W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powiatowe ćwiczenia z ratownictwa lodowego. Bezpieczeństwo na zamarzniętych akwenach

04.03.2021

Powiatowe ćwiczenia z ratownictwa lodowego, rzucanie lotką

W dniu 26 lutego 2021r. odbyły się ćwiczenia powiatowe na terenie Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowe pk. „LODOWE 2021”. Ich założeniem było przećwiczenie nowoczesnych technik ratownictwa lodowego (operowanie saniami lodowymi, dotarcie do poszkodowanego, zabezpieczenie go - zapewnienie pływalności, ewakuacja do miejsca bezpiecznego oraz udzielnie kwalifikowanej pierwszej pomocy).
W ćwiczeniach wzięły udział Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 1 i 2 PSP z Bielska-Białej oraz zastępy z OSP Kaniów. 
Wszystkie ćwiczenia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
 

Straż pożarna przypomina!


Każde wejście na lód jest ryzykowne. Utrzymujące się dodatnie temperatury powodują szybkie topnienie śniegu oraz pokrywy lodowej na akwenach. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. W wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów. Nawet jeśli lód jest gruby, może nie mieć wymaganej nośności. W takich warunkach szczególnie niebezpieczne jest spacerowanie po zamarzniętej rzece lub stawie, które może zakończyć się pęknięciem lodu i utonięciem. 

 
Jak pomóc osobie tonącej?


Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów.

 

  1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  2. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  3. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  4. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  5. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  6. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

 

Co robić, gdy lód załamie się po Tobą?

 

  1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
  2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy.
  3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

 

zdjęcia:  KM PSP w Bielsku - Białej

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}