W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

41 rocznica Bydgoskiego Marca 1981

20.03.2022

Kilka osób stojących w rzędzie, większość w czarnych, ciemnych płaszczach, w środku osoba trzymająca wiązankę z biało-czerwoną szarfą. Wszyscy stoją na chodniku twarzą do osoby robiącej zdjęcie.

19 marca 2022 roku odbyły się obchody 41. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku poświęconym bohaterom Solidarności robotniczej i rolniczej przy pl. Kościeleckich w Bydgoszczy oraz pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 roku przy ul. Dworcowej. Kolejnym punktem uroczystości była Msza św. celebrowana przez JE Biskupa Krzysztofa Włodarczyka w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 mieszczącą się przy Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Na zakończenie odbył się koncert pod tytułem „Kolęda Nocka” w Filharmonii Pomorskiej. W wydarzeniach brali udział liczni przedstawiciele władz i instytucji na czele z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem, Wicewojewodą Kujawsko-Pomorskim Józefem Ramlau i Prezydentem Miasta Bydgoszczy Rafałem Bruskim. Państwową Straż Pożarną reprezentował st. bryg. mgr inż. Janisław Buller – Komendant Miejski PSP w Bydgoszczy.

Wydarzenia z 19 marca 1981 r. zapisały się na stałe w kartach historii. Wtedy to w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miała miejsce sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi. Związkowcy i rolnicy zamierzali domagać się od władz zgody na rejestrację związku zawodowego rolników indywidualnych. Pomimo uzyskanej wcześniej obietnicy nie zostali dopuszczeni do głosu, ponieważ sesję przedwcześnie zakończono. Radni zaczęli rozchodzić się do domu. Na znak sprzeciwu ogłoszono pozostanie w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego i zagrożono rozpoczęciem w niej strajku okupacyjnego. Oddziały milicji i ZOMO zaczęły usuwać siłą protestujących w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego związkowców i rolników. Doszło do poturbowania kilku osób. Był to początek wydarzeń, które zaowocowały największym strajkiem tamtych lat.

opracowanie: st. kpt. Karol Smarz, KM PSP w Bydgoszczy
Zdjęcia: KM PSP w Bydgoszczy

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}