W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Masz pytanie?

Kandydaci

Co muszę zrobić, aby zgłosić się do programu stażowego?

Ukończyć podstawowy etap szkoleń w części programu "Umiejętności Jutra" i uzyskać Certyfikat, z wynikiem co najmniej 80%, spełnić pozostałe kryteria (dostępne w regulaminie oraz w załączniku do pobrania w zakładce "Dla kandydatów"); wypełnić formularz zgłoszeniowy pod linkiem przesłanym przez Organizatora szkoleń oraz dostarczyć w terminie wszelkie niezbędne dokumenty wskazane w formularzu oraz zostać zaakceptowanym przez Zespół Wspierania Stażysty. W następnym kroku należy uzupełnić pozostałe wymagane dane dotyczące profilu kandydata w aplikacji. Na tej podstawie zostanie podliczony wynik punktowy i trafisz na listę rankingową.

Co muszę zrobić, aby dostać się na staż?

Zapisz się na szkolenie Google i SGH Bezpłatny program szkoleniowy Google - Umiejetności Jutra - Zapisz się (events.withgoogle.com) Ukończ je i zdaj certyfikat. Od 8 maja zapisz się na staż na stronie: Kariera Jutra - Kandydat. W III turze Kariery Jutra czeka na Ciebie aż 500 miejsc. Zaaplikuj na wybrane ogłoszenie/a przedsiębiorców (maksymalnie trzy). W przypadku wybrania Ciebie przez przedsiębiorstwo, otrzymasz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Jeśli jej wynik będzie pozytywny, należy podpisać wraz z przedsiębiorstwem przyjmującym na staż niezbędne dokumenty, takie jak umowa stażowa (z załącznikami) i odesłać je do Organizatora stażu.

Na jakiej zasadzie stażyści będą wybierani?

W pierwszym etapie zostaną zweryfikowane kryteria formalne, takie jak wiek, ukończenie szkolenia etc. W kolejnym etapie zostaniesz poproszony o uzupełnienie profilu. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji zostanie dokonana weryfikacja i ocena punktowa oraz ogłoszona lista rankingowa. Szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć w Regulaminie odbywania stażu. W III turze przygotowaliśmy aż 500 miejsc stażowych. Firmy po otrzymaniu zgłoszeń skontaktują się z wybranymi kandydatami i odbędą z nimi rozmowy kwalifikacyjne, a następnie wybiorą osoby, które zaproszą na staż i podpiszą z nimi Umowy.

Czy muszę być zarejestrowany/a jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy?

Nie musisz być zarejestrowany/a w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna ani dokonywać rejestracji w Urzędzie Pracy. Konieczne jednak jest przedstawienie zaświadczenia z Urzędu Pracy określające status osoby ubiegającej się o Staż. Uzyskanie z Urzędu Pracy zaświadczenia z informacją o niefigurowaniu w rejestrach będzie wystarczające w procesie rekrutacji.

Czy w programie mogą wziąć udział osoby z Ukrainy?

Program stażowy skierowany jest do wszystkich osób spełniających kryteria zamieszkujących na terenie Polski, niezależnie do narodowości.

Jakie warunki muszę spełnić aby przystąpić do Stażu?

Szczegółowe kryteria i warunki uczestnictwa określa §5 Regulaminu rekrutacji, który jest dostępny do pobrania na stronie Projektu w zakładce ‘Dla Kandydatów’.

Czy mogę edytować zgłoszenie?

Po wypełnieniu formularza nie będziesz miał takiej możliwości, dlatego dołóż wszelkich starań, żeby Twoja aplikacja była jak najlepsza. Możesz jedynie edytować dane kontaktowe (numer telefonu, adres email). W przypadku konieczności dokonania innych zmian wymagany jest kontakt z Zespołem Wspierania Stażysty.

Czy istnieje możliwość wielokrotnej rejestracji?

Wypełniony formularz należy przesłać tylko raz. Pod uwagę będzie brany formularz, który został złożony jako pierwszy. W przypadku przesłania kolejnego formularza powinieneś wysłać wiadomość do Zespołu Wspierania Stażysty o wycofaniu poprzedniego formularza i zgłoszeniu do rozpatrzenia nowego. Nie ma takiej możliwości w przypadku, gdy osoba zgłaszająca się do projektu otrzymała informację o dokonanej ocenie formularza (zarówno pozytywnej jak i negatywnej).

Na jakiej zasadzie będą wybierani Stażyści?

Na obecnym etapie (jeszcze przed egzaminem) weryfikujemy kryteria formalne. W trakcie tego procesu prosimy Was o uzupełnienie niezbędnych Zaświadczeń. Po zakończonych egzaminach uzupełnimy Wasze zgłoszenia o uzyskane wyniki ze zdanego egzaminu z Certyfikatem od Google i SGH . W kolejnym etapie zostaniesz poproszony o uzupełnienie profilu. W III Turze przygotowaliśmy aż  500 miejsc stażowych.  W momencie kiedy znajdziecie się na liście rankingowej uzyskacie możliwość aplikowania na ogłoszenia Firm i Organizacji Pozarządowych. Firmy po otrzymaniu zgłoszeń skontaktują się z wybranymi kandydatami i odbędą z nimi rozmowy kwalifikacyjne, a następnie wybiorą osoby, które zaproszą na staż i podpiszą z nimi Umowy.

Czy jest możliwość odbycia stażu w formie zdalnej?

Pracodawca w ogłoszeniu o staż będzie podawał informację o formie stażu – zdalna, hybrydowa, stacjonarna oraz w przypadku formy hybrydowej czy stacjonarnej miejsce realizacji stażu. Będziesz mógł zgłosić się i aplikować na rozmowę rekrutacyjną w przedsiębiorstwie, wybierając formę stażu dogodną dla obydwu stron.

Czy mogę studiować dziennie i jednocześnie odbywać Staż w ramach Projektu „Kariera Jutra”?

Jeżeli spełniasz wszystkie wymagane kryteria m.in. dotyczące zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia przy aplikowaniu na staż – zgodnie z §5 Regulaminu rekrutacji dot. warunków uczestnictwa i rekrutacji Stażystów – studia dzienne nie są przeszkodą w realizacji Stażu. Należy jedynie rozważyć formę odbywania Stażu oraz wziąć pod uwagę ilość godzin do przepracowania oraz dostępność w trakcie odbywania Stażu. Staż będzie realizowany na podstawie Indywidualnego Programu Stażowego ustalonego między Stażystą a Przedsiębiorstwem, w wybranych dniach tygodnia i godzinach. Podczas realizowania Stażu, Stażysta musi przepracować nie mniej niż 25 i nie więcej niż 40 godzin tygodniowo oraz 120 godzin stażu miesięcznie i łącznie 360 godzin stażu w 3-miesiecznym okresie realizacji stażu.

Czy mogę podjąć zatrudnienie w trakcie odbywania stażu?

Możesz w trakcie odbywania szkoleń podjąć zatrudnienie i kontynuować je również w trakcie trwania stażu mając na uwadze wymagane kryteria dotyczące zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia przy aplikowaniu na staż – zgodnie z §5 Regulaminu rekrutacji dot. warunków uczestnictwa i rekrutacji Stażystów.

Jeśli dostanę się na staż, ile godzin będę pracował/a?

Dzienna liczba godzin stażu nie może przekroczyć 8 godzin zegarowych. W przypadku osób z orzeczoną niepełnosprawnością czas ten zgodnie z przepisami ulega skróceniu do 7 godzin. Zakłada się, że liczba godzin stażu powinna wynosić nie mniej niż 25, nie więcej niż 40 godzin tygodniowo. Wymagana miesięczna liczba godzin stażu do realizacji wynosi 120 godzin, łącznie 120 godzin x 3 m-ce tj. 360 godzin w trzymiesięcznym okresie trwania stażu.

Czy muszę przedstawić jakieś dokumenty?

Tak, na etapie weryfikacji i uzupełniana profilu musisz dostarczyć dokumenty potwierdzające Twój status. Ich niedostarczenie poskutkuje odrzuceniem z programu lub brakiem możliwości aplikowania na staż. Wykaz dokumentów znajdziesz w załączniku do pobrania "Checklista", w zakładce "Dla Kandydatów".

Co muszę zrobić, żeby otrzymać wynagrodzenie?

Projekt przewiduje wynagrodzenie w wysokości 3.490,00 zł/brutto za każdy przepracowany miesiąc. Stypendium stażowe zostanie przelane na numer konta bankowego wskazany w umowie stażowej, po dostarczeniu do Organizatora podpisanej przez osobę odbywającą staż i przedsiębiorstwo Karty Ewaluacji Stażu.

W jaki sposób mogę uzyskać zaświadczenie z ZUS?

Zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w punkcie 8) Regulaminu rekrutacji, można pozyskać osobiście lub drogą elektroniczną przesyłając wniosek o wydanie zaświadczenia poprzez platformę ZUS PUE. Aby założyć konto na Portalu ZUS PUE należy przejść do strony Rejestracja - ZUS lub zgłosić się osobiście do dowolnego oddziału ZUS na terenie Polski i złożyć Wniosek o wydanie stosowanego zaświadczenia oraz ustalić z placówką sposób odbioru.

Czy mogę pracować na umowę zlecenie?

Uczestnik stażu może pracować w trakcie jego realizacji na umowę zlecenie mając na uwadze wysokość wynagrodzenia, które nie może przekraczać 4188 zł brutto miesięcznie. Zgodnie z kryteriami formalnymi uczestnik stażu nie może być zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w trakcie odbywania stażu.

Czy będzie możliwość dalszego zatrudnienia w firmie po zakończeniu stażu?

Pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia stażysty po zakończonym stażu, ale jeżeli będzie taka wola ze strony pracodawcy jak i stażysty jest to możliwe według wzajemnych ustaleń – Organizator Projektu nie ingeruje w ewentualny dalszy proces zatrudnienia.

Czy mogę wziąć udział w programie jeżeli mam ukończone 30 lat?

Nie. Warunkiem formalnym wzięcia udziały w projekcie jest wiek poniżej 30 roku życia w momencie rozpoczęcia odbywania stażu. Nie ma wyjątków od tej reguły.

Czy mogę mieć zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie ubiegać się o staż?

Projekt nie dopuszcza jako uczestnika stażu osób aktywnie prowadzących działalność gospodarczą. Wówczas, zgodnie z założeniami Projektu oraz definicją MŚP taka osoba będzie potraktowana jako mikro przedsiębiorstwo, w związku z czym nie może aplikować na staż, a wyłącznie zgłosić się jako przedsiębiorca, do którego ktoś będzie mógł się zgłosić na staż.

Osoba, która zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia będzie trwał w czasie odbywania stażu, może zgłosić się do Projektu mając wówczas status osoby bezrobotnej. Trzeba pamiętać jednak o spełnieniu pozostałych kryteriów określonych w Regulaminie rekrutacji i udziału w Stażach.

Dlaczego niektóre grupy są faworyzowane?

W konkretnych konkursach mogą być wprowadzane ograniczenia dotyczące osób uprawnionych do ubiegania się o dany rodzaj wsparcia. Tak jest w przedmiotowym projekcie „Kariera Jutra”, gdzie projekt jest dedykowany dla konkretnej grupy odbiorców, określonych w Regulaminie projektu, na podstawie wymagań określonych przez Instytucję Zarządzającą i udzielającą NASK jako Organizatorowi projektu dofinansowania, tj. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Nie możemy tutaj mówić o dyskryminowaniu jakiejkolwiek grupy osób, czy faworyzowania jakichś grup. Wynika to wyłącznie w założeń konkursu oraz programu PO WER dla tego projektu.

Czy ilość podejść do quizów oraz uczestnictwo w webinarach na żywo ma jakieś znaczenie jeśli chodzi o ewentualne przyjęcie/dostanie się na staż ? Czy weryfikacja odbywa się na podstawie zaliczenia egzaminu oraz ukończenia kursu?

Jednym z kryteriów formalnych w procesie rekrutacji jest ukończenie szkolenia 'Umiejętności Jutra' z wynikiem min. 80% oraz uzyskanie certyfikatu. Ilość podejść do quizów czy obecność na webinarach nie ma znaczenia w procesie ubiegania się o staż, jedynie ukończony cykl szkoleń i wynik końcowy.

Czy podane daty staży są nieprzekraczalne? Czy można zacząć trochę później lub wcześniej po dogadaniu z firmą?

Terminy realizacji staży są nieprzekraczalne. Nie można zmienić terminu realizacji stażu, ani rozpocząć jego realizacji później niż określa to harmonogram projektu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której konieczne byłoby przeprowadzenie dodatkowego naboru na staże np. z uwagi na rezygnację firmy z udziału w projekcie po wybraniu stażystów lub pozostająca wolna liczba miejsc po zakończeniu terminów naboru na staże. Nieprzekraczalny termin podpisywania umów w III turze przypada na 16 lipca br.
​​

Czy to jest staż typowy dla osób po szkole średniej lub w trakcie studiów?

Nie jest to typowy staż umożliwiający zaliczenie programu studiów lub edukacji po szkole średniej - jest to kwestia indywidualna między placówką edukacyjną a uczniem/studentem. Staż obejmuje 120 godzin miesięcznie do zrealizowania. Po zakończeniu stażu na podstawie indywidualnych ustaleń między stażystą a przedsiębiorcą możliwe jest nawiązanie współpracy, jednak Regulamin staży nie reguluje tej kwestii.

Czy zamieszkanie w wielkim mieście dyskwalifikuje z możliwości wzięcia udziału w projekcie?

Wielkość miasta nie wyklucza uczestnika szkoleń z udziału w projekcie. Przewidziane są dodatkowe punkty za miejsce zamieszkania na wsi, w małym mieście lub średnim mieście tracącym funkcje społeczno-gospodarcze. Podobnie jak w przypadku punktów za płeć – kobieta, status osoby z niepełnosprawnością etc. wynika to z założeń konkursu i projektu. Osoby z dużych miast mogą się zgłosić i nie zostaną z powodu miejsca zamieszkania odrzucone na etapie rekrutacji.

Czy będę miał wpływ na to, do jakiej firmy dostanę się na staż?

Na etapie aplikowania do firm kandydaci będą mieli wgląd do ogłoszeń firm i będą mogli aplikować na wybrane, interesujące ich ogłoszenia. Firmy decydują, kogo chcą zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną i ostatecznie przyjąć na staż. Jednocześnie zachęcamy do zaproszenia firm do udziału w projekcie. Szablon emaila, którym możesz się posłużyć znajdziesz na dole strony w zakładce „dla kandydatów” https://www.gov.pl/web/karierajutra/dla-kandydatow. Zaznaczamy, że nie możemy zagwarantować, że zostaniesz przyjęty na staż w firmie, którą zaprosiłeś do udziału.

Czy w trakcie trwania stażu będzie możliwość wzięcia np. wolnego dnia?

Podczas odbywania stażu nie przysługują dni wolne, gdyż nie jest to umowa o pracę. Istnieje możliwość porozumienia się z przedsiębiorstwem i dostosowania dni i godzin biorąc pod uwagę konieczność zrealizowania 120h pracy miesięcznie.

Kto decyduje o tym, czy zostanę przyjęta do danej firmy?

Przedsiębiorstwo decyduje, kogo przyjmie na staż. Wybór ten ostatecznie zatwierdza Zespół Wspierania Stażysty na podstawie powiadomienia o dokonanym wyborze osób spośród tych, które się zgłosiły do danej firmy i które firma wybrała na rozmowach kwalifikacyjnych.

Czy mogę zgłosić jako stażysta członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

Tak, o ile członek rodziny pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym ze stażystą. Czy jako student przebywający na stażu pozostaję objęty ubezpieczeniem zdrowotnym? Tak, przez cały okres trwania stażu.

Dlaczego moje wynagrodzenie jest niższe niż to wskazane w umowie stażowej?

Stażysta nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, jest bezrobotny i nie jest studentem.

Nie widzę składek społecznych na swoim koncie w ZUS.

Wypłata zrealizowana w bieżącym miesiącu.  NASK przekazuje raporty imienne do ZUS do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty z zachowaniem ustawowych terminów.

Jakie wynagrodzenie otrzymam podczas stażu (za każdy przepracowany miesiąc)?

Wynagrodzenie dla stażystów ze statusem  studenta poniżej 26 lat lub posiadających inny tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. min. renta rodzinna, aktywna umowa o pracę, zlecenie, zasiłek macierzyński) to kwota 3 490 zł netto

 Wynagrodzenie dla stażystów bez innego tytułu do ubezpieczeń, studentów powyżej 26 lat to kwota 2 722,52 zł netto

Czy istnieje możliwość zrezygnowania z pełnego ubezpieczenia a pozostanie tylko przy podstawowym?

  Zgodnie z przepisami obowiązkowe jest ubezpieczenie emerytalnie i rentowo oraz zdrowotne

Jakie daty obejmuje KES w III turze KJ? 

Dla rozpoczynających staże w dniu 17 lipca 2023r.

1 miesiąc 17.07.2023 - 16.08.2023

2 miesiąc 17.08.2023 – 16.09.2023

3 miesiąc 17.09.2023 – 16.10.2023

 Dla rozpoczynających staże w dniu 24 lipca 2023r.

1 miesiąc 24.07.2023 - 23.08.2023

2 miesiąc 24.08.2023 – 23.09.2023

3 miesiąc 24.09.2023 – 23.10.2023

Dla rozpoczynających staże w dniu 31 lipca 2023r.

1 miesiąc 31.07.2023 - 30.08.2023

2 miesiąc 31.08.2023 – 30.09.2023

3 miesiąc 1.10.2023 – 30.10.2023

Dla rozpoczynających staże w dniu 7 sierpnia 2023r.

1 miesiąc 7.08.2023 - 6.09.2023

2 miesiąc 7.09.2023 – 6.10.2023

3 miesiąc 7.10.2023 – 6.11.2023

 Dla rozpoczynających staże w dniu 14 sierpnia 2023r.

1 miesiąc 14.08.2023 - 13.09.2023

2 miesiąc 14.09.2023 – 13.10.2023

3 miesiąc 14.10.2023 – 13.11.2023

 

Dla rozpoczynających staże w dniu 21 sierpnia 2023r.

1 miesiąc 21.08 – 20.09.2023

2 miesiąc 21.09 – 20.10.2023

3 miesiąc 21.10 – 20.11.2023

 

Dla rozpoczynających staże w dniu 28 sierpnia 2023r.

1 miesiąc 28.08 – 27.09.2023

2 miesiąc 28.09 – 27.10.2023

3 miesiąc 28.10 – 27.11.2023

 

Dla rozpoczynających staże w dniu 1 września 2023r.

1 miesiąc  01.09 – 30.09.2023

2 miesiąc  01.10 – 31.10.2023

3 miesiąc  01.11 – 30.11.2023

W jakim terminie będzie odbywał się staż?

W III – ciej turze staże będą realizowane od 26 czerwca- 31 października 2023r. Szczegółowy Harmonogram naboru został zamieszczony na stronie Projektu: https://www.gov.pl/web/karierajutra/harmonogram   

Dlaczego moje wynagrodzenie jest niższe niż to wskazane w umowie stażowej?

Wynagrodzenie jest zależne od statusu, jaki posiadasz. Wynagrodzenie dla stażystów ze statusem studentki/ta/uczennicy/ucznia poniżej 26 lat lub posiadających inny tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. min. renta rodzinna, aktywna umowa o pracę, zlecenie, zasiłek macierzyński) wynosi  3 490 zł netto.

W przypadku kiedy Stażysta nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, jest bezrobotny i nie jest studentem wynosi 2 722,52 zł netto, gdyż potrącane są składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Jest to wymów ustawowy.

Skąd mam pobrać dokumenty?

Na etapie podpisywania umowy wszystkie dokumenty do podpisania Umowy Stażowej (Trójstronnej), znajdziesz na stronie Kariera Jutra w zakładce Dla Kandydata - MATERIAŁY

 

Firmy

Jakie warunki muszę spełnić, żeby się zakwalifikować? 

Do udziału w projekcie są uprawnione mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe . Tutaj możesz sprawdzić, czy Twoja firma należy do tej kategorii. Firma / organizacja, musi być zarejestrowana na terytorium Polski.

W jaki sposób mam przygotować ofertę na staż?

W oparciu o szablon Indywidualnego Programu Stażu, który wkrótce będzie dostępny na stronie. Ostateczny format i zakres doprecyzujesz po wybraniu stażysty/ów i zaproszeniu ich do odbycia stażu w Twojej organizacji. Program stażu oferowany przez Ciebie na etapie rekrutacji do projektu powinien zawierać ogólny opis planowanych zadań dla stażysty oraz nabywanych umiejętności i kompetencji na koniec stażu. W kolejnym kroku zostaniesz również poproszony o uzupełnienie szczegółów dotyczących Twojego ogłoszenia/ogłoszeń stażowych.

Ilu stażystów mogę przyjąć?

Jest to uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa. Mikroprzedsiębiorstwa mogą przyjąć dwóch stażystów, małe - czterech stażystów, średnie przedsiębiorstwa - sześciu. Jeden Opiekun stażu może mieć pod opieką maksymalnie dwóch stażystów.

Czy w ramach zatrudniania, jako przedsiębiorca przyjmujący na staż, muszę po swojej stronie pokryć jakieś dodatkowe koszty?

Przyjmujący na staż pokrywa koszty badań lekarskich oraz niezbędnych szkoleń wymaganych w danym przedsiębiorstwie do przyjęcia osoby na staż.

Jakie obowiązki są po mojej stronie jako Pracodawcy?

Wymogiem do przelania pieniędzy, będzie przesłanie do Organizatora uzupełnionej Karty Ewaluacji Stażu w wyznaczonym zgodnie z Regulaminem i Umową stażową terminie. Karta będzie załącznikiem do umowy i będzie określała, jaki zakres zadań oraz w jakim czasie były one realizowane. Dodatkowo, przy podpisywaniu umowy, firma będzie proszona o załączenie Indywidualnego Program Stażu (IPS), zawierającego opis zakresu i zadań planowanych do wykonania w ramach stażu.

Jakie dokumenty będą potrzebne do podpisania Umowy stażowej?

Nie później niż na 4 dni robocze przed dniem rozpoczęciem Stażu, Przyjmujący na staż obowiązany jest dostarczyć do Biura Projektu komplet dokumentów od osoby przyjmowanej na Staż:

  1. Formularz zgłoszeniowy;
  2. Deklarację uczestnictwa w projekcie, której wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu;
  3. Oświadczenie dotyczące ubezpieczenia społecznego, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu;
  4. Podpisaną przez siebie oraz osobę przyjmowaną na Staż Umowę stażową, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do Regulaminu;
  5. IPS zatwierdzony przez Koordynatora Staży oraz Opiekuna stażu, którego  wzór stanowi Załącznik nr 1 do Umowy stażowej;
  6. Oświadczenie uczestnika Projektu o braku powiązań osobowych i kapitałowych z Przyjmującym na staż, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Umowy stażowej;
  7. Informację  dotyczącą przetwarzania danych osobowych, której  wzór stanowi Załącznik nr 3 do Umowy stażowej;
  8. Zaświadczenie z ZUS (składane do ZUS przez osobę przyjmowaną na staż) wydawane na podstawie Wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do Regulaminu.

UWAGA!
Załączniki wymienione w pkt 1, 2), 3), 6), 7) podpisuje (w formie elektronicznej, dokumentowej lub zwykłej formie pisemnej) osoba przyjmowana na staż, załączniki wymienione w pkt 4), 5) podpisuje uprawniony przedstawiciel przedsiębiorstwa przyjmującego na staż i osoba przyjmowana na staż (1 egzemplarz – w formie elektronicznej lub 1 egzemplarz w formie dokumentowej lub 3 egzemplarze w zwykłej formie pisemnej), załącznik wymieniony w pkt 4) – składa do ZUS osoba przyjmowana na staż, a następnie załącza z pozostałymi dokumentami do kompletu, a oryginał dostarcza do NASK-PIB do Biura Projektu „Kariera Jutra”.

Skąd mam pobrać dokumenty?

Dokumenty zostaną udostępnione uczestnikom na dalszym etapie rekrutacji. Na życzenie kandydata dokumenty zostaną udostępnione drogą mailową.

W jaki sposób będą podpisywane dokumenty?

Podpisywanie dokumentów i ich dostarczenie – przez przedsiębiorstwo Przyjmujące na staż do Organizatora stażu - odbywa się w jednej z wybranych przez wszystkie trzy podmioty – Organizatora stażu, Stażyst(k)ę, Przyjmującego na staż - formie:

  1. Elektronicznej z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
  2. Dokumentowej z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego i Profilu Zaufanego – preferowana (celem przyspieszenia obiegu dokumentów i w dbałości o środowisko naturalne)
  3. Zwykłej formie pisemnej (zastanów się, czy to konieczne? prosimy o ograniczenie tej formy i potraktowanie jej jako wyjątek, aby skrócić czas obiegu dokumentów i w dbałości o środowisko naturalne nie dokonywać druku) - poprzez wydrukowanie i złożenie na papierowej wersji dokumentów podpisów odręcznych przez Stażyst(k)ę i Przyjmującego na staż (zgodnie z informacje podaną w uwadze w ust. 2) oraz ich dostarczenie w oryginale przez Przyjmującego na staż do Organizatora stażu NASK-PIB do Biura Projektu „Kariera Jutra” do podpisania. Podpisane przez Organizatora stażu egzemplarze Umów i IPS zostaną odesłane do Przyjmującego na staż i Stażyst(ki)y, o czym zostaną oni poinformowani drogą mailową lub telefoniczną przez ZWS.

Jeśli jeszcze nie posiadasz Profilu Zaufanego, zapoznaj się z tą instrukcją (https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany) i załóż Profil Zaufany w kilka minut bez wychodzenia z domu.

Czy po zakończeniu stażu muszę zatrudnić stażystę?

Pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia stażysty po zakończonym stażu, ale jeżeli będzie taka wola ze strony pracodawcy jak i stażysty jest to możliwe według wzajemnych ustaleń – Organizator Projektu nie ingeruje w ewentualny dalszy proces zatrudnienia.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie?
Napisz do nas na adres karierajutra@nask.pl lub zadzwoń na numer +48 22 182 22 56 (infolinia czynna w godzinach 8 – 16 w dni robocze). 

logotypy ue

 

{"register":{"columns":[]}}