W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowe Forum Miejskie 11

26.06.2022

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 000 uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe.

1

W 2015 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia powstania. Moment ten przedstawicielom państw tworzących jej struktury, zgromadzonym na odbywającym się w Nowym Jorku Szczycie Zrównoważonego Rozwoju, zdał się być odpowiednim do przyjęcia nowego planu rozwoju świata do roku 2030 (AGENDA 2030). Opracowano wówczas globalne cele zrównoważonego rozwoju, wraz ze 169 zadaniami do zrealizowania. Zachęcono jednocześnie wszystkie kraje członkowskie do podjęcia działań służących realizacji tych przedsięwzięć.

Przedstawione przez ONZ cele są niezwykle ambitne i stawiają przed miastami poważne wyzwania. Z jednej strony stanowią kontynuację Milenijnych Celów Rozwoju, zwłaszcza w obszarach, które nie zostały wówczas osiągnięte, z drugiej znów – zostały przygotowane na podstawie wyników przeprowadzonych wcześniej konsultacji społecznych, przy zaangażowaniu wielu podmiotów na świecie, których głosy koncentrowały się na potrzebach najbiedniejszych i najsłabszych jednostek. Co nie mniej ważne, cele zostały opracowane z poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz bazują na Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, międzynarodowych traktatach dotyczących praw człowieka oraz innych dokumentach strategicznych.

- Podczas jedenastego Światowego Forum Miejskiego będziemy angażować się w dyskusję o problemach współczesnych miast. Analiza działań realizowanych w Katowicach na wielu płaszczyznach: społecznych, gospodarczych i środowiskowych, dokonana pod kątem opracowanych przez ONZ siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju, pomogła wskazać te dziedziny, o których warto będzie porozmawiać podczas WUF11  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przygotowując się do roli gospodarza WUF11, Katowice nie zapominały o swoich mieszkańcach. O tym, czym jest Światowe Forum Miejskie czy siedemnaście celów zrównoważonego rozwoju, katowiczanie mogli dowiedzieć się podczas kampanii, im właśnie dedykowanej.

Najpierw w miejskiej przestrzeni pojawiły się bilbordy, których treść kierowała uwagę mieszkańców ku kierunkom rozwoju wskazanym przez ONZ. Następnie na katowickim rynku umieszczono instalację, udekorowaną elementami zieleni, wykonaną z surowców pochodzących z recyklingu, która prezentowała działania miasta. Jej uzupełnieniem była druga, nieco mniejsza, nadal dostępna w witrynie budynku przy Rynku 13.

Kampania prowadzona była również w Internecie. W mediach społecznościowych oraz na tej stronie przedstawiano kolejne cele zrównoważonego rozwoju wraz z informacją, w jaki sposób Katowice podejmują wyzwania określone przez ONZ. Obecnie można zapoznać się z pełną analizą działań miasta, przedstawioną poniżej.

Poza tym każdy z podmiotów w mieście, realizujących konkretne cele zrównoważonego rozwoju, miał szansę otrzymać dedykowaną etykietę informującą o jego zaangażowaniu w działania wskazywane przez ONZ jako priorytetowe w globalnym rozwoju, którą mógł nakleić w widocznym dla innych miejscu. Zainteresowane podmioty wciąż mogą otrzymać etykietę.

Podczas katowickiej konferencji WUF11 zostanie zaprezentowany „Plan działań dla miast”, który zostanie przygotowany w zgodzie z globalnymi celami zrównoważonego rozwoju. Będzie to katalog działań zmieniających miasta w zielone, dostępne i produktywne miejsca.

 - WUF11 jest szansą dla Polski na pokazanie społeczności międzynarodowej, w jaki sposób stara się osiągnąć zrównoważoną przyszłość miast i osiedli. Katowice są wspaniałym przykładem regeneracji miasta. Jestem przekonana, że możemy budować na tym przykładzie i podzielić się tymi doświadczeniami w 2022 roku – mówiła podczas jednej z konferencji prasowych Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-Habitat.

{"register":{"columns":[]}}