wyjazdowy, który opłacany jest tylko przez osoby przekraczające graniczne przejścia lądowe. Aktualnie podatek wyjazdowy wynosi 10 JOD

 1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

 1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Zaleca się, aby osoba dorosła samotnie podróżująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim, sporządzone w języku angielskim, z notarialnym poświadczeniem podpisu.

 1. Zasady pobytu

W przypadku pobytu w Jordanii przekraczającego okres ważności wizy, pobierana jest opłata w kwocie 1,5 dinara za każdy dzień, opłatę należy uiścić na lotnisku przed wylotem.

Istnieje obowiązek meldunkowy. Cudzoziemiec, który nie zatrzymał się w hotelu, powinien w ciągu 2 tygodni od daty wjazdu zgłosić się na policję. Każdy mieszkaniec Jordanii, pod groźbą sankcji karnej, obowiązany jest poinformować policję w ciągu 48 godzin o fakcie zamieszkania u niego cudzoziemca.

Ubezpieczenie

Wskazane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego (zawierającego klauzulę obejmującą koszty leczenia COVID 19) , obejmującego wszystkie planowane formy aktywności, w szczególności dotyczy to nurkowania i innych sportów ekstremalnych (np. lot balonem nad Wadi Rum), zgodnie z celem pobytu w Jordanii. W przypadku samochodu, polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane, wymagane jest ubezpieczenie OC wykupione na terytorium Jordanii.

Zdrowie

Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia chorobami pasożytniczymi.

Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 30 do 50 JOD, a pobytu w szpitalu od 15 do 80 JOD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i zastosowane leki naliczane są oddzielnie. Niezbędne jest posiadanie środków na ich opłacenie lub usługi assistance ubezpieczyciela, która zagwarantuje płatność. Osoby, które zamierzają przebywać w Jordanii dłużej niż 3 miesiące, muszą na miejscu wykonać badania lekarskie.

Możliwość wwiezienia leków do Jordanii zależy od ich rodzaju. Zwykłe leki przeciwbólowe dostępne są w Jordanii bez recepty, przywóz leków specjalistycznych uzależniony jest natomiast od posiadania wystawionego w języku angielskim przez lekarza zaświadczenia o konieczności ich zażywania. Szczególnie dotyczy to leków psychoaktywnych (np. przeciwlękowych, antydepresantów). Przywóz jakichkolwiek leków, nawet witamin, w dużych ilościach może skutkować długą procedurą bezpieczeństwa, a nawet ich konfiskatą. Przywóz leków przeciwbólowych na bazie opioidów (np. tramal)  jest zakazany. Osoby cierpiące na rzadkie schorzenia lub zażywające trudnodostępne leki powinny rozważyć ich przywóz z Polski.

Na terytorium Jordanii występują jadowite węże (szczególnie wiosną) i skorpiony. Antidotum (dla niektórych gatunków) posiadają szpitale państwowe. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku alergii na jad. W Jordanii występuje wścieklizna. Szczepionki oraz przeciwciała posiadają wyłącznie szpitale państwowe, ich podanie jest bezpłatne. W Jordanii nie ma możliwości nabycia adrenaliny w postaci autostrzykawki. Osobom uczulonym np. na jad osy, zaleca się zabranie zastrzyku z Polski.       

Informacja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w sprawie przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej.

Podróżowanie po kraju

Przed podróżą zapoznaj się z działem „bezpieczeństwo”. Niewskazane jest podróżowanie autostopem - dotyczy to szczególnie kobiet. Turyści mający polskie prawo jazdy (międzynarodowe nie jest konieczne podczas krótkoterminowego pobytu) mają możliwość wypożyczenia samochodu. Koszt wynajmu liczony jest za każdy dzień użytkowania i uzależniony od rodzaju i marki samochodu. Osoby planujące jednodniowe wycieczki (np. do Akaby) mają możliwość wynajmu samochodu z kierowcą. Najpopularniejszą formą transportu pomiędzy miastami są prywatne linie autobusowe (np. Jet).

Transport

Bezpieczeństwo i warunki drogowe

Obowiązuje ruch prawostronny. Samochód należy prowadzić z zachowaniem należytej ostrożności przestrzegając ograniczeń prędkości. Główną przyczyną wypadków drogowych jest zły stan techniczny  pojazdów (np. brak sprawnych świateł pozycyjnych i stopu) i lokalnych dróg oraz nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców (niewłączanie kierunkowskazów, nagłe zajeżdżanie drogi). Warunki drogowe w miastach są na ogół dobre. Należy unikać  jazdy poza granicami miasta Amman w nocy: słabe oświetlenie jak i nieoznakowane progi zwalniające, przebudowy, przekraczanie dróg przez stada zwierząt gospodarskich oraz pieszych w miejscach nieoznaczonych, zwiększają ryzyko wypadku drogowego. Jordańskie drogi są szczególnie niebezpieczne w porze deszczowej, która trwa od października do marca. Opady śniegu występują sporadycznie (1-2 dni w roku), jednakże powodują często całkowity paraliż ruchu drogowego. 

Kierowcy i pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, chociaż jazda bez zapiętych pasów jest w Jordanii powszechna. Wszystkie samochody muszą posiadać na wyposażeniu gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy w pojeździe. Foteliki samochodowe dla dzieci nie są wymagane przez prawo. Grzywny za przekroczenie prędkości wynoszą do 100 dinarów. Na wielu drogach zamontowana są kamery rejestrujące prędkość poruszania się pojazdów. Rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy jest zabroniona, niedozwolona jest także jazda pod wpływem alkoholu.

Zgodnie z miejscowym prawem kierowca jest zawsze winny w przypadku kolizji z pieszym, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności, obciążany jest kosztami leczenia poszkodowanego, może być zobowiązany do zapłaty poszkodowanemu rekompensaty za doznane szkody.

Prawo jazdy

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy pobytach krótkoterminowych akceptowane jest również polskie.

Transport kołowy  

Zalecane jest korzystanie z usług transportu świadczonych przez kierowców Ubera lub Careema. W przypadku trudności z ich dostępnością, zaleca się korzystanie z licencjonowanych taksówek komercyjnych, które są dostępne w większości głównych hoteli i atrakcji turystycznych. Należy zwrócić uwagę, aby kierowca nie zabierał  dodatkowych, nieznanych pasażerów.

Z Ammanu do innych miast możliwa jest podróż prywatnymi liniami autobusowymi.

Lotniska

Istnieją trzy międzynarodowe lotniska: Queen Alia International Airport (AMM),  Amman Civil Airport (ADJ), powszechnie znany jako Marka International Airport (obsługuje loty wojskowe oraz służy również jako lotnisko cywilne dla lotów czarterowych i VIP, a także dla ładunków lotniczych)  i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Króla Husajna (AQJ) w Akabie. Obecnie realizowane są połączenia do większości krajów. Bezpośrednie loty do państw europejskich oferowane są przez Royal Jordanian oraz Ryan Air (w tym m. in. do Warszawy, Krakowa, Poznania, Pragi, Brukseli, Bukaresztu, Budapesztu, Mediolanu).

Port morski

W Jordanii jest jeden port morski w Akabie. Port obejmuje terminal towarowy oraz pasażerski (promy do Egiptu).

Niepokoje społeczne

W Jordanii odbywają się regularnie wiece, demonstracje i protesty. W 2019 roku odnotowano ponad 1000 demonstracji w całym kraju. Większość z tych demonstracji była niewielka, miała lokalny zasięg i odbywała się bez przemocy. Najczęściej protesty miały miejsce z powodu sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. Demonstracje i protesty mogą, w przypadku ich eskalacji, prowadzić do zamknięcia dróg i konfrontacji z siłami bezpieczeństwa.

Zagrożenia naturalne

Region doświadcza regularnej, aczkolwiek niewielkiej aktywności sejsmicznej. Dużym zagrożeniem są nagłe powodzie, pojawiające się w okresie od listopada do kwietnia, na obszarach wokół Morza Martwego, doliny Jordanu i Petry (Wadi Musa). Aby informować opinię publiczną o trudnych warunkach pogodowych, rząd jordański ustanowił ogólnokrajową transmisję alarmu SMS (911) w języku arabskim do wszystkich urządzeń komórkowych w kraju. Sezonowe burze piaskowe, które występują przez kilka dni lub tygodni każdej wiosny, mogą znacznie pogorszyć choroby układu oddechowego, takie jak astma lub problemy z zatokami.

Cło

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. W przypadku przewozu prywatnych urządzeń elektronicznych o małej wartości (kamery, laptopy), nie pobiera się żadnych opłat. W razie przywozu sprzętu elektronicznego o wysokiej wartości (np. wyposażenia ekip telewizyjnych) może być pobierana kaucja (ok. 500-700 USD, po uprzedniej wycenie przez władze celne). Kaucja podlega zwrotowi przy wyjeździe z Jordanii. Jeśli natomiast sprzęt o wysokiej wartości jest przewożony w dużych ilościach, obowiązkowa jest pełna odprawa celna.

Przepisy prawne

System sądownictwa

W Jordanii istnieją trzy główne rodzaje sądów: sądy cywilne, religijne oraz wojskowe.

Sądy cywilne

Sądy cywilne rozstrzygają wszystkie sprawy cywilne i karne, które nie są zastrzeżone dla innych sądów.  System sądownictwa cywilnego składa się z kilku poziomów sądów:

 1. Sądy Magistrackie są właściwe w sprawach karnych dotyczących wykroczeń i drobnych przestępstw, w których przestępstwo zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

 2. Sądy Pierwszej Instancji są właściwe w sprawach karnych, które nie podlegają jurysdykcji Sądu Magistrackiego i które nie są objęte jurysdykcją innych sądów specjalnych. 

 3. Sądy ds. poważnych przestępstw (Major Felonies Court) posiadają jurysdykcję w pierwszej instancji w odniesieniu do określonego katalogu poważnych przestępstw  za które grozi kara powyżej trzech lat pozbawienia wolności (np. sprawy o nieumyślne spowodowanie śmierci/zabójstwo, gwałt i inne przestępstwa seksualne).

 4. Sądy apelacyjne rozpatrujące odwołania od wyroków sądów wydanych w pierwszej instancji, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżono właściwość sądów kasacyjnych.

 5. Sądy Kasacyjne (lub Sąd Najwyższy) rozpatrują apelacje od wyroków wydanych w pierwszej instancji przez sądy ds. poważnych przestępstw oraz wszystkich wyroków sądów cywilnych, w których wartość przedmiotu sporu przekracza  500 JD.

Sądy Wojskowe

Sądy wojskowe właściwe są we wszystkich sprawach przeciwko bezpieczeństwu zewnętrznemu i wewnętrznemu państwa, a także w sprawach związanych z obrotem i posiadaniem narkotyków. 

Sądy wyznaniowe ( Szari’a)

Sądy wyznaniowe mają jurysdykcję we wszystkich sprawach z zakresu prawa rodzinnego takich jak małżeństwo, rozwód, opieka nad dzieckiem, adopcja.  W Jordanii nie funkcjonuje instytucja cywilnych małżeństw ani rozwodów. Sądy religijne rozpatrują również wszystkie sprawy spadkowe. 

Inne sądy

Sądy dla nieletnich, które rozpatrują sprawy osób poniżej 18 roku życia, przy obecności rodziców lub opiekunów prawnych. Sąd ma możliwość skierowania nieletniego do  zakładu poprawczego, w praktyce jednak  dziecko jest przekazywane pod opiekę rodzica za poręczeniem dobrego sprawowania. 

Prawo karne

Osoby zatrzymane przez policję, pod zarzutem popełniania przestępstwa, powinny zostać przekazane do dyspozycji sądu w ciągu 48  godzin od zatrzymania.  Prokurator ma jednak prawo zarządzić zatrzymanie podejrzanego na czas nieokreślony, w związku z toczącym się śledztwem. Decyzja taka podlega zaskarżeniu przez podejrzanego lub jego obrońcę.

Osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa mają prawo do składania wyjaśnień, odmowy składania wyjaśnień oraz pomocy profesjonalnego obrońcy (z wyboru). Pomoc prawna z urzędu przysługuje osobom, którym zarzucane jest popełnienie czynu zabronionego, zagrożonego karą śmierci lub dożywotniego pozbawiania wolności, o ile oskarżony wykaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów obrony samodzielnie.

Prawo cywilne

Powództwo cywilne podlega opłacie w kwocie 3 % wartości przedmiotu sporu.

Ważne informacje dotyczące zakazów i ograniczeń na terenie Królestwa

Rząd Jordanii zakazuje używania bezzałogowych statków powietrznych (UAV) lub dronów, bez zezwolenia. Władze na lotniskach lub przejściach granicznych prawdopodobnie skonfiskują drony przywiezione do Jordanii bez zezwolenia, a ich użycie na terenie Królestwa może zwrócić uwagę służb bezpieczeństwa. W przypadku złamania tego zakazu należy liczyć się z konfiskatą urządzania i możliwością odpowiedzialności karnej.

Przywóz lunet czy lornetek o znacznym przybliżeniu jest zabroniony. W przypadku przywozu sprzęt zostaje zabrany w depozyt na lotnisku i można go odebrać przy wylocie z Jordanii.

Dopuszczalne jest wwiezienie 1 litra alkoholu na terytorium Królestwa.

W przypadku aresztowania cudzoziemcom nie przysługuje prawo do obrony z urzędu oraz prawo do udziału tłumacza. W takiej sytuacji koszt obrony oraz koszt tłumacza biorącego udział w rozprawie musi zostać pokryty przez aresztowanego/oskarżonego, pod rygorem nie dopuszczenia go do udziału w rozprawie. 

Jordańska konstytucja przewiduje wolność słowa i prasy, z pewnymi ograniczeniami. Obrażanie króla lub członków rodziny królewskiej może skutkować zatrzymaniem i dalszymi konsekwencjami prawnymi.

Osoba posiadająca podwójne obywatelstwo ( w tym jordańskie) traktowana będzie jak obywatel Królestwa, nie zaś jak obcokrajowiec.

Matka dzieci posiadających zarówno paszporty jordańskie jak i polskie, w przypadku podróży bez obecności ojca, musi posiadać jego zgodę na opuszczenie kraju przez dzieci. 

Obyczaje/Religia

Jordania jest krajem tolerancyjnym wobec mniejszości religijnych. Należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie miejscowych norm zachowania. Dotyczy to przede wszystkim szacunku dla obyczajów i muzułmańskich norm religijnych oraz stosunku do kobiet. Niedopuszczalne jest ostentacyjne okazywanie uczyć w miejscu publicznym. Należy także ograniczać pokazywanie się w zbyt skąpym stroju pobliżu miejsc modlitwy oraz bardziej konserwatywnych częściach miast. Na terenie zachodniego Ammanu (Abdoun, Dabouq, Swafieh, Dar Ghbair, Jabal Amman i Abdali) strój kobiecy nie budzi większych sensacji. Powszechne jest noszenie bikini na plażach hotelowych w rejonie morza martwego i Akabie.

Związki homoseksualne nie są penalizowane jednakże publiczne okazywanie uczuć może być uznane za karalną obrazę moralności.

Przydatne informacje

Walutę można wymieniać w kantorach, bankach lub hotelach (te ostatnie mają najmniej korzystny kurs). Kantory w miejscach turystycznych stosują zawyżony kurs wymiany walut. W miastach powszechnie akceptowane są karty kredytowe i płatnicze.

Urzędy publiczne są czynne w godz. 8.00-15.00, a sklepy w godz. 8.00-22.00.

Dniem wolnym od pracy jest piątek. Instytucje państwowe nie pracują także w soboty.

Przydatne telefony

Linia alarmowa w Jordanii to 911, z usługami w języku arabskim, angielskim i międzynarodowym języku migowym. Numer alarmowy Ambasady RP w Ammanie obsługiwany całodobowo: +962 79 9440663

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}