W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Pomoc w Jordanii - projekt zrealizowany w 2022 r. w obozie dla uchodźców syryjskich w Zaatari.

29.03.2023

Polish Aid z pomocą lokalnej organizacji JHASi w Jordanii zapewnił system oświetlenia słonecznego 180 gospodarstwom domowych w obozie dla uchodźców w Zaatarii, w którym mieszkańcy regularnie zmagają się z ograniczeniami w dostawie prądu. Podczas realizacji projektu powstał film ilustrujący krótkie historie 3 syryjskich rodzin pokazując ich życie w obozie po zmroku.

1

Polish Aid z pomocą lokalnej organizacji JHASi w Jordanii zapewnił system oświetlenia słonecznego 180 gospodarstwom domowych w obozie dla uchodźców w Zaatarii, w którym mieszkańcy regularnie zmagają się z ograniczeniami w dostawie prądu. Wg danych UNHCR na 1 gospodarstwo domowe w obozie Zaatarii przypada średnio 78 kWh miesięcznie (2,6 kWh dziennie), co zapewnia dostęp do energii elektrycznej tylko do 12 godzin dziennie.

Aby nadążyć za wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, w 2017 roku w obozie Zaatarii powstała największa infrastruktura energii odnawialnej dla uchodźców na świecie. Mimo, że elektrownia słoneczna umożliwia UNHCR dostarczanie energii elektrycznej mieszkańcom po dużo niższych kosztach, nadal nie wystarcza to na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną przez 24 godziny wśród mieszkańców obozu, którzy stosują różne alternatywne rozwiązania, aby radzić sobie z tym problemem. Używają do tego celu akumulatorów samochodowych, latarek czy gazowych generatorów prądu.

Polish Aid razem ze swoim lokalnym partnerem JHASI, dostarczyli oświetlenie słoneczne do wybranych gospodarstw, aby pomóc uchodźcom przystosować się do codziennych przerw w dostawie energii elektrycznej. Kluczem wyboru były gospodarstwa z dziećmi w wieku szkolnym, z osobami z niepełnosprawnościami, czy rodziny wielodzietne.

Obóz dla uchodźców Zaatari powstał w lipcu 2012 r. w odpowiedzi na masowe przesiedlenia

Syryjczyków wyniku wojny w Syrii do prowincji Mafraq na północy Jordanii. Obóz zajmuje powierzchnię 5,4 km² i zamieszkuje go około 70 000 uchodźców, z czego prawie 18% ma mniej niż pięć lat.

O filmie Jumany Saadeh:

Już po raz drugi Ambasada RP w Ammanie wyprodukowała film autorstwa cenionej w Jordanii reżyser Jumany Saadeh, która ma na swoim koncie współpracę z BBC i Al Jazeerą. Ostatnią jej produkcją jest film „Anxious in Beirut” przedstawiający trudy życia we współczesnym Libanie.

W produkcji realizowanej na zlecenie Ambasady RP w Ammanie jordańska reżyserka i producentka skupiła swoją uwagę na problemie w dostawie prądu w największym na świecie obozie dla syryjskich uchodźców w Zaatari, na północy Jordanii, gdzie Polska Pomoc wraz z lokalnym partnerem organizacją JHASi (Jordan Health Aid Society – International) zapewniła instalację systemów oświetlenia słonecznego w 180 gospodarstwach domowych. Działania polskiego programu rozwojowego miały na celu poprawę efektywności energetycznej poprzez rozpowszechnienie energii odnawialnej w obozie dla syryjskich uchodźców. W 2017 roku w obozie Zaatari powstała największa infrastruktura energii odnawialnej dla uchodźców na świecie. Mimo, że elektrownia słoneczna umożliwia UNHCR dostarczanie energii elektrycznej mieszkańcom po dużo niższych kosztach, nadal nie wystarcza to na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną przez 24 godziny wśród mieszkańców obozu. Uchodźcy muszą stosować różne alternatywne rozwiązania, aby radzić sobie z tym problemem.

Film ilustrujący krótkie historie 3 syryjskich rodzin pokazuje życie w obozie po zmroku i ich sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Jak wygląda życie bez prądu, z przerwami, tylko do 12 godzin dziennie i jaki wpływ los syryjskich uchodźców ma implementacja projektu Polskiej Pomocy starała się odpowiedzieć w swoim filmie Jumana Sadeeh.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}