W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oficjalne zakończenie projektu mobilnej poradni ginekologii na Północy Jordanii

01.02.2022

Ambasada RP w Ammanie we współpracy z organizacją JHASI zorganizowała projekt Mobilnej poradni ginekologiczno-położniczej w Północnej Jordanii i Dolinie Jordanu. Projekt był współfinasowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc.

1

Podstawowym celem projektu realizowanym w terminie 1.06-31.12.2021 było zapewnienie dostępu do darmowej, specjalistycznej opieki ginekologiczno-położniczej kobietom, pochodzącym z najbiedniejszej, rolniczej części Jordanii. Prowadzenie poradnictwa dla kobiet ciężarnych i kobiet w połogu, realizacja kampanii edukacyjnej w celu poszerzenia wiedzy nt. opieki okołoporodowej i poporodowej, profilaktyki i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową oraz sposobów planowania rodziny.

Projekt ginekologiczno-położniczy skierowany był do kobiet mieszkających w ubogiej, najbardziej potrzebującej wsparcia części północnej Jordanii. W szczególności jednak do grupy pacjentek ciężarnych, które ze względu na bardzo ograniczony dostęp do pomocy medycznej oraz faktyczny brak możliwości dojazdu do większego miasta, w którym mogłyby otrzymać pomoc, są najbardziej narażone są na powikłania przebiegu ciąży.

W czasie trwania projektu zostało skonsultowanych 981 pacjentek Udzielono około 1578 porad lekarsko-położniczych dotyczących sposobów planowania rodziny, opieki nad kobietą ciężarną czy prewencji chorób wenerycznych itp. Z uwagi na fakt, że kobiety żyją w wielopokoleniowych rodzinach, pośrednio więc z pomocy skorzystało znacznie więcej osób.

Projekt realizowany był w dwóch centrach społecznościowych (CBOs) w Sharbabeel bin Hasna Society i w Sheikh Husain Society.

Równie ważnym celem projektu, szczególnie w czasach pandemii COVID-19, stała się chęć odciążenia jordańskiego systemu opieki zdrowotnej. Poszerzenie usług medycznych poprzez zapewnienie kobietom dodatkowego, szybkiego dostępu do konsultacji lekarskich oraz badań umożliwiło skrócenie kolejek do lokalnego szpitala dla kobiet z innych rejonów Jordanii, nie objętych projektem.

 

Rezultaty projektu:

Dostęp do opieki medycznej w północnej części Jordanii i w Dolinie Jordanu jest bardzo utrudniony ze względów materialnych i logistycznych. Realizacja darmowych porad ginekologiczno - położniczych zapewniła najmniej uprzywilejowanym mieszkańcom Jordanii uzyskanie specjalistycznej pomocy medycznej. Wsparcie przez Polską Pomoc lokalnego partnera oraz spotkanie Ambasadora RP z przedstawicielem rządu Jordanii, zwróciła uwagę miejscowych władz na rozszerzenie zakresu swojej działalności i pakietu usług dla mieszkańców tej części kraju.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}