W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczyna się projekt twinningowy realizowany przez NIK dla jordańskiego Biura Audytu

13.07.2021

W dniu 13 lipca br. Prezes NIK Marian Banaś wziął udział w konferencji otwierającej projekt współpracy bliźniaczej, który będzie realizowany przez Najwyższą Izbę Kontroli na rzecz Biura Audytu Jordanii.

Projekt Audit Bureau

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych jordańskich władz, w tym Minister Współpracy Międzynarodowej, Ambasador Rzeczpospolitej Polski, Ambasador Unii Europejskiej oraz gospodarz spotkania – Asem Haddad, szef Biura Audytu.

W swoim przemówieniu Prezes NIK wyraził zadowolenie z faktu, że Najwyższa Izba Kontroli od wielu lat jest cenionym przez inne najwyższe organy kontroli partnerem. Współpraca z NIK pozwala budować nowoczesne i profesjonalne instytucje audytu oraz kontroli państwowej, o czym świadczy duże zaangażowanie w różne projekty i inicjatywy międzynarodowe, w tym właśnie twinningi.

Ponadto Marian Banaś zapewnił o gotowości NIK do dzielenia się wiedzą i posiadanym doświadczeniem na rzecz rozwoju instytucji kontroli – będących we współczesnym świecie gwarantem dobrego zarządzania i strażnikiem finansów publicznych.

Prezes Biura Audytu Jordanii zaznaczył, że czynnikiem decydującym o wyborze polskiej oferty, poza wysoką pozycją NIK w społeczności międzynarodowej oraz doświadczeniem w prowadzeniu tego typu projektów i audytów organizacji międzynarodowych (m.in. Rady Europy, CERN, OECD), jest wykształcenie i doświadczenie zawodowe ekspertów NIK zgłoszonych do pracy w projekcie.

W podobnym duchu, podkreślając znaczenie edukacyjne projektu oraz wagę współpracy bilateralnej między Polską a Jordanią oraz współpracy z Unią Europejską, wypowiadali się również Ambasador RP, Ambasador UE i Minister Współpracy Międzynarodowej Jordanii.

Polska cieszy się w Jordanii bardzo dobrą opinią, wzajemna współpraca znakomicie się rozwija w obszarze gospodarki, turystyki, edukacji i bezpieczeństwa. Duże znaczenie, zwłaszcza w tym kręgu kulturowym, przykłada się do bezpośrednich przyjacielskich kontaktów pomiędzy przywódcami Polski i Jordanii –prezydentem Andrzejem Dudą oraz królem Abdullahem II.

Oferta NIK została wybrana jako najlepsza przez Komisję Europejską w konkursie na przeprowadzenie projektu współpracy bliźniaczej w Jordanii.

Projekt pt. Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Jordańskiego Biura Audytu to kolejny już projekt współpracy bliźniaczej, który będzie realizowany przez NIK. Wcześniej tego typu projekty Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła m.in. w NOK Albanii, Azerbejdżanu i Kosowa.

Jordański projekt obejmuje trzy poniższe komponenty merytoryczne:

  1. Poprawa zdolności Biura Audytu do stosowania opartego na ocenie ryzyka podejścia (metody) w odniesieniu do audytów finansowych i zgodności; zgodnie ze standardami audytów INTOSAI i z najlepszymi praktykami. (Improvement of the AB’s capacity to apply a risk-based audit approach for both the financial and the compliance audits in accordance with INTOSAI auditing standards and best practice.)
  2. Poprawa zdolności Biura Audytu do przeprowadzania przeglądów zapewniania jakości zgodnie ze standardami audytu INTOSAI oraz sporządzania dobrej jakości raportów z audytów. (Improvement of AB’s capacity to undertake quality assurance reviews in accordance with INTOSAI auditing standards and producing good quality audit reports)
  3. Poprawa zdolności Biura Audytu do stosowania podejścia opartego na ryzyku do audytów IT zgodnie z INTOSAI GUID 5100 oraz stosowania TeamMate i stosowania technik audytu wspomaganego komputerowo (CAAT) podczas przeprowadzania audytów. (Improvement of the AB’s capacity to apply a risk-based audit approach for IT audits in accordance with INTOSAI GUID 5100 and application of TeamMate and apply Computer Assisted Audit Techniques (CAATs) when undertaking.)

Za realizację zadań odpowiadają liderzy komponentów wyłonieni spośród doświadczonych kontrolerów Izby. Kwestią kluczową w projekcie jest osiągnięcie zakładanych celów (tzw. „mandatory results”) – w tym przypadku przygotowanie podręczników audytu oraz wdrożenie właściwych standardów INTOSAI i procedur dla podniesienia wydajności oraz jakości funkcjonowania Biura Audytu Jordanii.

Projekt potrwa dwa lata. Sposób jego realizacji określa szczegółowo wydany przez Komisję Europejską „Podręcznik współpracy bliźniaczej”

(https://twinning.msz.gov.pl/aktualno%C5%9Bci/nowy-twinning-manual/), oraz wytyczne Ministra Spraw Zagranicznych (https://twinning.msz.gov.pl/media/2122/zalecenia-ministra-sz-dot-twinning-i-taiex.pdf).

{"register":{"columns":[]}}